8 tipów, które pozwolą Ci lepiej przygotować się do hackathonu

Dodane:

Challenge Rocket Challenge Rocket

Udostępnij:

Udało Ci się zdobyć zaproszenie do wzięcia udziału w hackathonie. Zanim zaczniesz snuć wizję stąpania po czerwonym dywanie prowadzącym do samych wrót Doliny Krzemowej, weź głęboki oddech i zejdź na ziemię. Twój ewentualny sukces jest w 100% uzależniony od tego, jak dobrze się przygotujesz.

Zacznij od przeczytania naszego poradnika. Znajdziesz w nim 8 praktycznych tipów, które zwiększą Twoje szanse na pozamiatanie konkurencji.

fot. pl.depositphotos.com

To co, ruszamy?

1. Bez zespołu nic nie zrobisz

To oczywiste, że do wygrania hackathonu potrzebujesz dobrego zespołu. Największy problem stanowi jednak jego zebranie. Jeśli brakuje Ci ludzi, których umiejętności są gwarancją sukcesu, poszukaj ich tuż przed rozpoczęciem imprezy lub nawet w jej trakcie. Oto sprawdzone metody:

  • Zapytaj członków innych zespołów, czy nie chcieliby wykonać dla Ciebie jakiejś „fuchy”. Uwierz, że jest wiele osób, które za dobry lunch poświęcą trochę czasu na wsparcie Twojego projektu.
  • Praktycznie zawsze na początku hakcathonu nie brakuje programistów czy designerów, którzy nie znaleźli miejsca w innych zespołach. Kto wie, może znajdziesz wśród nich odpowiednich specjalistów?
  • Pogadaj ze znajomymi, którzy nie zdecydowali się wziąć udziału w hackathonie (np. z braku czasu), ale będą w stanie wesprzeć Cię zdalnie.

 2. Podział prac w zespole i duuużo energetyków

To rada, jakiej udzielili zwycięzcy hackathonu Miasto Kreatywne 2016, Team Louis. O ile bez energetyków jakoś jeszcze się obejdziesz, o tyle bez wsparcia ludzi – na pewno nie. Podział prac jest kluczem do sukcesu, bo najlepsze efekty można osiągnąć przydzielając członkom zespołu zadania z zakresu ich kompetencji.

Dokładnie poznaj ludzi, z którymi będziesz pracować. Czasami jest tak, że dana osoba ma szerokie talenty i np. zarówno koduje, jak i tworzy content graficzny. Ty jesteś liderem i to do Ciebie należy obowiązek rozdzielenia pracy.

3. Dobrze poznaj charakter hackathonu

Super efekt, ale niezgodny z tematem – boli, prawda? Aby uniknąć takiej mega frustrującej sytuacji, przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z opisem imprezy. Przeczytaj regulamin, agendę, a następnie dobrze się zastanów, czy pierwotny pomysł rzeczywiście pasuje do charakterystyki danego hackathonu.

Zaangażuj zespół, zróbcie burzę mózgów, idealnie skorelujcie temat pracy ze swoimi umiejętnościami. Lepiej jest poświęcić godzinę więcej na przygotowania, niż wycofywać się z pierwotnego założenia w połowie weekendu.

4. Wskaż narzędzia do pracy

Oto sprawdzone propozycje:

  • Google Hangouts/Messenger – do szybkiej komunikacji,
  • Dropbox/One Drive – szybki dostęp do dokumentów,
  • Google Docs – współedycja dokumentów, podgląd historii zmian,
  • Todoist – przydzielanie zadań i potwierdzanie ich realizacji.

Uwierz, że nie ma nic bardziej frustrującego, niż ciągłe chodzenie od stanowiska do stanowiska i tłumaczenie poszczególnych kroków członkom zespołu. Podczas hackathonu naprawdę nie ma na to czasu.

5. Korzystaj z gotowych rozwiązań

Koniecznie sprawdź, czy firmy obecne na evencie udostępniają API. To znacznie ułatwi i przyspieszy proces tworzenia aplikacji. Nie musisz wymyślać wszystkiego na nowo. Często odpowiednie użycie tego rozwiązania może też być dodatkowym atutem. Wypowiedź Adama Dubiela, mentora spod szyldu Allegro na BrainCode 2016, o tym, że jest bardzo pozytywnie zaskoczony liczbą rozwiązań korzystających z ich API w sposób innowacyjny, pokazuje, iż warto wziąć to pod uwagę. A nawet jeżeli nie będzie takiej możliwości, możesz stworzyć przemyślaną strategię i zaplanować w głowie kolejne kroki zawczasu.

6. Przygotuj sobie plan B, C, a nawet D

Nie zakładaj, że pierwszy pomysł na pewno uda Ci się zrealizować bez większych problemów. Musisz mieć plan awaryjny na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Podczas maratonów programistycznych normą są sytuacje, gdy zespoły całkowicie zmieniają swoje koncepcje po kilkunastu godzinach pracy. Tu nikt nie nagradza za solidność. Liczy się tylko efekt końcowy.

7. Zabierz poduszkę do spania

Banał? A jednak wiele osób zapomina o tak prozaicznej rzeczy. Nie ma takich „lepszych cwaniaków”, którzy byliby w stanie pracować na maksymalnej wydajności przez 24 godziny non stop. Podziel obowiązki w zespole w taki sposób, aby każdy miał przynajmniej 1-2 godziny czasu na drzemkę.

8. Poćwicz wystąpienia publiczne

Hackathony wygrywają nie tylko najlepsi programiści, ale też utalentowani marketingowcy. Pisząc wprost: musisz umieć sprzedać swoją aplikację. Mów o konkretach, pokazuj korzyści dla użytkowników, bądź pewny siebie. Mrucząc pod nosem i używając nerdowskiego języka nie zrobisz wrażenia na jury.

Wykorzystaj to!

Już w trakcie prac nad aplikacją zaproś członków jury do zapoznania się z możliwościami aplikacji i przetestowania najciekawszych rozwiązań.

Wszystko jasne? W takim razie: do dzieła! Podczas hackathonu nie licz na szczęście, ale wyłącznie na siebie i swój zespół. To znacznie skuteczniejsza taktyka.

A jeśli jeszcze nie wiesz, w jakim hackathonie chcesz wziąć udział, zajrzyj tutaj i wybierz coś dla siebie.

Autor tekstu: Challengerocket.com