Alfabeat inwestuje w ortezy medyczne dla dzieci. Będą drukowane na drukarkach 3D

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Polacy z funduszu Alfabeat inwestują w brytyjski startup Andiamo, który tworzy platformę do projektowania 3D ortez medycznych dla dzieci. Wspólnie pomogą ponad 50 milionom pacjentów na całym świecie.

fot. materialy prasowe

Globalny problem

– Szacujemy, że w perspektywie dziesięciu lat produkty Andiamo znacząco poprawią jakość życia 50,8 milionów osób – mówi Samiya Parvez, która ze swoim partnerem współtworzy platformę do projektowania 3D ortez medycznych dla dzieci. Okazuje się bowiem, że mali pacjenci, którzy potrzebują tego rodzaju sprzętu obecnie poddawani są uciążliwiej, trwającej nawet kilka godzin procedurze wykonania gipsowego odcisku kończyny.

Brytyjski startup zamierza to zmienić dzięki modelowaniu 3D. Jego przedstawiciele tłumaczą, że stosowana przez nich technologia pozwala na wykonanie trójwymiarowego skanu wybranej części ciała dziecka w ciągu kilkudziesięciu sekund. Potem wystarczy wydrukować ortezę na drukarce 3D, co trwa zwykle 48 godzin i po sprawie. Dziecko otrzymuje ortezę w znacznie krótszym czasie niż stałoby się to w przypadku metody dotychczas stosowanej. Poza tym drukowana orteza ma być bardziej dopasowana do ciała i odporna na uszkodzenia.

Automatyzacja przetwarzania danych

– Rozwiązanie Andiamo ma globalny potencjał i zostało docenione między innymi na WeWork Creator Awards. Cieszymy się, że centrum badawczo-rozwojowe znajdzie się właśnie w Polsce. Niezwykłe zaangażowanie zespołu i świeże spojrzenie na problem sprzyja szybkiemu rozwojowi tego przedsięwzięcia – mówi Bartosz Lipnicki, partner zarządzający Alfabeatem, funduszem, który właśnie zainwestował w brytyjski projekt.

Pozyskane od Polaków środki pozwolą twórcom Andiamo kontynuować prace związane z automatyzacją procesu przetwarzania danych po skanowaniu. – Informacje uzyskane z trójwymiarowego skanu będą automatycznie przekształcane w model umożliwiający wydruk 3D. Do tej pory tym procesem zajmował się wykwalifikowany specjalista – wyjaśniają przedstawiciele startupu. Efektem będzie czterokrotne skrócenie czasu jaki jest potrzebny do wykonania i dostarczenia ortez pacjentom.

Igła do biopsji prostaty

Inwestycja Alfabeat w Andiamo jest pierwszą inwestycją, jaką polski fundusz zrealizował w tym roku. W minionym z kolei przeprowadził trzy transakcje na łączną kwotę 2,7 mln złotych, z czego część tych środków trafiło na konto medycznego startupu DEBN z Gdańska, który tworzy innowacyjną igłę do wykonywania biopsji prostaty. Od rozwiązań dotychczas stosowanych podczas zabiegów różni się tym, że pokrywa ją antybiotyk.

Ma to zmniejszyć liczbę powikłań pozabiegowych, które stanowią spory problem. Twórcy DEBN wyjaśniają, że co roku 5 mln mężczyzn poddawanych jest biopsji prostaty. Spośród nich aż 350 tys. cierpi z powodu powikłań, co trzeci do tego stopnia, że wymaga hospitalizacji. Opracowana przez polskich naukowców igła opracowana ma zredukować ryzyko występowania takich dolegliwości. DEBN osiągnie ten cel między innymi dzięki środkom pozyskanym w minionym roku od funduszu Alfabeat.

Inwestycje w Andiamo i DEBN zostały zrealizowane w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.