Podkarpacie pomaga startupowcom. 7 inicjatyw, które musisz znać

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Mieszkańcy województwa podkarpackiego mogą być dumni, bo jest to region, w którym dobrze robić biznes. Dlaczego? Bo na Podkarpaciu funkcjonuje rozwinięty ekosystem startupowy. Przedstawiamy 7 inicjatyw, o których powinieneś wiedzieć.

Najlepiej rozwinięte ośrodki na startupowej mapie Polski to z pewnością Poznań, Warszawa i Kraków. Województwo podkarpackie i znajdujący się tam Rzeszów również pełnią istotną rolę w procesie budowania nowoczesnego ekosystemu przedsiębiorczości, który wspiera rozwój młodych, innowacyjnych firm technologicznych. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie prowadzić biznes i w jakim regionie Polski w ogóle wystartować, polecamy podkarpackie.

– Na Podkarpaciu działa wielu startupowców, którzy mają innowacyjne pomysły biznesowe. Część z nich skupiona jest wokół różnych organizacji i instytucji (chociażby takiej jak nasza), część prowadzi działalność na własną rękę, bez niczyjej pomocy – mówi Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Jego zdaniem, środowisko startupowe w województwie szybko się rozwija, koncentrując swoją działalność głównie w Rzeszowie oraz w innych mniejszych miastach. Dodaje, że panuje tutaj dobra energia, a ludzie lubią sobie nawzajem pomagać. – To jest mocny atut, który przytaczają przede wszystkim osoby spoza naszego regionu – mówi Bednarz.

Na Podkarpaciu znajdziesz też potrzebne zasoby kapitałowe i ludzkie oraz niezbędną infrastrukturę startupową, która sprzyja budowaniu projektów z globalnym potencjałem. Oto 7 inicjatyw organizowanych w obrębie województwa podkarpackiego i w samym Rzeszowie, o których warto pamiętać.

1. Samsung Inkubator Rzeszów

Inkubator Samsunga mógł powstać wszędzie, na przykład w Warszawie, Krakowie albo w jakimkolwiek innym, dużym centrum biznesowym w kraju. Ale nie, Koreańczycy postawili na Rzeszów, bo to właśnie z tego miejsca chcą wspierać naszych przedsiębiorców i mieć swój udział w cyfryzacji Polski. Na co więc mogą liczyć rodzimi startupowcy biorący udział w programach i warsztatach organizowanych przez Samsung Inkubator w Rzeszowie?

Przede wszystkim na wsparcie mentorów i doświadczonych pracowników firmy, którzy pomogą autorom projektów rozwijać produkty i usługi związane z Internetem Rzeczy. Wesprą ich także w wypracowaniu skutecznego modelu biznesowego, w weryfikacji rynku i jego potrzeb, a także podzielą się wiedzą na temat tworzenia globalnych produktów. Poza tym uczestnictwo w inkubatorze to szansa na pozyskanie zewnętrznego kapitału.

– Głównym założeniem Samsung Inkubator w Rzeszowie jest rozwój i wdrożenie startupów z zakresu IoT, Industry 4.0 i machine learningu. Inkubacja podzielona jest na część merytoryczną, wspieraną przez dział badawczo-rozwojowy firmy Samsung i mentorów dobieranych według zapotrzebowania projektów – mówi Kamila Cieszyńska, event manager w Huge Tech, firmy, która zarządza nie tylko Samsung Inkubator, ale także przestrzenią coworkingową Kwadrat i Rzeszów Startup Akcelerator (o których więcej przeczytacie w dalszej części artykułu).

Druga część inkubacji to tzw. „część deweloperska”, realizowana w specjalnie przygotowanej prototypowni wyposażonej w sprzęt do wyprodukowania MVP. Kamila Cieszyńska wyjaśnia, że projekty biorące udział w programie mają możliwość uczestnictwa w targach, konferencjach i spotkaniach z partnerami branżowymi, co ma doprowadzić do komercjalizacji inkubowanych przedsięwzięć.

Jednym z najgłośniejszych projektów związanych z Samsung Inkubatorem w Rzeszowie jest JITIV, czyli system, który wspiera domowników i firmy w oszczędzaniu energii elektrycznej. Może się przydać na przykład, gdy wyjdziesz z domu i zapomnisz odłączyć żelazko od gniazdka. System rozpozna, że jesteś poza domem i odetnie prąd w gniazdku, do którego podłączone jest żelazko. JITIV znajduje zastosowanie także w przypadku innych urządzeń (w domach, biurach, fabrykach czy powierzchniach magazynowych).

– Dzięki uczestnictwu w Samsung Inkubatorze, JITIV uzyskał możliwość konsultacji z ekspertami firmy Samsung, udziału w branżowych targach oraz konferencjach, a także korzystania z przestrzeni do kreatywnej pracy oraz narzędzi pozwalających na rozwijanie prototypów – mówi Kamila Cieszyńska.

Dodaje, że po zakończeniu inkubacji i otrzymaniu certyfikatu od Samsung Inkubatora, firma wzięła udział w programie Rzeszów Startup Akcelerator. Zdobyte doświadczenie w budowaniu startupu i  współpraca z firmą Samsung przełożyły się na komercjalizację produktu w firmie Albea i Skanska oraz pozyskanie inwestora.

2. Start In Podkarpackie

Start In Podkarpackie to akcelerator oraz jedna z najważniejszych i największych tego typu inicjatyw w tym regionie Polski. Celem akceleratora jest przeprowadzenie startupu przez pierwszą fazę rozwoju i zbudowanie działającego MVP, by w następnym kroku połączyć autorów przedsięwzięcia z aniołami biznesu, którzy wesprą finansowo jego dalszy rozwój.

Dlatego uczestnicy Start In Podkarpackie przez mniej więcej trzy miesiące szkolą się na przykład z pitchingu, aby dobrze wypaść przed potencjalnymi inwestorami. Biorą udział także w szkoleniach między innymi z zakresu technik sprzedaży, modeli biznesowych, marketingu, konstruowania planu finansowego, budowania wizerunku i zarządzania. Organizatorzy inicjatywy mają nadzieję, że dzięki temu doprowadzą do jak największej liczby transakcji kapitałowych na rynku startupów w województwie podkarpackim.

3. Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny

Położony o 10 kilometrów od Rzeszowa w pobliżu portu lotniczego „Rzeszów-Jasionka” Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny jest jednym z najatrakcyjniejszych obiektów inwestycyjnych w południowo-wschodniej Polsce i jednym z najszybciej rozwijających się parków w kraju. Jest także otwarty na współpracę ze startupami, o czym świadczy oferta zaprezentowana na stronie internetowej Podkarpackiego PNT Aeropolis.

Startupowcy mogą między innymi skorzystać z inkubatora technologicznego, dzięki któremu zyskają dostęp do biura i usług doradczych. Poza tym park na Podkarpaciu oferuje laboratorium badawcze, w którym można budować produkty, a także umożliwia kontakt z ekspertami od tworzenia i rozwoju koncepcji biznesowych startupów.

– Od 15 lat nasza firma zarządza Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym Aeropolis, który dysponuje szeroką gamą narzędzi pomocy młodym przedsiębiorcom. Oprócz atrakcyjnych pomieszczeń do wynajęcia oferujemy wsparcie eksperckie mentorskie, pomagamy w znalezieniu finansowania, a najlepszych promujemy – mówi Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Chwali się, że do tej pory Aeropolis i RARR ma na swoim koncie kilka udanych partnerstw ze startupami.

Przykładem jest Cadway Automotive, który rozpoczął działalność w inkubatorze dwa lata temu. – Dziś, między innymi dzięki naszemu wsparciu, jest firmą współpracującą z największymi europejskimi markami z branży automotive. Podobnym przykładem jest firma Cervi Robotics, która na swoim koncie ma między innymi współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną i jest ważnym graczem w obszarze robotyki i produkcji dronów – mówi i dodaje, że warto w tym miejscu wspomnieć także o WiseGlass, startupie, który 10 maja 2017 r. podczas organizowanego przez RARR Demo Day pokonał 20 innych startupów, a dziś wprowadza swoje inteligentne lustra do największych galerii handlowych w Polsce.

4. Podkarpacka koalicja startupów

Podkarpacka koalicja startupów postawiła sobie za cel współpracę wszystkich środowisk startupowych w regionie, by wspólnie wymieniać się doświadczeniami i pomysłami, co z kolei ma przyczynić się do powstawania dochodowych przedsięwzięć – wpływających korzystnie nie tylko na regionalną, ale także krajową gospodarkę.  

Do podkarpackiej koalicji startupów może dołączyć każdy, kto prowadzi startup na Podkarpaciu. Nie ważne, czy dopiero jesteś na etapie generowania pomysłu, czy może już jesteś w fazie realizacyjnej – tutaj zawsze jesteś mile widziany. Wśród partnerów, którzy współpracują z koalicją, są regionalne startupy, między innymi Cervi Robotics.

5. InternetBeta

InternetBeta to multidyscyplinarna konferencja poświęcona między innymi nowym technologiom, przedsiębiorczości, internetowi, social mediom, prawu i startupom, która organizowana jest w Rzeszowie. Wśród prelegentów są znani youtuberzy, influencerzy, inwestorzy i pracownicy firm PR-owych. Dyskutują między innymi o tym, jak budować markę własną w mediach społecznościowych, przeprowadzają prezentacje dotycząca UX oraz rozmawiają na temat związanej z wpływem i rozwojem sztucznej inteligencji.

W dniach 19-21 września br. odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta odsłona InternetBety. Możemy więc spodziewać się ciekawych gości, wśród których ostatnio pojawili się Artur Kurasiński, CEO Muse, Radosław Brzuska, CIO Dentsu Aegis Network Polska i Adam Jesionkiewicz, CEO Infinity.

6. Wbijaj na kwadrat

Kwadrat to podkarpacka przestrzeń kreatywna. Według jej organizatorów, Kwadrat to przede wszystkim miejsce spotkań i ciekawych inicjatyw. To tutaj odbywają się najbardziej popularne, cykliczne spotkania technologiczne i networkingowe. Organizatorzy oddają do dyspozycji uczestników nowocześnie urządzoną przestrzeń coworkingową oraz prywatne boxy, gdzie mają nadzieję, powstaną innowacyjne pomysły na skalę światową.

Praca w takiej przestrzeni coworkingowej nie tylko jest tańsza niż koszt miesięcznego wynajmu biura, ale też sprzyja rozwojowi innowacyjnych przedsięwzięć. Wpadając tutaj masz pod ręką innych – początkujących lub doświadczonych – przedsiębiorców, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i udzielają rad na każdym etapie budowania biznesu.

7. Rzeszów Startup Akcelerator

Rzeszów Startup Akcelerator jest programem realizowanym w partnerstwie z Urzędem Miasta Rzeszowa, gdzie startupy poza ścieżką merytoryczną akceleracji prowadzoną przez ekspertów, mają możliwość współpracy w miastem na zasadzie wymiany danych z wydziałami i spółkami miejskimi oraz współpracy z firmami partnerskimi działającymi na terenie miasta. Aktualnie trwa nabór startupów z branży IT, Smart City, Medtech, Industry do drugiej edycji akceleratora – mówi Kamila Cieszyńska, event manager w Huge Tech.

Program Rzeszów Startup Akcelerator skierowany jest do młodych, ambitnych ludzi, którzy mają innowacyjne pomysły i poszukują możliwości wdrożenia ich w życie. Akcelerator zapewnia kompleksowe wsparcie, na które składa się cykl szkoleń przygotowujących uczestników do wejścia na rynek. Poza tym organizatorzy dają możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertami dobieranymi według potrzeb danego projektu, a każdy uczestnik ma szansę zaprezentować swój pomysł przed inwestorami. Najlepsi z kolei mają szansę na pozyskanie finansowania.

Jeśli słyszałeś o innych, interesujących startupowych inicjatywach na Podkarpaciu, koniecznie daj znać w komentarzu.

Śledź województwo podkarpackie w social mediach: