źródło: FB AioCare / MySpiroo
Szacuje się, że na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc choruje ponad 300 milionów osób na świecie. Mierzą się oni z nawrotami duszności oraz koniecznością monitorowania choroby. Twórcy AioCare chcą im pomóc w kontrolowaniu choroby, aby mogli odpowiednio zareagować na zbliżający się atak.
Domowa kontrola z lekarską dokładnością
AioCare to przenośny spirometr bezprzewodowo połączony z dedykowaną aplikacją na smartfony z systemem iOS lub Android. Umożliwia on wykonanie badania w dowolnym czasie i miejscu, a następnie przesłanie wyniku do opiekuna lub lekarza. Zespół deklaruje, że wyniki pomiarów są porównywalne z wygenerowanymi przez urządzenia wykorzystywane w szpitalach i specjalistycznych gabinetach.
Twórcy przewidują jeszcze jedno zastosowanie dla AioCare. Chcą, aby korzystali z niego sportowcy w celu monitorowania wydolności oddechowej, zmian i trendów oddechowych, wpływu treningu i analizy postępów. Ma w tym pomóc szereg rozwiązań, które dotychczas nie zostały wdrożone równolegle w jednym urządzeniu.
Profilaktyka i leczenie
W AioCare zastosowano liczne autorskie rozwiązania. Dzięki nim urządzenie może między innymi zidentyfikować i zmierzyć czynniki środowiskowe istotne dla wyniku badania spirometrycznego, takie jak temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza, ale także zmierzyć puls chorego. Algorytmy predykcyjne mają natomiast oszacować ryzyko wystąpienia zaostrzeń u osób cierpiących na astmę i inne choroby płuc.
Zastosowanie AioCare na szeroką skalę może być ważnym elementem profilaktyki i leczenia. Prostota działania sprawia, że możliwe jest wykonanie badań spirometrycznych samodzielnie nawet przez dzieci, osoby starsze czy te z ograniczoną mobilnością.
Innym istotnym czynnikiem, który działa na korzyść AioCare na rynku, jest kwestia ekonomiczna. Urządzenia do testów spirometrycznych wykorzystywane w gabinetach lekarskich są bardzo drogie, a przez to niedostępne w wielu placówkach. AioCare w stosunku do nich będzie bardziej mobilne i tańsze.
Zrozumienie choroby i potrzeba niesienia pomocy
Zespół AioCare uważa, że ważnym aspektem jest dedykowana aplikacja, która wspiera edukację, samokontrolę i „samozarządzanie“ chorobą. Co to oznacza? Jeśli pacjent rozumie swoją dolegliwość, łatwiej będzie mu zauważyć niepokojące objawy i zareagować na nie zgodnie z zaleceniami lekarza. To oznacza dla niego lepszą jakość życia, mniejsze ryzyko depresji, wycofania i całkowitego pogrążenia się w chorobie.
AioCare powstało z potrzeby stworzenia produktu, który jest prosty w obsłudze jak ciśnieniomierz, a który może skutecznie pomóc. Jego twórcy podkreślają, że ten projekt to także pasja i chęć stworzenia czegoś naprawdę dobrego, z połączenia wiedzy, medycyny, technologii i kreacji.