Gdyńska firma opracowuje narzędzie do walki ze smogiem

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Na rynku pojawia się coraz więcej masek, filtrów, a nawet chust, mających nas zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem smogu. Wciąż wyzwaniem jest jednak zidentyfikowanie i ograniczenie źródeł emisji zanieczyszczeń w dużych miastach.

Choć Gdynia na „smogowej mapie Polski”, wypada lepiej, niż pozostała część naszego kraju, to właśnie w Gdyni powstaje rozwiązanie, które może pomóc w opanowaniu szkodliwego dla zdrowia smogu.

Rewolucyjny pomysł

Firma Pelixar S.A. z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, jako pierwsza w Polsce, przedstawiła kompleksowe rozwiązanie, pozwalające na dokładny monitoring atmosfery pod kątem występujących zanieczyszczeń.

W ramach pierwszego etapu projektu, zbudowany został “dron antysmogowy”, przeznaczony do pomiarów powietrza, pozwalający na dokładne zlokalizowanie źródła zanieczyszczeń.

W kolejnych krokach, dzięki zrealizowanym pomiarom, możliwe będzie tworzenie wizualizacji i map rozkładu zanieczyszczenia dla wybranych lokalizacji. Umożliwi to lepsze poznanie i zrozumienie zjawiska powstawania, przemieszczania i koncentracji chmur smogowych, a także przewidywanie ich występowania. Całość systemu ma funkcjonować pod nazwą Lotniczego Monitoringu Atmosfery (LMA).

Szansa na globalny sukces?

Jak podkreślają twórcy rozwiązania, duże nadzieje wiążą z polskim systemem monitorowania smogu, także mieszkańcy dużych miast, spoza granic naszego kraju. – Pojawiają się już pierwsze zaproszenia na konferencje zagraniczne z zakresu ochrony środowiska i problemu jakości powietrza w miastach, połączone z prezentacjami opracowywanego przez nas systemu – komentuje Sebastian Nowicki, Pelixar S.A.

– Mamy już działającego drona, metodyka pomiarowa powstaje w kooperacji z Politechniką Gdańską, tworzona jest aplikacja pozwalająca na wizualizację rozkładu zanieczyszczeń w postaci chmury smogowej. Ze strony rynku i instytucji rośnie świadomość faktu, że aby walczyć z problemem smogu najpierw trzeba go zrozumieć. Również z tego względu, metodyka pomiarów, opracowywana w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów, ma posłużyć do stworzenia uniwersalnego systemu mierzenia zanieczyszczeń atmosfery na terenie Polski a w dalszej przyszłości także Europy – dodaje Sebastian Nowicki.