fot. unsplsh.com
10 miesięcy pilotażu
Organizacje zobowiązały się na razie do przeprowadzenia programu pilotażowego. Potrwa on dziesięć miesięcy i weźmie w nim udział 15 startupów z Polski i 15 startupów z Izraela, które przez ten czas będą rozwijać swoje produkty i usługi poprzez regularne spotykania z mentorami i potencjalnymi inwestorami. Staną także przed szansą zaprezentowania się przed korporacjami zainteresowanymi innowacjami rozwijanymi przez te podmioty.
– Celem jest, by ekosystemy startupowe Polski i Izraela uczyły się od siebie, a w efekcie, aby budować globalne przedsiębiorstwa – tłumaczy w rozmowie z Rzeczpospolitą Karin Gattegno, wiceprezes Startup Nation Central, organizacji, która nawiązała współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jest to pozarządowy podmiot specjalizujący się w rozwoju izraelskiego ekosystemu innowacji, który ma spore doświadczenie w tworzeniu jednorożców i startupów działających na arenie międzynarodowej.
Startupy i korporacje
Gattegno chwali się, że tej pory pod jego skrzydłami rozwinęło się łącznie 6 tysięcy firm z czego aż 250 weszło na giełdę. Ale BGK będzie realizować program pilotażowy nie tylko z udziałem izraelskiego Startup Nation Central, bo podpisało list intencyjny także z Creators IDEAtion Lab, czyli laboratorium innowacji, które tworzy pomost między światem korporacji a startupami.
– Polsko-izraelski program koinnowacji, stworzony na potrzeby tej wyjątkowej współpracy jest pierwszym w skali światowej systematycznym modelem zbliżenia ekosystemów innowacji z dwóch krajów o tak różnych wyzwaniach i uzupełniających się potencjałach – mówi Rzeczpospolitej Monika Różalska, prezes Creators Ideation Lab.
Obszary rozwoju
Współpraca z Izraelem ma otworzy nam drzwi do amerykańskich inwestorów i Doliny Krzemowej. W ramach pilotażu organizacje zamierzają współpracować z korporacjami głównie z trzech obszarów; chodzi o technologię, medycynę i infrastrukturę. Właśnie w tych obszarach zamierzają tworzyć rozwiązania dla ochrony środowiska, energetyki, farmacji, infrastruktury miejskiej i wszystkiego, co jest związane z pojęciem „smart city”.