Insly zawalczy o polski rynek ze wsparciem funduszu Black Pearls VC i koinwestorami z Londynu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Black Pearls VC zainwestował 2,94 miliona złotych w Insly, twórcę platformy wspierającej agentów ubezpieczeniowych i brokerów w efektywnym zarządzaniu procesem sprzedaży i obsługi polis.

fot. materiały prasowe

Transakcja ma międzynarodowy charakter: koinwestorami polskiego funduszu w rundzie finansowania wynoszącej blisko 9,2 miliona złotych (2,2 miliona Euro) są m.in. brytyjski Concentric Ventures i London Co-Investment Fund. Spółka ma korzenie w Estonii, a Insly wykorzystywane jest już w wielu krajach europejskich – między innymi w Wielkiej Brytanii, na Litwie i Łotwie. 

Większa wydajność agentów ubezpieczeniowych

Insly to oprogramowanie, które znacznie zwiększa wydajność pracy agentów i brokerów ubezpieczeniowych automatyzując procesy sprzedaży i obsługi polis. Jest jedynym niezależnym narzędziem informatycznym w Polsce skierowanym do pośredników ubezpieczeniowych, umożliwiającym wyliczanie w jednym miejscu wysokości składek za ubezpieczenie w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, porównanie ofert i wystawienie  polisy jednym kliknięciem. Insly jest zintegrowane m.in. z firmami: Generali, Gothaer, Uniqa, Warta, HDI, Allianz, Proama, InterRisk.

Insly pozwala klientom końcowym lepiej zrozumieć produkty ubezpieczeniowe poprzez poprawę przejrzystości procesu zawierania polisy. – Założenia te wpisują się w wymagania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE o Dystrybucji Ubezpieczeń wchodzącej właśnie w życie w Polsce. – wyjaśnia Piotr Bartos, Country Manager w Insly. -Insly jest także w pełni kompatybilne z wymogami Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Cyfryzacja rynku sprzedaży ubezpieczeń

Przedstawiciele Insly widzą w digitalizacji rynku sprzedaży ubezpieczeń w Polsce ogromną szansę na rozwój. – Polski rynek ubezpieczeń jest duży, lecz bardzo rozdrobniony, a potrzeba wdrożenia narzędzi informatycznych, wysoka. – komentuje Risto Rossar, CEO Insly. – Dzięki wsparciu inwestorów, w najbliższym czasie poszerzymy listę towarzystw ubezpieczeniowych z którymi współpracujemy, a w ramach prac badawczo-rozwojowych, dodamy szereg funkcjonalności, na przykład inteligentną optymalizację rozliczeń prowizyjnych. Liczymy na to, że agenci i brokerzy ubezpieczeniowi właśnie z nami będą budować przewagę konkurencyjną, a przy wsparciu Black Pearls VC szybko zbudujemy mocną pozycję na polskim rynku. 

Inwestycja w rozwój

Black Pearls VC zainwestował w Insly 2,94 mln złotych z funduszu LQT Fund II, utworzonego w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – BRIdge Alfa to jeden z głównych instrumentów finansowania nowatorskich projektów technologicznych. Zasilając w 80% ze środków NCBR budżety uruchamianych przez nas funduszy, ograniczamy ryzyko zarówno po stronie inwestorów, jak i samych twórców technologii, zwiększając ich szanse na sukces w skali globalnej –podkreśla prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR.

– Wspieramy startupy rozwijające skalowalne międzynarodowo projekty oparte na unikatowej własności intelektualnej, Insly jest pod tym względem wręcz wzorcowe – tłumaczy Marcin P. Kowalik, Partner Zarządzający w Black Pearls VC. – Oprócz ekspansji na rynku polskim, wartość Insly będziemy budować na rynkach międzynarodowych wspólnie z funduszami Concentric Ventures i London Co-Investment Fund. Kompetencje i kontakty do działania w skali globalnej są dla dzisiejszej branży venture capital niezbędne. Bardzo dobrze, że inwestorzy instytucjonalni, jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, czy Polski Fundusz Rozwoju, mają ambicje wspierania polskich firm VC rozwijających się w tym kierunku. 

Partnerami Black Pearls VC w transakcji są londyńskie fundusze: Concentric Ventures i London Co-Investment Fund powiązany z British Business Bank (brytyjski odpowiednik Europejskiego  Funduszu Inwestycyjnego). – Od pewnego czasu przyglądamy się rynkowi innowacji w sektorze ubezpieczeń. Znalezienie firmy z długoterminową wizją, wytwarzającej unikatową wartość rynkową, stanowiło nie lada wyzwanie. – komentuje Kjartan Rist, Partner Zarządzający w Concentric Ventures, współzałożyciel DN Capital. – Insly udowodniło, że ma potencjał do tego, by zmienić branżę ubezpieczeniową. 

Realizowany przez agencję wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego program BRIdge Alfa ma na celu wsparcie rozwoju najbardziej innowacyjnych projektów, a następnie ich komercjalizację. Od 2016 roku środki przeznaczone na ten cel wynoszą 2 mld zł. 

Ze strony Black Pearls VC w transakcję zaangażowani byli Marcin P. Kowalik oraz Aleksander Dobrzyniecki. Od strony prawnej inwestycja została obsłużona przez kancelarię Kondracki Celej oraz Orrick, Herrington & Sutcliffe – specjalizującą się w branży venture capital międzynarodową kancelarię z siedzibą w San Francisco.