Jakim kolorem jesteś, czyli jak dostać pracę w branży IT?

Dodane:

Paulina Baszak Paulina Baszak

Udostępnij:

Zapotrzebowanie na programistów wciąż nie słabnie. Poszukiwani są przede wszystkim seniorzy, ale juniorzy również znajdą swoje miejsce w branży IT. Nie oznacza to jednak, że rekrutacja to pestka i każdy otrzyma etat jako programista.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pexels.com

Rzeczywiście przestaje mieć znaczenie to, czy kandydat ukończył studia, uczył się sam czy jest po bootcampie programistycznym. Dla pracodawcy liczą się głównie umiejętności. Jak więc przygotować się do pracy szukania pracy na stanowisku programisty?

Oczywiście najlepiej poświęcić jak najwięcej czasu na kodowanie. Tutaj sprawdza się powiedzenie, że praktyka czyni mistrza. Niezależnie od doświadczenia kandydata, rekruterzy sprawdzają chęć rozwoju, kulturę osobistą, zaznajomienie z branżą, sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Niektóre rozmowy rekrutacyjne, a raczej pytania i zadania, które na nich padły stały się legendą – tak jest np. z zadaniami praktycznymi na rozmowach w Google. Podobno programista może przyjść na rozmowę o pracę ubrany casualowo, a rekrutacja przebiega w luźnej atmosferze. Czy tak jest zawsze?

Wszystko zależy od firmy, w której odbywa się rozmowa o pracę. Duże korporacje, międzynarodowe firmy mogą oczekiwać stosownego ubioru, z kolei mniejsze firmy, startupy raczej tego nie wymagają i rzeczywiście atmosfera rozmowy może być mniej oficjalna.

Jak programista szuka pracy?

Z pewnością inaczej szukają pracy doświadczeni specjaliści niż początkujący. Obecnie kandydaci często wyszukiwani są w serwisach społecznościowych (szczególnie LinkedIn). Rekruterzy przedstawiają ofertę, profil firmy, proponując atrakcyjniejsze wynagrodzenie lub zachęcając benefitami (karnety sportowe, prywatna opieka medyczna, darmowe śniadania, wyjścia integracyjne, pizza day, itp.) Jeżeli programista zmienia pracodawcę, w dużej mierze decyduje wynagrodzenie, dodatkowe bonusy, a nawet odległość biura od domu.

Dlatego każdy, nawet początkujący programista powinien chwalić się w mediach społecznościowych swoimi osiągnięciami. Przy dużych brakach personalnych doceniane są własne projekty, ukończenie bootcampu programistycznego, udział w wydarzeniach branżowych, np. warsztatach czy panelach dyskusyjnych. Pracę z powodzeniem znajdują osoby, które się przebranżowiły i dopiero zaczynają karierę programisty. Może nie zarabiają oni 10 tys. na rękę, ale perspektywa podwyżek w branży IT jest bardzo zachęcająca.

Jak można najlepiej przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w IT?

Niezależnie od tego, czy programista zostanie odnaleziony przez rekrutera, czy sam poszukuje pracy, przyda się dobrze napisane CV. Powinno być zwięzłe i zawierać tylko informacje ważne dla przyszłego pracodawcy. Warto skorzystać z pomocy przy pisaniu CV, bo jest ono wizytówką i może przesądzić o dalszych losach w procesie rekrutacji.

Następnym krokiem powinno być sprawdzenie wszystkich dostępnych informacji na temat firmy. Strona internetowa, profile społecznościowe, opinie na forach oraz znajomych – to dobre źródła informacji o potencjalnym pracodawcy. Warto też dowiedzieć się na jakie dokładnie stanowisko przebiega rekrutacja, przeanalizować wymagania.

Kolejna rada: podczas rozmowy o pracę kandydat nie może być zaskoczony żadnym pytaniem dotyczącym swojego CV. Warto sobie przygotować kilka zdań na temat poprzednich miejsc pracy i obowiązkach, aby mówić o nich płynnie.

Możliwe, że programista czuje się w niektórych zagadnieniach słabiej, szczególnie może to dotyczyć juniorów. Dlatego analizując ogłoszenie o pracę, zwracając uwagę na wymagania i oczekiwania pracodawcy, można przed rozmową jeszcze powtórzyć trudniejsze materiały. Na pewno znacząco to wpłynie na pewność siebie. Im lepiej kandydat się przygotuje, tym bardziej wzrośnie jego samoocena.

Jak wyglądają rozmowy rekrutacyjne w firmach IT?

Najczęściej rozmowa rekrutacyjna jest podzielona na dwa etapy: rozmowa z HR lub szefem (jeśli to mała firma) i rozmowa/test techniczny. Warto już podczas umawiania się na rozmowę o pracę zapytać o jej formę. Najczęściej nie ma problemu z uzyskaniem takiej informacji, a wtedy można się lepiej przygotować i uniknąć zdenerwowania. To ważne również przy planowaniu czasu. Bardzo frustrujące jest dla kandydata, gdy test praktyczny przedłuża się do 2 godzin, a on oczekiwał 30 minut. Zdenerwowanie to zdecydowany wróg podczas rozmów kwalifikacyjnych, więc należy ograniczyć go do minimum.

Test techniczny może pojawić się w formie ustnej lub praktycznej. Dlatego ważne jest, aby przed umówioną rozmową powtórzyć materiał, z którego kandydat czuje się słabszy. W 100% nie da się przygotować na taką techniczną rozmowę, ale ważna jest również pewność siebie, zmniejszenie strachu i stresu. Na teście mogą pojawić się pytania A/B lub opisowe. W przypadku pytań otwartych, nawet jeśli nie zna się poprawnej odpowiedzi, warto głośno myśleć, wytłumaczyć jak podejść do danego zagadnienia – rekruter sprawdzi sposób myślenia i zachowanie w trudnych sytuacjach. To zawsze jest lepsza odpowiedź od “nie wiem”. Zdarza się, że zadanie polega na programowaniu przy rekruterze lub innym programiście. Juniorzy powinni poćwiczyć mówienie o niektórych zagadnieniach, bo w ich przypadku większy nacisk kładzie się na sprawdzenie wiedzy teoretycznej (z uwagi na brak doświadczenia). Zdarza się również, że firmy zlecają wykonanie większego zadania w domu. Wtedy na jego wykonanie jest podany konkretny termin, a kod powinien być komitowany do repozytorium.

Jakich pytań i zadań może spodziewać się programista na rozmowie o pracę?

Tutaj trudno jest przewidzieć jakie dokładnie pytania i zadania mogą się pojawić. Dużo zależy od rekrutera i firmy. Na pewno programista może spodziewać się, że zostanie poproszony o powiedzenie kilku słów o sobie, swoim doświadczeniu, poprzednich obowiązkach, projektach. Coraz częściej sprawdza się umiejętności miękkie u programistów – warto poćwiczyć mówienie o sobie.

Przykładowe pytania:

  • Jak znosisz krytykę swojej pracy?
  • Gdzie widzisz siebie za 10 lat?
  • Czy lepiej pracujesz samodzielnie, czy w zespole?
  • Co wiesz o naszej firmie?

Dlaczego mamy zatrudnić właśnie Ciebie?

Pytania ogólne mają za zadanie poznanie kandydata, sprawdzenie jego kreatywności i logicznego myślenia. Zdarzają się z pozoru pytania dziwne i niemające związku z rekrutacją, np. jakim kolorem jesteś? Sprawdzają one reakcje na zaskakujące sytuacje. Znane są już pytania, które padały podczas rekrutacji w Google, np. ile razy dziennie wskazówki zegara nachodzą na siebie? Nawet jeśli pytania wydają się abstrakcyjne, nie warto się oburzać, lecz podjąć wyzwanie i na nie odpowiedzieć.

Myśl o teście praktycznym może wywoływać strach, szczególnie w przypadku początkujących programistów. Jednak wielu specjalistów IT preferuje zadania polegające na kodowaniu, można wtedy pokazać w praktyce co się potrafi, a z kolei mówienie na temat rozwiązań programistycznych przysparza więcej problemów. Na pewno można spodziewać się zadań sprawdzających konkretną znajomość technologii.

Przykładowe zadania/pytania:

  • Czego używasz do automatyzacji zadań?
  • Czy jesteś zwolennikiem używania frameworków CSS?
  • Stwórz zegarek, aplikację pokazującą obecną godzinę na analogowym zegarze.

Zadania zależą od środowiska, w którym pracuje się w danej firmie, narzędzi, których się w niej używa i stanowiska. Na stanowiska seniorskie zadania są przeważnie trudniejsze. Najważniejsze to pisanie czystym kodem i możliwość wytłumaczenia swoich decyzji. Po części praktycznej można spodziewać się pytania typu: dlaczego w tym zadaniu zastosowałeś(aś) takie, a nie inne rozwiązanie? Jeżeli programista potrafi się wytłumaczyć, może być pewny sukcesu.

Dosyć dużym problemem na rynku pracy IT jest niedostosowanie oczekiwań kandydata do oferty pracy. Czasem nie warto umawiać się na rozmowę w konkretnej firmie, jeśli ona nie może spełnić żadnych wymagań kandydata. Przykładowo, jeśli to wynagrodzenie ma największe znaczenie, trzeba szukać pracy w firmach międzynarodowych, np. Software-housach, które wykonują zlecenia dla zagranicznych klientów. Z kolei jeśli pracy poszukuje junior, powinien wziąć pod uwagę, że pracodawca musi poświęcić czas na doszkalanie, więc wypłata może być mniejsza. Może to również oznaczać związanie się z dłuższą umową z pracodawcą, aby inwestycja w pracownika była dla niego opłacalna.

Przed rozmowami rekrutacyjnymi warto uzbroić się w cierpliwość. Najlepiej przygotować się, że rozmów będzie co najmniej kilka, a te zakończone niepowodzeniem przyjąć jako naukę. Rekruter powinien dać feedback (jeśli nie, warto o niego poprosić). Kandydat dowie się w ten sposób jak odbierana jest jego osoba i przede wszystkim – jakie popełnił błędy. Na następnej rozmowie można już ich uniknąć.

Rozmowa rekrutacyjna to również szansa dla kandydata na sprawdzenie czy dana firma jest odpowiednia, szczególnie atmosfera i kultura pracy. Dlatego trzeba się zastanowić nad oczekiwaniami, zadać sobie kilka pytań. Czy najważniejsza jest możliwość rozwoju/nauki? Jak ważne są benefity? Jakie wynagrodzenie to minimum? Nie można też zapominać, że w rozmowie rekrutacyjnej chodzi o jak najlepsze przedstawienie siebie, można więc ją potraktować jak rozmowę handlową.

Paulina Baszak

Content Specialist szkoły programowania online Kodilla.com