Wsparcie inwestycji w Małopolsce
20 lat funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych to także 20 lat zarządzania strefą przez KPT. W tym czasie KPT wydał 263 zezwolenia na działalność w krakowskiej sse, inwestorzy zadeklarowali poniesienie blisko 5 mld nakładów inwestycyjnych i w ramach strefy funkcjonuje ponad 28 000 miejsc pracy. W ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące specjalnych stref ekonomicznych. Rządowy program Polska Strefa Inwestycji zakłada, że cała Polska jest jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną. Niesie to ze sobą sporo zmian dla przedsiębiorców, ale także szereg ułatwień – np. możliwość inwestycji na dowolnym terenie, nie ograniczonym obszarem sse. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów KPT wydał już pięć decyzji o wsparciu, a w przygotowaniu są kolejne.
– „Cała Małopolska strefą”. Za tym hasłem idą praktyczne rozwiązania pozwalające Krakowskiemu Parkowi Technologicznemu udzielać zwolnień podatkowych wszystkim firmom produkcyjnym, bez względu na miejsce, w którym chcą ulokować inwestycję. W naszej sytuacji to zmienia bardzo wiele – przekonuje Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora.
Zapraszamy startupy!
W tym roku mija także 10 lat od utworzenia Inkubatora Technologicznego KPT. Przez inkubator przewinęło się ponad 140 firm, a 80% z nich wciąż działa. Wśród nich mamy takie perełki, jak Autenti, Seedia czy Reality Games. Firma Autenti w ciągu pół roku od założenia pozyskała 6,3 mln złotych od dwóch inwestorów Innovation Nest i Black Pearls VC, a w tej chwili przymierza się do podboju światowych rynków. Seedia została zakwalifikowana do udziału w programie akceleracyjnym KPT ScaleUp i pozyskała finansowanie z funduszu inwestycyjnego Value w wysokości 3 mln złotych. Reality Games to przykład błyskawicznego rozwoju: w ciągu 2 lat rozwijania działalności w budynku KPT przeszła od biura wielkości 18 m2 w ramach inkubatora, do ponad 400 m2 zajmowanych obecnie.
– Na początku roku zapraszamy kolejne firmy i przypominamy, że Inkubator Technologiczny KPT to nie tylko powierzchnie biurowe, ale także wsparcie mentorów, miejsce przepływu kreatywnej energii, dziesiątki wydarzeń i ciekawi ludzie – zaprasza Mateusz Cybula, kierownik zespołu inkubatora.
Akceleracja dla dojrzałych
Kolejny ważny element w portfolio KPT to program akceleracyjny KPT ScaleUp. W 2018 roku zakończyliśmy program pilotażowy, w którym wzięły udział 23 firmy. W tym momencie uruchamiamy kolejną edycję. Kolejne ponad 40 startupów może liczyć na usługi doradcze i mentorskie o wartości do 50 tys. zł, a także na grant w wysokości do 200 tys. zł.Warto również pamiętać, że na jesieni ruszył Inkubator Digital Dragons dla firm z branży gier w ramach projektu Baltic Game Industry oraz program akceleracyjny SpaceUp dla startupów wykorzystujących dane satelitarne Copernicus (projekt Baltic SatApps).
Branża gier w czołówce
Konferencja Digital Dragons 2018 po raz kolejny przerosła poprzedzającą ją edycję, wprowadziliśmy też nowe narzędzia do wsparcia rozwoju branży gier. Ponad 90 prelegentów, setka godzin wykładów, blisko 500 firm z 46 krajów, łącznie 1700 uczestników, 150 rozmów w strefie HR dla chętnych do pracy sektorze gier, 6 stoisk z Europy Wschodniej – to tegoroczne statystki dotyczące wiodącego wydarzenia dla branży gier w Europie Centralnej. Na jesieni uruchomiono też kolejną edycję cyklu warsztatów dla osób chcących pracować w branży. W tym roku po raz pierwszy odbywa się on pod egidą Digital Dragons Academy. Liczny udział we wszystkich dotychczasowych zajęciach świadczy o jej wartości dla uczestników. W grudniu ubiegłego roku odbyły się pierwsze historyczne warsztaty Akademii w Warszawie, w których wzięło udział ponad 130 osób!
Filmowo
Prężnie funkcjonuje studio postprodukcji filmowej Multilab KPT. W 2018 studio wykonało postprodukcję 6 filmów, w tym nagrodzonego na 8 festiwalach filmu „Dreamland”, użyczyło przestrzeni dla kilkudziesięciu godzin warsztatów (kolor korekcja, grafika 3D itp.) i licznych małych produkcji filmowych, a także współorganizowało i brało udział w najważniejszych krakowskich wydarzeniach filmowych w tym: OFF Camera, Krakowski Festiwal Filmowy, Artcore Festiwal, Festiwal Etiuda & Anima.
– Nasze studio staje się coraz bardziej rozpoznawalne w środowisku filmowym i docenianie przez specjalistów – mówi Mateusz Mleczko, szef Multilab KPT
Poza Horyzont
KPT rozpoczęło także realizację pierwszego projektu w ramach Horyzontu 2020. Celem projektu SISCODE jest wprowadzenie metodologii i narzędzi user-driven-innovation do planowania i odpowiedzialnego zarządzania badaniami i innowacjami, czyli ułatwienie przejścia od idei nowych rozwiązań i polityk do ich wdrożenia.W KPT odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń organizowanych przez KPT, przez nasze firmy, ale także przez zewnętrznych organizatorów, którzy doceniają budynek i jego architekturę. Wzięło w nich udział kilka tysięcy osób. Odbywają się tu konferencje naukowe, hackatony, spotkania, warsztaty dla filmowców, a nawet wydarzenia dla dzieci.
Rok 2018 za nami. A przed nami dużo radości z pracy z firmami, nadzieja na kolejne dobre małopolskie inwestycje i mnóstwo pomysłów na kolejne działania.