Największa konferencja dotycząca zdrowia i medycyny przyszłości po raz pierwszy w Polsce

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

EIT Health Summit 2018, która odbędzie się 4 i 5 grudnia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wydarzeniu będzie towarzyszył finał European Health Catapult, prestiżowego konkursu, w którym europejskie start-upy powalczą o pulę nagród o łącznej wartości 135 tys. euro.

500 gości, w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej, firm technologicznych, uczelni wyższych i start-upów wezmą udział w największej europejskiej konferencji z obszaru innowacji w medycynie i ochronie zdrowia.

Kiedy sztuczna inteligencja wkroczy do szpitali? Czy Alexa lub Siri będą w stanie zarządzać medyczną opieką domową? Jak przygotować miasta na rewolucję technologiczną w obszarze zdrowia? Jak zapewnić dostęp do szybkiego finansowania projektom z dziedziny innowacyjnej medycyny? To tylko niektóre z zagadnień, które zostaną poruszone w trakcie konferencji, na której wystąpią m.in.: Martin Seychell – zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej, William Charnetski – Canadian Health Innovation Leader czy Nitan Pathak – Dyrektor Finansowy Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Głównym organizatorem jest EIT Health – jedna z największych organizacji z obszaru zdrowia i innowacji na świecie, wspierana przez Komisję Europejską i Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT).

Czy innowacje medyczne mogą stać się polskim towarem eksportowym?

Jak wskazują dane z raportu McKinsey & Company, w obszarze inwestycji private equity ROI dla akcjonariuszy spółek z sektora zdrowia w Europie w latach 2010-2015 wyniósł 15%, przewyższając wyniki wszystkich pozostałych sektorów, w tym finansowego czy dóbr konsumenckich. Zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu udziału inwestycji w sektorze zdrowia, tym bardziej, że choć jest to rynek o ogromnym potencjale, obecnie w posiadaniu europejskich inwestorów private equity znajduje się mniej niż 10% spółek sektora zdrowotnego o przychodach powyżej 100 mln euro.

– Polska i region Europy Środkowo-Wschodniej także wpisują się w światowy trend projektowania rozwiązań medycyny przyszłości i to m.in. dlatego trzecie z kolei – po Barcelonie i Londynie – spotkanie europejskiej społeczności EIT Health odbędzie się właśnie w Łodzi. 56% przebadanych przez EIT Health InnoStars, respondentów potwierdza, że potencjał do dalszego rozwoju innowacji w obszarze zdrowia w tej części Europy jest olbrzymi, ale młodzi innowatorzy potrzebują większego wsparcia instytucjonalnego i promocyjnego. Taką szansę daje współpraca z EIT Health – tłumaczy Mikołaj Gurdała, Regionalny Dyrektor ds. Innowacji w Europie Północnej i Środkowej EIT Health InnoStars.

W ramach współpracy z EIT Health, Uniwersytet Medyczny w Łodzi (UMED) został partnerem międzynarodowego projektu CLOSE, w którym naukowcy pracują nad stworzeniem „sztucznej trzustki” dla osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i współistniejącymi chorobami oraz platformą teleinformatyczną monitorującą leczenie takich pacjentów.

– Projekty naukowe realizowane w uczelni, zgodnie z założeniami trójkąta wiedzy, znajdują swoją kontynuację zarówno w nowych, zintegrowanych programach kształcenia, jak również we współpracy z biznesem. Uczelnia intensywnie poszukuje i rozwija nowe modele współpracy z otoczeniem zewnętrznym m.in. opracowując i testując rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowania w medycynie, farmacji czy systemie ochrony zdrowia – mówi prof. Lucyna Woźniak, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UMED.

W sumie Uniwersytet Medyczny w Łodzi prowadzi 28 projektów w ramach funduszy strukturalnych na łączną kwotę 40 mln euro, 112 grantów naukowych na kwotę 14 mln euro, 16 projektów międzynarodowych (H2020, COST, Trzeci Program Zdrowia Publicznego, EIT Health) i 29 dużych projektów infrastrukturalnych na łączną kwotę ponad 155 mln euro. Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest jednym z 4 polskich partnerów EIT Health i jednym ze 146 w Europie. Ze wsparcia EIT Health korzystają też polskie start-upy.

W tegorocznych edycjach konkursów dla młodych innowatorów m.in. w dziedzinie zdrowia, najwięcej zespołów pochodziło z Polski. W finale znalazł się m.in. polski projekt FindAir – inteligentne urządzenie do monitorowania astmy, wsparte algorytmami sztucznej inteligencji. Innym polskim przykładem jest spółka SensDx. Zespół opracował precyzyjne i tanie testy do diagnostyki personalnej określonych patogenów i biomarkerów. SensDx wygrał ubiegłoroczny finał konkursu EIT Health InnoStars.

– Nagroda przyznana przez społeczność EIT Health pozwoliła nam na uzupełnienie naszych prac badawczo-rozwojowych o dodatkowe testy, które uwiarygodniły nasze urządzenie w kontekście diagnostyki medycznej i weterynaryjnej. Samo uczestnictwo w wydarzeniu pozwoliło na nawiązanie wielu kontaktów, a także lepsze zrozumienie rynków europejskich w zakresie urządzeń MedTech. Takie doświadczenie jest nieocenione dla młodej rozwijającej się spółki, która ma aspiracje i potencjał do wejścia na rynki globalne, a taką spółką jest SensDx – podsumowuje dr inż. Katarzyna Pala, Dyrektor Rozwoju Biznesu SensDx S.A.

Dwudziestu dwóch wspaniałych

Podczas grudniowego EIT Health Summit w Łodzi zaprezentują się 22 najlepsze start-upy, które powalczą o nagrody finansowe na dalszy rozwój produktów w trzech kategoriach: Medtech, Biotech i Digital Health. Podczas konferencji odbędzie się prezentacja m.in. stworzonego  przez byłych pracowników Google urządzenia iBreve przeznaczonego dla osób cierpiących z powodu stresu, lęków czy chronicznych zaburzeń oddechu i działającego w oparciu o analizę wzorców oddechu, startupu FeetMe – autora zdigitalizowanych, inteligentnych wkładek do obuwia, czy Mindpax – nowych cyfrowych biomarkerów ułatwiających przewidzenie nawrotów schizofrenii oraz choroby dwubiegunowej.

Organizatorami wydarzenia są EIT Health, EIT Health InnoStars oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.