Zostań giggersem, zamień etat na działalność gospodarczą

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Rynek pracy znacząco się zmienia i idzie w kierunku pracy kontraktowej. Wynika to z kilku czynników, m.in. z tego, że firmy coraz częściej poszukują niezależnych rąk do pracy. Tym samym umowy krótkoterminowe przestają być domeną prostych prac dorywczych.

fot. unsplash.com

Polacy coraz chętniej zakładają działalność gospodarczą, ponieważ praca kontraktowa staje się odpowiedzią na trendy rynku pracy. Umożliwia osiąganie satysfakcjonujących zarobków, a także zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Właścicielami nowych firm są często giggersi, którzy świadomie podejmują pracę na kontrakcie. 

Ten trend doceniają również pracodawcy, którzy chętnie zatrudniają pracowników z wszechstronnym doświadczeniem i umiejętnościami na czas realizacji określonych projektów. Praca na etacie staje się mniej atrakcyjna niż współpraca z niezależnym finansowo i administracyjnie przedsiębiorcą.

Większa elastyczność na rynku pracy

Giggersi decydując się na pracę kontraktową, kierują się przede wszystkim potrzebą większej elastyczności. Dla wielu z nich możliwość decydowania o wyborze zleceń oznacza wygodę i mniejszy stres.

Wynika to z rosnącej świadomości, zmieniających się oczekiwań względem otoczenia oraz cyfryzacji codziennych czynności. Wpływają one bezpośrednio na rynek pracy. Współcześni pracownicy cenią swój czas i swobodę w realizowaniu projektów. Swoją szansę dostrzegają właśnie w samozatrudnieniu.

Pracując na kontraktach, giggersi mogą realizować zlecenia czy projekty dla kilku podmiotów jednocześnie. Przekłada się to na większe zarobki. Samozatrudnieni mają wpływ na to, ile pracują, jak intensywnie to robią, a także mogą optymalizować koszty, które ponoszą jako przedsiębiorcy.

Praca w zgodzie z własnym rytmem

Nie bez znaczenia jest również możliwość pracy zdalnej, często z domowego zacisza. W przeciwieństwie do pracy na etacie, giggersi decydują o czasie i miejscu pracy. Zarówno nocne marki, jak i ranne ptaszki mogą pracować zgodnie ze swoim rytmem, ponieważ finalnie liczy się rezultat ich działań. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zamiast biura wybrali cowork, własne mieszkanie, a nawet egzotyczną plażę. Sprzyjają temu mobilność i dostępność rozwiązań cyfrowych wspierających pracę zdalną.

Bogatsze CV

Samozatrudnienie to również możliwość zdobywania doświadczenia w różnych obszarach. Dzięki swobodzie wyboru projektów giggers może współpracować z różnymi podmiotami w wielu branżach. Jest to dla niego furtka do poznawania rynku i trendów, a także rozwoju, ponieważ każda współpraca może zaowocować kolejnym kontraktem i kolejnym zdobytym doświadczeniem. 

Nowe wyzwania w karierze

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma korzyściami, ale niesie za sobą również wyzwania. Są one związane z kwestiami podatkowymi i księgowymi. Decydując się na własną firmę, należy pamiętać, że każdy przedsiębiorca ma obowiązki względem administracji państwowej. W tym zakresie warto sięgnąć po pomoc kogoś doświadczonego,  kto rozwieje wątpliwości oraz wesprze w rozliczeniach z fiskusem. Osoby, które zdecydowały się zmienić formę zatrudnienia mogą skorzystać z wiedzy Trenerów Biznesu Tax Care, którzy pomogą wybrać odpowiednią formę prawną, przeprowadzą przez proces rejestracji firmy oraz podsuną wskazówki podczas podejmowania decyzji  z obszaru finansów, podatków i księgowości.

Taka pomoc okazuje się bezcenna, jeśli wziąć pod uwagę częstotliwość i ilość zmian przepisów i udogodnień dla przedsiębiorców. Przykładowo od maja tego roku osoby, które dopiero planują założyć firmę, mogą skorzystać z ulgi, jaką jest brak konieczności opłacania składek społecznych przez okres pierwszych 6 miesięcy po założeniu firmy. To dla początkującego przedsiębiorcy oszczędność rzędu 1,2 tys. złotych. Warto za takimi zmianami nadążać, prawda?