Aplikacja VR Language składa się z kilkunastu scen, w których umiejscawiany jest użytkownik. Każdy z modułów dotyczy innego zagadnienia. Uczeń przechodząc przez konkretne sceny, porozumiewa się z wirtualnym native lektorem wewnątrz aplikacji, ćwicząc komunikację w obcym języku, jednocześnie ucząc się: nowych struktur gramatycznych w praktyce, nowego słownictwa związanego z daną sceną, w której się znajduje oraz tego jak przełamywać bariery komunikacyjne
Krakowski startup 1000 realities stworzył wiele scenariuszy, w których osoba może uczyć się języka obcego. Każda scena przeprowadza ucznia przez dane zagadnienie tematyczne np.: zakupy, zakwaterowanie, rozmowa telefoniczna, poznawanie nowych ludzi. Dzięki aktywnej komunikacji z wirtualnymi postaciami, uczący się z łatwością przyzwyczaja się do języka oraz różnych jego akcentów. Podczas tradycyjnej lekcji z tym samym nauczycielem jest to niemożliwe
Brak rozproszenia
Wielu uczniów ma bardzo duży problem ze skupieniem się tylko na nauce. Nasza uwaga ulega ciągłemu rozproszeniu – poprzez notyfikacje na smartfonie czy rozmowy z kolegami w ławce. Wirtualna rzeczywistość niweluje ten problem. Osoby w VR są całkowicie skupione na środowisku w którym się znajdują, dzięki czemu szybko uczą się języka – uczeń prędko poczuje się z nim pewnie, łatwiej zapamięta zwroty i konstrukcje gramatyczne.
Istnieje szereg badań potwierdzających skuteczność nauki przy wykorzystaniu VR – jednym z nich jest eksperyment przeprowadzony z pomocą studentów z Uniwersytetu Stanford i Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Wyniki badań wykazały, że efektywność uczenia wzrasta aż o 76% podczas gdy uczniowie korzystają z wirtualnego środowiska.
Krok w przyszłość
Jednym z najbardziej efektywnych sposobów nauki języka obcego, jest wyjazd do miejsca, gdzie język ten jest na co dzień używany. Przykładowo, osoba chcąca szybko nauczyć się języka angielskiego, może wyjechać do Londynu, gdzie będzie codziennie rozmawiać po angielsku, będą ją otaczały reklamy i szyldy w danym języku. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Alternatywą może być wykorzystanie metody immersji językowej w wirtualnym środowisku.
Nauka w rzeczywistości wirtualnej to nie science fiction. To rzeczywistość, która się wydarza na naszych oczach. Firma 1000 realities ma w planach dalszy rozwój aplikacji, poszerzanie dostępnych modułów i dodawanie nowych scen oraz wysoko rozwiniętej analityki, monitorującej postęp w ucznia w nauce.