Na zdjęciu: przestrzeń coworkingowa Banku Millennium i SGH | fot. materiały prasowe
Konsultacje i programy
Przestrzeń coworkingowa otwarta przez Bank Millennium w Szkole Głównej Handlowej ma umożliwić swobodną pracę studentom i absolwentom uczelni, którzy już wystartowali ze startupem lub są w trakcie jego uruchamiania. Ma stanowić miejsce spotkań i networkingu, a także być centrum, w którym młodzi przedsiębiorcy będą konsultować swoje pomysły z teoretykami i praktykami biznesu z uczelni i banku.
– Będzie to miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń środowisk akademickich i firm. Bank Millennium zaoferuje wiedzę i doświadczenie najlepszych praktyków biznesu i ekspertów z dziedziny zarządzania, finansów, nowych technologii, bezpieczeństwa IT oraz innowacji – mówił podczas inauguracji co-worku Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium.
Finansowanie najlepszych
Organizatorzy przedsięwzięcia obiecują, że w ramach przestrzeni coworkingowej zaoferują odwiedzającym nie tylko biurko, ale także szereg innych udogodnień. Wśród najważniejszych wymieniają między innymi otwarte konsultacje, bezpłatne programy i warsztaty, podczas których autorzy najlepszych projektów powalczą o finansowanie. Na razie jednak nie wiemy o jakich kwotach mowa oraz które startupy i z jakich branż mają szansę zostać uznane za „najlepsze”. Przypuszczamy, że chodzi o projekty fintechowe.
Zwykle, gdy duże spółki, na przykład spółki Skarbu Państwa ruszały z podobnymi inicjatywami i uruchamiały własne fundusze czy akceleratory wspominały, że są zainteresowane wspieraniem przedsięwzięć, które w jakiś sposób łączą się z ich podstawową działalność. Na przykład Poczta Polska poszukiwała rozwiązań, które pomogłyby operatorowi rozsyłać paczki; PGNiG z kolei szukało startupów zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem gazu i ropy naftowej.
Fundusze i akceleratory
Bank Millennium nie jest jednak jedynym bankiem, który uruchomił przestrzeń coworkingową. Pod koniec kwietnia minionego roku Idea Bank pochwalił się pierwszym na świecie mobilnym oddziałem i coworkiem zlokalizowanym w wagonie pociągu PKP Intercity. Wagon przypomina stacjonarne przestrzenie coworkingowe Idea Banku, a zatem na jego wyposażeniu są stoły, krzesła i ekran do wyświetlania prezentacji.
Alior Bank i Bank BGŻ BNP Paribas nie mają własnych coworków, ale ściśle współpracują ze startupami. Na początku miesiąca Alior uruchomił fundusz inwestycyjny z budżetem 30 milionów złotych, który na przestrzeni 10 lat zostanie rozdysponowany między twórców innowacyjnych projektów. Z kolei Bank BGŻ BNP Paribas nawiązał współpracę z niemiecką Finiatą i rodzimymi Vintom i NuDetla.
Wygląda na to, że Bank Millennium idzie w ślady swoich konkurentów.