Bogumiła Matuszewska, CEO DrOmnibus
Livechat
Jeden z najszybciej rosnących polskich startupów. Nasz pierwszy jednorożec podbijający z sukcesem świat. Działa na mocno konkurencyjnym rynku, a przy tym radzi sobie bardzo dobrze. Wciąż rozwija produkt i wypuszcza nowe rozwiązania, co przekłada się na szybko rosnącą bazę klientów (mają ich już ponad 23 tysiące). Założycielom nie brakuje pomysłów na kolejne kroki. Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki.
Synerise
Startup założony i rozwijany przez Jarka Królewskiego, konsekwentnie prowadzony drogą widocznego wzrostu. Nie ukrywam, że nie jest to w pełni tematyka, którą chciałabym zajmować się jako założycielka (AI Marketing Ecosystem), ale sposób, w jaki w tym startupie pozyskiwani są kolejni partnerzy, czołowi współpracownicy i oczywiście klienci, bardzo mi imponuje. Widać ogromną pracę zespołu, jaką wykonują na co dzień, podbijając świat marketingu, ale i pokazując innym startupom, na czym polega budowanie wartości spółki. Z zainteresowaniem śledzę ich działania i czekam na kolejne sukcesy.
Booksy
Aplikacja do umawiania wizyt u fryzjerów, kosmetyczek, barberów, tatuażystów, masażystów i wielu innych specjalistów. Tym razem za startupem stoi już tzw. przedsiębiorca seryjny, czyli Stefan Batory. Kiedyś czytałam wywiad ze Stefanem, w którym powiedział, że zakładając biznesy, szuka pomysłów na takie produkty cyfrowe, które są nierozerwalnie związane ze światem rzeczywistym. Najlepiej czuje się bowiem na styku tych dwóch przestrzeni. Po Booksy mam wrażenie widać to szczególnie, gdyż jest to jeden z nielicznych startupów w Polsce (a może i na świecie) tak dobrze osadzony w realiach klientów. Piękny design, bardzo dobry, prosty UX i przede wszystkim świetnie zaadresowana potrzeba rynkowa.
Sidly
Znam branżę zdrowotną i wiem, jak duże to wyzwanie, by prowadzić startup medyczny, szczególnie w Polsce i w Europie, gdzie pewnych rzeczy wszyscy musimy się nauczyć. To wymaga czasu, cierpliwości i ogromnej determinacji. Dlatego cieszą mnie sukcesy startupów takich, jak Sidly, w którym twórcy dzięki telemedycynie i IoT pomagają w opiece nad osobami starszymi. Choć jeszcze pewnie wiele wyzwań przed firmą, moim zdaniem jest to obecnie jeden z najbardziej obiecujących biznesów w zakresie health care. I oczywiście ode mnie duży plus za świetną przedsiębiorczynię u steru, Edytę Kocyk.
Brainly
Obok zdrowia, edukacja jest moją ulubioną branżą. Stąd bliskie są mi wszystkie inicjatywy, które działają w tym sektorze. Szczególnie, jeśli dzięki swoim rozwiązaniom i działaniom docierają do najdalszych zakątków świata. Takie jest Brainly, internetowa platforma do nauki, w której uczniowie wymieniają się wiedzą. Startup polskiej publiczności znany głównie z serwisu Zadane.pl, na świecie jest już gigantem, który sam zaczyna przejmować inne firmy. Cieszy mnie, że Brainly wokół edukacji potrafiło zbudować z jednej strony wspaniałą społeczność uczniów, a z drugiej, po prostu dobry biznes.
Michał Sadowski, CEO Brand24
GetResponse
Od kilkunastu lat konsekwentnie rozwija wielomilionowy biznes, generując mocno powyżej 100 mln sprzedaży rocznej. Jeden z najbardziej udanych polskich biznesów online.
TenSquareGames
Gigant segmentu gier online, który rośnie w prawdziwie astronomicznym tempie. Do tego założyciele Arek Pernal i Maciek Popowicz są prawdziwym benchmarkiem dla młodych przedsiębiorców, bo raz za razem pokazują jak tworzyć biznes.
LiveChat
Jeden z benchmarków dla biznesów subskrypcyjnych. Szczególnie godny podziwu, bo pokazujący że nie wychodząc z wrocławskiego biura można pozyskać i utrzymać dziesiątki tysięcy klientów z ponad setki krajów (bez biur zagranicznych).
Booksy
Jeśli miałbym wskazać jednego kandydata na polskiego jednorożca (poza oczywiście tymi, którzy już praktycznie jednorożcami są jak CD Projekt) to wskazałbym właśnie biznes Stefana Batorego. Biznes robiony z głową, ale i rozmachem.
Artur Racicki, współtwórca Social WiFi i SEEDIA
Nie podziwiam startupów, ale kilkunastu przedsiębiorców internetowych, w tym Rafała Agnieszczaka, Mariusza Gralewskiego i Michała Brańskiego. Stoją za fajnymi projektami: Furgonetka i ZnanyLekarz, Brański natomiast bardziej działa akwizycyjnie niż samodzielnie coś tworzy, ale robi to z głową i wyczuciem czasu.
Żadnego z mainstreamowych startupów z Polski nie podziwiam. Nie mam danych i wiedzy, żeby oceniać te projekty, które wydają się być interesujące. Natomiast obserwuję obecnie startupy i firmy, których twórców znam i mają realny wpływ na zmianę jakości życia ludzi lub środowiska. Mogę wymienić kilka firmy z Europy:
Bloomlife
Too Good To Go
Rythm’s Dreem
Micreos
Wojciech Radomski, CEO StethoMe
Na zdjęciu (po lewej): Wojciech Radomski | fot. materiały prasowe
Nieszczególnie śledzę polski rynek startupowy. Skupiam się za to na naszym biznesie, by robić go jak najlepiej. Nie zmienia to faktu, że o niektórych startupach nie da się nie słyszeć. I tak dla przykładu podziwiam Michała Sadowskiego za to, co robi z Brand24. Czasami dotrą do mnie jakieś informacje o ich progresie sprzedażowym, i mimo że nigdy tych danych nie analizowałem szczegółowo, to przyrost w zdobywaniu klientów na pewno robi spore wrażenie.
Base to fajny przykład tego, że w Polsce da się. Spółkę przejął ostatnio Zendesk, co udowadnia, że z kraju można robić globalne rozwiązania, którymi interesują się rynkowi giganci. Podziwiam również Rafała Hana, który od Duckie Decka, przez różne inne ciekawe projekty, tworzy teraz międzynarodową dużą firmę w niszowej, przynajmniej jak dla mnie, branży.