Insurtechy zaprzęgają do pracy AI

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Ponad 300 przedstawicieli branży ubezpieczeniowej z 14 krajów omawiało wyzwania, związane z cyfryzacją na konferencji Innovation in Insurance, organizowanej przez Sollers Consulting.

Ubezpieczyciele z całego świata przechodzą okres głębokiej transformacji, wymuszanej przez nowe technologie. Brak stabilności politycznej, trudne warunki na rynku oraz nowe rozwiązania w zakresie szkód, wszystko to stanowi wyzwanie dla firm. 14 stycznia w czasie konferencji Innovation in Insurance w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, przedstawiciele firm ubezpieczeniowych z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Skandynawii i wielu innych krajów dyskutowali, jak mierzyć się z tego typu wyzwaniami. –

– Zdecydowana większość liderów branży jest przekonana, iż w przyszłości coraz ważniejsza stanie się współpraca partnerska w ramach strategii dystrybucji –  powiedział Michał Trochimczuk, Partner Zarządzający w Sollers Consulting. – Ubezpieczyciele powinni wpisywać się w cyfrowe ekosystemy – dodał – Muszą oferować produkty poprzez międzybranżowe łańcuchy wartości, umożliwiające im różne formy kontaktu z takimi partnerami jak banki, rynek nieruchomości, operatorzy, linie lotnicze, producenci samochodów czy detaliści.  

Według Trochimczuka, firmy ubezpieczeniowe mają do wyboru dwa modele rozwijania działalności biznesowej: transformację cyfrową swojej organizacji lub inicjowanie nowych przedsięwzięć, chcąc jak najszybciej skorzystać z zalet cyfrowych ekosystemów. – 98 procent ubezpieczycieli spodziewa się wzrostu zysków z ubezpieczeń, sprzedawanych w ramach transakcji, zasadniczo nie związanych z ubezpieczeniem jako takim, lecz wielu z nich nie jest gotowych na podłączenie się do ekosystemów –  wyjaśniał Trochimczuk.

Nowoczesne systemy centralne to więcej możliwości dla ubezpieczycieli

W obliczu dynamicznej transformacji cyfrowej, nowoczesne systemy centralne stają się czynnikiem decydującym o sukcesie w branży ubezpieczeniowej. W roku 2018 wiele firm ubezpieczeniowych rozpoczęło przekształcanie swoich podstawowych systemów IT. Roger Hodgkiss (Członek Zarządu, PZU), Ryszard Dyszkiewicz (Head of Group IT, VIG), Niels Zijderveld (Sales Director Northern Europe, Guidewire Software) oraz Carsten Vraa-Jensen (Senior Vice President Commercial, Tia Technology) podczas panelu dyskusyjnego rozmawiali o tym, dlaczego systemy centralne stały się tak ważne i jak wspierają innowację.

– Ubezpieczycielowi, który ma przestarzały system, trudno jest zmieniać procesy i produkty. Działając na standardowym systemie, ubezpieczyciele mogą zoptymalizować wykorzystywanie danych o konsumentach i podnosić jakość doświadczenia klienta –  zwrócił uwagę Roger Hodgkiss. – Firma, która nie może oprzeć się na sprawdzonym zespole, nie powinna podejmować się tworzenia autorskich rozwiązań – ostrzegł Ryszard Dyszkiewicz.

Paliwem sektora ubezpieczeniowego od zawsze są dane. Jednak obecnie sposób, w jaki firmy posługują się danymi, uległ radykalnej zmianie. Dostawcy systemów centralnych oraz ubezpieczyciele inwestują w technologie, żeby móc efektywnie wykorzystywać big data oraz takie narzędzia jak analiza danych, technologie uczenia się maszyn i sztuczna inteligencja.

Insurtechy zaprzęgają do pracy AI

Cztery Insurtechy zaprezentowały na konferencji swoje rozwiązania technologiczne. Ich propozycje wykorzystują sztuczną inteligencję i inne technologie przetwarzania danych. – Jako jeden ze sponsorów polskiego oddziału Massachusetts Institute of Technology Enterprise Forum (MIT EF), Sollers Consulting wspiera współpracę ubezpieczycieli i insurtechów – podkreśla Grzegorz Podleśny, Partner w Sollers Consulting. Podczas konferencji, Smabbler – insurtech z siedzibą w Polsce, pokazał w jaki sposób używa AI do interpretacji tekstów. SpaceKnow wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozpoznawania obrazów w oparciu o zdjęcia satelitarne. Runvido zaprezentował rozwiązanie w zakresie zdjęć interaktywnych, oparte na rzeczywistości rozszerzonej, natomiast Boomerun narzędzie do zbierania danych przez urządzenia typu Wearables, które można wykorzystać do obliczania stawek ubezpieczeniowych oraz rabatów na zakupy. – Zarówno startupy jak i istniejące firmy mają wiele takich projektów. Czy to przejściowy trend, czy warunek konieczny w biznesie? Patrząc na szacunki programów badań strategicznych, jest to element niezbędny – powiedział Michał Trochimczuk.

Innowacyjność w instytucjach finansowych nabiera tempa

By poprawiać jakość relacji oraz satysfakcję klientów, firmy ubezpieczeniowe wprowadzają innowacje we wszystkich ogniwach łańcucha wartości. Jarosław Bucoń i Marcin Grabowski z Sollers Consulting, skupili się w swojej prezentacji na innowacjach w strategiach i procesach sprzedażowych. – Ubezpieczyciele powinni stosować praktyki, gwarantujące najlepsze wyniki finansowe oraz wydajność klientów i tworzyć cyfrowe DNA swojej organizacji – podsumował Jarosław Bucoń, Chief Customer Officer w Sollers Consulting.

Coraz większa grupa firm zaczyna koncentrować się na obsłudze odszkodowań. Na konferencji, VHV, ubezpieczyciel z siedzibą w Niemczech oraz międzynarodowa firma ubezpieczeniowa Beazley, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, opowiedzieli gościom konferencji o tym, jak restrukturyzują i modernizują swoje procesy w obsłudze odszkodowań.

Jeffrey Crawford (Global Claims Platform Lead, Beazley) i Steven Flood (Claims Operations Manager, Beazley) przedstawili kluczowe obszary transformacji i innowacji w Beazley. Branislav Siarsky (Product Owner, Basler Switzerland) wyjaśnił, jak szwajcarski ubezpieczyciel buduje technologiczny fundament cyfrowego ekosystemu. Cyrille Dersch (Head of IT i Program Manager, Globality Health) przybliżył, jak działająca z Luksemburga, spółka zależna Munich Re, która koncentruje swój biznes na ekspatriantach, dostosowuje swoje procesy informatyczne do ery cyfrowej.

Małgorzata Kruaze-Kulewska (Product Owner, Santander Consumer Bank) opisała innowacyjne podejście banku do sprzedaży ubezpieczeń. W imieniu Santander Consumer Bank odebrała też Sollers Award, wyróżnienie przyznawane przez firmę za wyjątkowe projekty innowacyjne. – Santander Consumer Bank całkowicie przeprojektował swoją działalność ubezpieczeniową. Bank po raz pierwszy zastosował metodykę zwinną, dzięki czemu zrealizował projekt zaledwie w cztery miesiące. Pod względem tempa i jakości, był to wyjątkowy partner – powiedział Jarosław Bucoń, Chief Customer Officer w Sollers Consulting. Po wdrożeniu nowego podejścia do działalności ubezpieczeniowej, Santander Consumer Bank odnotował znaczący wzrost sprzedaży.

Siódma edycja konferencji Innovation in Insurance zgromadziła ponad 300 ekspertów z branży ubezpieczeniowej z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Szwajcarii, Rosji i wielu innych krajów. Obecnie jest to największa międzynarodowa konferencja, poświęcona ubezpieczeniom w Polsce. – Branża ubezpieczona jest mocno skoncentrowana na problemach, związanych z cyfryzacją – zauważył Marcin Pluta, Partner Zarządzający w Sollers Consulting. Firmy szukają rozwiązań z zakresu technologii, chcąc osiągać lepsze wyniki finansowe. Bardzo mnie cieszy, że Innovation in Insurance stała się tak ważnym forum dla naszej branży.