Energia dla polskiej energetyki

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Kilkadziesiąt zgłoszeń, kilkanaście startupów, które przeszło do weryfikacji i najlepsi, którzy przystąpili do pierwszego w Polsce inkubatora w sektorze energetycznym. Tak można podsumować pierwsze miesiące działania InnVento – propozycji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dla startupów.

Inkubator jest odpowiedzią na zapotrzebowanie polskiego rynku energetycznego na innowacyjność.

fot. Radek Zawadzki

Z analiz Polskiego Instytutu Nafty i Gazu z 2016 roku wynika, że tylko ok. 2 procent z 2 700 przebadanych firm uznawanych za startupy, pracuje nad rozwiązaniami przydatnymi dla sektora naftowo – gazowniczego. To zaskakująco mało, biorąc pod uwagę tempo rozwoju polskiej gospodarki i co istotne – sytuację geopolityczną. Energetyczne uniezależnienie kraju stanowi jedno z najważniejszych wyzwań stawianych przed tym sektorem.

Znane jest powiedzenie „duży może więcej”. Tymczasem doświadczenie pokazuje, że w niektórych sytuacjach wielomilionowe budżety i zaplecze techniczne zyskują na znaczeniu, gdy wykorzystywane są we współpracy z małymi startupami, mającymi innowacyjne i kreatywne podejście do stosowanych od lat rozwiązań. I odwrotnie – pomysły startupów ulepszane są w oparciu o liczne badania i doświadczenie, którego nie może mieć mikro czy średnie przedsiębiorstwo.

Dlaczego warto?

Współpraca w ramach inkubatora to dostęp do części infrastruktury produkcyjnej, czy niektórych baz danych, co pozwala doskonalić pomysły oraz weryfikować je w kontekście rynkowego zapotrzebowania i dotychczasowych rozwiązań.

InnVento to także szereg eventów, które służą rozwojowi poszczególnych startupów i osób zainteresowanych daną tematyką. Seminaria i prezentacje ekspertów na stale wpisały się w kalendarz wydarzeń. Za nami m. in. konferencja „Bezpieczny świat chmury obliczeniowej”, Pitch Day czy Open Mic Night.

Tymczasem na zainteresowanych czeka dużo więcej. Spotkania z przedstawicielami środowiska startupowego z Polski i zza granicy, warsztaty tematyczne, sesje coachingowe i mentorskie. Oczywiście nie zabraknie także przykładów pozytywnej współpracy startupów z dużymi firmami.

Wg badań dotyczących sytuacji polskich startupów, opublikowanych w tym roku przez Startup Poland (Polskie Startupy. Raport 2017, na zlecenie Fundacji Startup Poland, www.startuppoland.org), ponad 60% istniejących w Polsce startupów finansuje swoją działalność z własnych pieniędzy. Jakie to ma znaczenie dla tych, którzy zostaną przyjęci do Inkubatora InnVento? Najbardziej obiecujące startupy mogą za darmo korzystać ze wszystkich obszarów wsparcia, jakie oferuje InnVento, a co za tym idzie zaoszczędzone pieniądze inwestować w swój dalszy rozwój. Warto zaznaczyć, że członkowie inkubatora mogą liczyć na doradztwo w zakresie pozyskiwania zewnętrznego finansowania.

Jak to przebiega?

Każdy startup, który trafia do inkubatora ma swojego opiekuna – mentora. W zależności od tematyki projektu młodzi naukowcy czy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie specjalistów z różnych obszarów działania PGNiG. Przykładowo mentorem projektów nastawionych na klientów detalicznych będzie ekspert ds. sprzedaży obrotu detalicznego, przy wydobyciu, eksploatacji czy informatyzacji również będą to osoby zawodowo z tą dziedziną związane.

Okres inkubacji zależy od produktu i usługi, który startup chciałby w InnVento rozwijać. Ta faza wygląda zupełnie inaczej dla każdego pomysłu. A najlepsze i najbardziej przydatne z punktu widzenia rozwoju spółki PGNiG pomysły zyskają szanse na wdrożenie.

Obszary do rozwoju

Obszary zainteresowania programu to technologie wydobywcze gazu ziemnego, nowe materiały i technologie cyfrowe w łańcuchu wartości gazu ziemnego, innowacje w wykorzystaniu gazu ziemnego, nowe produkty i usługi dla klienta końcowego, nowe źródła energii, generacja rozproszona oraz ochrona środowiska w sektorze energetycznym.

Partnerami InnVento są Agencja Rozwoju Przemysłu, Izba Gospodarcza Gazownictwa oraz Instytut Nafty i Gazu. Dzięki temu program stanowi wypadkową wiedzy i możliwości eksperckich. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Energii.