Dwie polskie uczelnie w rankingu szkół biznesu Financial Times

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Akademia Leona Koźmińskiego i Szkoła Główna Handlowa znalazły się w rankingu stu europejskich szkół biznesu, opublikowanym w poniedziałek przez Financial Times. ALK znalazła się w nim na 43. pozycji, najwyżej ze wszystkich uczelni z Europy Środkowo-Wschodniej, zaś SGH zajęła 71. miejsce.

Ranking europejskich szkół biznesu „FT” stanowi podsumowanie ocen kierunków: zarządzania i studiów Executive MBA, publikowanych przez „FT” wcześniej. Dziennik zbiera dane o uczelniach na podstawie anonimowych ankiet wypełnianych przez absolwentów trzy lata po ukończeniu studiów. Liczy się m.in. ich awans zawodowy i osiągane zarobki ważone siłą nabywczą pieniądza.

Ranking otwierają szkoły z Europy zachodniej: London Business School, HEC Paris i Insead. Te najlepsze kształcą głównie na studiach specjalistycznych magisterskich i na stacjonarnych MBA. Otwierają też kampusy poza krajem pochodzenia, w egzotycznych, ale obiecujących lokalizacjach, jak Chiny, Japonia, Maroko i Emiraty Arabskie.

Kolejne miejsca zajęły: Uniwersytet St.Gallen (Szwjcaria); Iese Business School (Hiszpania/USA); Uniwersytet Bocconi (Włochy); IMD Business School (Szwajcaria); Essec Business School (Francja); Rotterdam School of Management (Holandia); Uniwersytet Oxfordzki (Wielka Brytania). Sklasyfikowana na 11. miejscu francuska ESCP Europe ma sześć kampusów w krajach europejskich, w tym w partnerskiej uczelni w Polsce, którą jest Akademia Leona Koźmińskiego.

Z rankingu „FT” wynika, że uczelnie z Europy Środkowej i Wschodniej nadrabiają dystans do starej Unii, choć ich reprezentacja wśród najlepszych szkół biznesu jest wciąż nieliczna. Rosja, Czechy, Węgry, Słowenia mają zaledwie po jednej takiej uczelni, a Polska – dwie.

Akademia Leona Koźmińskiego uplasowała się na miejscu 43., zaś Szkoła Główna Handlowa na pozycji 71.

– Mogę potwierdzić, że dzięki utrzymującym się od lat wysokim miejscom ALK w rankingu +FT+ mamy coraz więcej studentów zagranicznych z 70 różnych państw. W tej chwili co czwarty student studiów licencjackich lub magisterskich jest cudzoziemcem – mówi prof. Witold Bielecki, rektor ALK.

Pełny ranking dostępny jest na stronie

źródło: naukawpolsce.pap.pl