[Miesiąc Programowania:] Nauka programowania nie musi opróżnić twojego portfela

Dodane:

Aleksandra Przybylska Aleksandra Przybylska

Udostępnij:

Bycie web developerem aktualnie nie tylko uznawane jest za jedno z najbardziej intratnych zawodów, lecz praca w branży IT odznacza się także rosnącą wysokością zarobków. Nic dziwnego więc, że rośnie też zainteresowanie edukacją w tymże zakresie.

Zawód programisty od kilku lat owiewają liczne legendy, mity i plotki. Wśród nich są tematy zarobków, zakresu zadań, używanych technologii, czasu potrzebnego na przygotowanie do zawodu czy sposobów nauki programowania.

Postanowiliśmy odczarować tę profesję i wspólnie z serwisem Antyweb zorganizowaliśmy akcję „Miesiąc Programowania”. Przez cały miesiąc będziemy publikować wysokiej jakości materiały skierowanie do programistów oraz wszystkich osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z programowaniem.

Tu znajdziesz je wszystkie.

fot. unsplash.com

Na rynku pojawia się coraz więcej kursów i szkoleń, których założeniem jest szybka i efektywna nauka programowania. Istnieją jednak metody, dzięki którym początkujący programista może zdobyć wiedzę bez opróżniania swoich kieszeni.

Wystarczy krótka rozmowa z programistami, by zdać sobie sprawę, iż nie istnieje magiczny kurs czy artykuł, który z laika zrobi specjalistę. Jak w każdej innej dziedzinie, tak i w web developmencie na sukces zapracowuje się poprzez samodyscyplinę, motywację i wiele godzin poświęconych na naukę. Nie ma tutaj oczywiście jednego słusznego rozwiązania. Gdy dla jednych idealnym sposobem na naukę będą studia informatyczne czy bootcampy, tak innym wystarczy dostęp do internetu. Nie nam jest oceniać – jak sami doskonale wiemy, dla rekrutera liczy się przede wszystkim wiedza, nie to, jak została ona pozyskana.

DIY w wersji programistycznej

Sukces w branży IT wymaga wiedzy i doświadczenia, które możliwe są do osiągnięcia poprzez podejście Do It Yourself, czyli samodzielne przejście przez wszystkie tematy, które wymagane są przy pracy z daną technologią. Nie ważne ile kursów przerobimy i czy posiadać będziemy nauczyciela – bez godzin spędzonych nad rozpracowaniem materiału i nie tyle zapamiętaniu, lecz zrozumieniu i “poczuciu” tego, co robimy, nie uda nam się wyjść poza poziom początkujący.

Gdzie zdobyć wiedzę? Przede wszystkim we wspomnianym wcześniej Internecie! Jak wszyscy doskonale już wiemy, jak mamy jakieś pytanie, do zadajmy je wujkowi Google. W sieci znaleźć można więc niezliczoną ilość źródeł, z których korzystać może każdy programista. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna on swoją karierę, czy potrzebuje doszkolić się w wybranym zakresie.

Blogi i kanały na YouTube

Oczywistym źródłem do pozyskania wiedzy są blogi i portale tematyczne. Każdy programista bez najmniejszego problemu może podać listę miejsc, do których zagląda w ramach nauki. Warto też w ramach lektury zerknąć na komentarze, w których nieczęsto znajdzie się odpowiedzi na ciekawe pytania dotyczące omawianego tematu. Moi współpracownicy na swojej liście portali wartych uwagi mają między innymi:

Jest to zaledwie namiastka tego, co oferuje nam Internet. Innym źródłem artykułów wartych przeczytania będą także blogi software house’ów, które zwykle przepełnione są artykułami na temat technologii, z których korzystają. Pisane są one zwykle przez programistów, którzy mogą pochwalić się swoją wiedzą popartą doświadczeniem i szczegółowym znajomością tego, o czym piszą. Dodatkowo, jeśli planujesz udział w procesie rekrutacyjnym, czytanie artykułów danej firmy pozwoli ci sprawdzić, na które technologie zwracają oni szczególną uwagę! Coś o tym wiem – w końcu w Merixstudio zajmuję się między innymi naszym blogiem!

Kolejnym niezmiernie popularnym źródłem jest oczywiście YouTube, czyli portal, dzięki któremu możemy nauczyć się wszystkiego – od wymiany żarówki po skomplikowane działań w Django. Wiele kanałów skupiających się na nauce programowania pozwoli na przejście od A do Z przez wiedzę, jakiej potrzebuje programista by zacząć pracę w danej technologii. Warto tutaj jeszcze raz podkreślić, iż (tak jak artykuły) tutorial służy jedynie do wytłumaczenia tematu – zaledwie kilkunastominutowy filmik może omówić wiele różnorodnych tematów, których rozgryzienie i nauka zajmie wiele godzin. Zgodnie z podejściem DIY, potrzebne jest więc samodzielne doświadczenie omawianego tematu. Bazą do zdobycia wiedzy programistycznej mogą być między innymi te, sprawdzone przez moich współpracowników, kanały:

Programistyczna społeczność w Internecie

Przydatnym źródłem wiedzy są oczywiście także sami programiści. W Internecie bez problemu znajdziesz rozwiązanie swoich koderskich problemów, wystarczy wiedzieć, jakie pytanie zadać. Klasykiem już są takie portale jak StackOverflow, Reddit, Wykop, lecz są one jedynie zalążkiem konwersacji na temat programowania, jaka nieustannie odbywa się w sieci. Pośród for polecanych przez moich współpracowników znajdują się także Gentoo czy Hacker News. Pamiętaj tylko, by przed zadaniem pytania najpierw postarać się znaleźć odpowiedź w istniejących już postać – nic bardziej nie denerwuje Internautów, jak lenistwo!

Siedzenie na Facebooku może być produktywne

Oprócz dedykowanych for, świetnym miejscem dla adepta programowania są także liczne grupy na Facebooku. Nie tylko możesz uczestniczyć w konwersacjach dotyczących interesujących cię tematów, lecz wiele z nich organizuje “dev challenge”, w ramach których możesz w praktyczny sposób sprawdzić swoją wiedzę i podpatrzeć, jak inni programiści pracują nad tym samym zadaniem, co ty. W trakcie takiego wyzwania uczestnicy często dzielą się linkami do swoich projektów na GitHubie, które stanowić mogą wspaniałe źródło wiedzy. Aktywnymi grupami na Facebooku są między innymi:

Na Facebooku (lecz nie tylko) warto także obserwować ulubione firmy, influencerów oraz portale o programowaniu. Oprócz bycia na bieżąco z artykułami i tutorialami, jakie publikują, będziesz także miał możliwość wzięcia udziału w webinarach, które nie tylko pozwolą ci poszerzyć wiedzę, lecz także zadać prowadzącemu pytanie, gdy czegoś nie zrozumiesz.

Co zrobić, gdy Internet to za mało?

Trudno mi w to uwierzyć, lecz może zdarzyć się tak, że nie znajdziesz rozwiązania swojego problemu w Internecie lub nie trafisz na nic, co uznasz za wystarczająco zachęcające do nauki. Możesz pomyśleć wtedy nad uczestnictwem w licznych wydarzeniach, które organizowane są w każdym większym mieście w Polsce.

Organizacje takie jak Geek Girls Carrots, meet.js, PHPers czy organizowane przez nas Django Hotspot i Dev College Combo skupiają wielu programistów, dla których praca to pasja i którzy w świetny sposób potrafią podzielić się swoją wiedzą. Podczas prowadzonych prelekcji (jak również w ramach networkingu) będziesz więc w stanie posiąść wiedzę, którą profesjonaliści uznają za najbardziej wartościową.

Żadna z wymienionych tutaj metod nie zadziała jednak bez wspomnianego DIY. Wyłącznie poprzez poświęcony czas, wysiłek i determinację będziesz mógł/mogła mieć pewność, iż programowanie nie jest tylko tym, czym chcesz się zajmować, lecz także tym, na czym się świetnie znasz. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano – wszyscy najlepsi specjaliści zaczynali od zera i osiągnęli sukces tylko dzięki temu, że do nauki i stałego poszerzania wiedzy nakłaniała ich pasja.

 — 

Aleksandra Przybylska

PR & EB Manager w Merixstudio

W branży IT działa od 2015 roku. W ramach opieki nad blogiem oraz social mediami firmy Merixstudio współtworzy wizerunek firmy jako przyjaznego miejsca pracy zatrudniającego najlepszych specjalistów. Najbliższe jej sercu są organizacja eventów oraz zarządzanie firmowym Instagramem. Po godzinach uczy się śpiewu lub nabija kolejne godziny na Netflixie.