Chcesz nauczyć się JavaScriptu? Zainstaluj aplikację Grasshopper

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Wewnętrzny inkubator Google, Area 120, wydał aplikację o nazwie Grasshopper, która uczy kodowania w języku JavaScript za pomocą serii zabawnych mini-gier. Celem aplikacji jest sprawienie by programowanie było łatwe i przyjemne.

fot. unsplash.com

Według programistów, którzy tworzyli aplikację, kodowanie staje się niezbędną umiejętnością. Wyszli oni naprzeciw wyzwaniu nauki i stworzyli program, który ma szansę trafić do serc oraz na telefony wielu zainteresowanych poszerzaniem wiedzy w zakresie programowania.

Aplikacja zawiera łamigłówki i quizy, dzięki którym każdego dnia w wolnej chwili można przejść kilka lekcji. Do skorzystania z aplikacji wystarczy pobranie programu ze sklepu Google Play lub Apple App Store i zalogowanie na konto Google. Po uruchomieniu aplikacji użytkownicy przechodzą przed podstawowe zagadnienia związane z JavaScriptem, a następnie ćwiczenia. Wraz z upływem czasu zagadki stają się coraz bardziej skomplikowane. W celu osiągnięcia regularności w ćwiczeniu nowej umiejętności aplikacja pozwala na ustalenie harmonogramu oraz utrzymywanie przypomnień.

Nauka w aplikacji Grasshopper zaczyna się od tego, co nazywa się „The Fundamentals“. Dział ten obejmuje funkcje wywołujące, zmienne i łańcuchy. Za każdym razem, gdy program wprowadza nową koncepcję, użytkownik otrzymuje kilka zagadek do przećwiczenia nabytej wiedzy. Na przykład jedna z pierwszych łamigłówek dotyczy kształtów i prosi o narysowanie francuskiej flagi. Pokazuje, jak wygląda rozwiązanie, a poniżej znajduje się przestrzeń, w której można użyć bloków kodu, aby zbudować skrypt, który je replikuje. Późniejsze kursy obejmują animacje i bardziej złożone funkcje przy użyciu dobrze znanej biblioteki D3.

Grasshopper pozwala na śledzenie swoich postępów w grze. W aplikacji jest dostępna sekcja osiągnięć, gdzie użytkownicy mogą sprawdzić ile pomysłów odblokowali, ile razy użyli JavaScriptu i od ilu dni systematycznie programują.  

Zespół twórców deklaruje, że pracuje już nad kolejnymi funkcjami oraz rozszerzeniem programu nauczania. Nie planuje on jednak wdrażać lekcji związanych z innymi językami programowania.