Na zdjęciu: Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju
Pieniądze od PGNiG
– W ciągu najbliższych 5 lat zainwestujemy w innowacje około miliarda złotych, wliczając w to nie tylko własne środki, ale także finansowanie zewnętrzne – powiedział w rozmowie z Antyweb Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. Pieniądze trafią miedzy innymi w ręce startupowców, którzy tworzą rozwiązania wspierające główną działalność Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Chodzi o kilka obszarów.
Najważniejszy to poszukiwanie i wydobycie gazu i ropy naftowej. Kolejny: dystrybucja, obsługa klienta i sprzedaż. Zresztą jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych obszarów, to PGNiG już nawiązało współpracę z wrocławskim startupem BZB UAS, który opracował technologię wykonywanie zdjęć lotniczych terenów, gdzie mają być prowadzone prace wiertnicze i wydobywanie surowce.
Testy i wdrożenie
Firma skonstruowała niewielkiego, autonomicznego drona z głowicą optoelektroniczną. Wykonany jest z piany EPO oraz wzmocniony materiałami kompozytowymi i wyposażony w podzespoły drukowane na drukarce 3D. – Zaprojektowany przez nas system pozwala przesyłać wykonane podczas lotu zdjęcia w czasie rzeczywistym na serwer. Następnie zostają one połączone w trójwymiarową mapę badanego terenu – mówi Kacper Budnik z BZB UAS. Takie modele przestrzenne służą do wykonywania pomiarów infrastruktury.
Przedstawiciele spółki dodają, że „loty dronami pozwalają na zbadanie wielu kilometrów kwadratowych terenu w ciągu kilku godzin”. Dzięki nim powstaną mapy, które uwzględnią ukształtowanie powierzchni, gęstość zabudowy, obecność zbiorników wodnych, dróg i linii energetycznych. Wszystko to ułatwi PGNiG podjęcie decyzji o rozłożeniu sprzętu do badań sejsmicznych i określenie lokalizacji wiertni. Do tego większość prac projektowych będzie można wykonać w biurze, a geodeci spędzą mniej czasu na pomiarach w terenie.
Inkubator
Kolejne inwestycje, testy i wdrożenia są jeszcze przed spółką Skarbu Państwa. Ale poza kapitałem, PGNiG oferuje startupom także ekosystem. Przypomnijmy, że w połowie 2017 roku przedsiębiorstwo wystartowało z inkubatorem, w którym mają być rozwijane projekty z sektora energetycznego. W ramach tej współpracy PGNiG zapewnia podopiecznym zaplecze merytoryczne przestrzeń biurową oraz dostęp do infrastruktury technicznej, bazy klientów i wiedzy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
– W naszym centrum startupowym, jakim stało się InnVento, w ciągu niespełna roku działania pojawiło się ze swoimi propozycjami ponad 90 startupów. Z nich wyłuskaliśmy naszym zdaniem najbardziej obiecujące projekty, które teraz są rozwijane przez startup pod okiem naszych ekspertów i dostosowywane do naszych oczekiwań – mówi Łukasz Kroplewski. Wszystko to ma sprawić, że PGNiG obniży koszty działalności i tym samym zwiększy swoją konkurencyjność na rynku i zapewni klientom niższe ceny gazu.