Na zdjęciu: Jacek Gnich, prezes Infoscan | fot. materiały prasowe
Produkcja urządzenia
Jednak zanim Infoscan rozpocznie działalność w Stanach Zjednoczonych, planuje zdobyć certyfikat od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), który umożliwi polskiej firmie dystrybucję urządzenia MED Recorder za oceanem. Wcześniej natomiast spółka wyprodukuje pierwszą partię sprzętu, aby zaraz po otrzymaniu zgody na dzialalność ruszyć z pierwszymi komercyjnymi badaniami bezdechu sennego u pacjentów.
– Proces produkcji urządzeń zajmuje około dwóch miesięcy, dlatego jeśli chcemy mieć gotowość operacyjną w USA w drugim kwartale, to o część finansowania musimy zadbać odpowiednio wcześniej – mówi Jacek Gnich, prezes Infoscan. Dodaje, że procedura w FDA przebiega zgodnie z planem i w związku z tym zakłada, że już na przełomie kwietnia i maja będzie w stanie wystartować z działalnością na terenie Stanów Zjednoczonych.
Odbiorcy usługi
Potem, po wejściu na rynek amerykański, planuje zorganizować kolejne rundy finansowania dłużnego i uzyskać tam pierwszy przychód. Przedstawiciele Infoscan tłumaczą, że obecnie przeprowadzają w Stanach Zjednoczonych program pilotażowy urządzenia z udziałem dwóch sieci klinik snu i że testy przebiegają pozytywnie.
– Nasz system w USA działa sprawnie, a pierwsze raporty na temat opinii medycznej w kwestii badań MED Recorderem otrzymamy w lutym. W najbliższych tygodniach planujemy rozpocząć pilotaże w kolejnych amerykańskich klinikach snu – mówi Bartosz Turczynowicz, członek zarządu Infoscan. To właśnie tamtejsze kliniki snu specjalizujące się w leczeniu bezdechu sennego mają być największym odbiorcą usług polskiej firmy.
80 tysięcy badań w 2019 roku
Według przedstawicieli Infoscan, w Stanach Zjednoczonych działa około 2 800 placówek zarządzanych przez blisko 100 podmiotów zajmujących się właśnie bezdechem sennym. Dodają, że rocznie na tamtym rynku przeprowadzanych jest cztery miliony procedur diagnostyki bezdechu sennego i w związku z tym zakładają, że w pierwszym roku działalności zrealizuje 20 tysięcy badań, a w następnym już 80 tysięcy.
Przypomnijmy, że Infoscan pozyskało na początku minionego roku blisko dwa miliony złotych, które pomogły spółce sfinansować wszystkie niezbędne badania związane z certyfikatem FDA. Firma produkuje urządzenie MED Recorder i tworzy system telemedyczny MEDium24, pozwalający pacjentowi wykonać badania snu w warunkach domowych bez bezpośredniej ingerencji lekarza i pobytu w szpitalnych placówkach.