12 lutego br. w Warszawie odbyła się gala finałowa pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR. Poza uroczystym podsumowaniem, najważniejszym punktem wieczoru był konkurs, w którym część absolwentów programu zaprezentowała swoje innowacyjne projekty.
Spośród 14 finałowych zespołów jury za najlepszy uznało projekt Vibro View – nowatorskie rozwiązanie, które pozwoli osobom niewidomym na lepsze rozpoznanie otoczenia i ułatwi im codzienne funkcjonowanie.
Polski Fundusz Rozwoju podsumował pierwszą edycję Szkoły Pionierów PFR – międzynarodowego programu edukacyjnego dla przyszłych polskich przedsiębiorców technologicznych i wizjonerów. Przez trzy tygodnie 50 uczestników programu przeszło cykl warsztatów biznesowych prowadzonych przez polskich praktyków biznesu i ekspertów w swoich dziedzinach. Program wieńczyło tygodniowe szkolenie na Uniwersytecie Cambridge.
– Chcemy kontynuować program, bo tylko długofalowe działania przynoszą najlepsze efekty. Dzięki temu programowi budujemy społeczność przyszłych liderów, którzy będą mieli znaczący wpływ na ekosystem innowacji w Polsce – komentuje Paweł Borys, prezes PFR.
– Tworząc Szkołę Pionierów nie chcieliśmy konkurować z innymi programami akceleracyjnymi w Polsce. Szukaliśmy talentów technologicznych, którzy wzmocnią swoją zdolność do innowacyjnego i społecznego myślenia i przejdą przez cały proces tworzenia produktu od design thinking po rozmowy z funduszami Venture Capital – dodaje Eliza Kruczkowska, pomysłodawca programu.
Zwieńczeniem udziału w Szkole Pionierów PFR była sesja prezentacji wybranych pomysłów powstałych w trakcie programu. Każdy ze zgłoszonych zespołów miał 3 minuty na zaciekawienie jury konkursowego i przekonanie do swojego projektu potencjalnych inwestorów. Nagroda w konkursie to 5000 zł do wykorzystania na wyjazd edukacyjny na wybraną konferencję technologiczną.
Nowe sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji, optymalizowanie czasu podróży, nauka programowania, polski samochód elektryczny, aktywizacja seniorów, zarządzanie zapasami energii i danymi osobowymi, nowatorskie ortezy i transport medyczny, personalizowane meble, aplikacja dla motocyklistów, ułatwienia dla osób niewidomych… Jury nie miało łatwego wyboru, bo każdy z prezentowanych projektów był innowacyjny, ciekawy i ma szansę z powodzeniem wejść na rynek lub już teraz stawia na nim pierwsze kroki.
– Zachęcam do tego, żeby pionierzy myśleli o swoich projektach, jako części ekosystemu innowacji. Projekty te mogą potoczyć się w różnym kierunku. Z pewnością każdego roku będą się one zmieniać, rozwijać i zmuszać do dalszej pracy – mówi Damian Zapłata, członek zarządu Allegro.
Jury w składzie: Zofia Szewczuk, dyrektor inwestycyjny w Polskim Funduszu Rozwoju; Michał Bonarowski, szef komunikacji Allegro; Daniel Star z TDJ Pitango oraz Agata Nałęcz, prezes Fundacji PFR przyznało dwa wyróżnienia. Pierwsze dla Mediprintic – projektu ortezy opartej na druku 3D, która miałaby zastąpić tradycyjny gips i drugie dla Goldies – portalu aktywizującego seniorów przez sprzedaż ich rękodzieła. Zwyciężyli twórcy Vibro View – urządzenia typu smartcane, umożliwiającego osobom niewidomym poznawanie świata na dystans kilkukrotnie większy niż długość białej laski. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii Lidar do tworzenia tzw. chmury punktów, którą osoba niewidoma interpretuje za pomocą wibracji.
– To wyróżnienie jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że projekt, nad którym pracuję ma sens – komentuje Łukasz Taraszka, założyciel Vibro View.
– Każdy z zespołów zaprezentował się na bardzo wysokim poziomie, więc wybór nie był łatwy. Jury oceniało przede wszystkim wartość merytoryczną projektu, czyli stopień innowacyjności i sposób przedstawienia potrzeb, na które odpowiada prezentowane rozwiązanie. Ważne było również określenie rynku docelowego, przychodów ze sprzedaży, możliwości skalowania i ekspansji. W drugiej kolejności ocenialiśmy jakość przygotowanej prezentacji i trafność odpowiedzi na pytania jury – dodaje Agata Nałęcz, prezes Fundacji PFR.
Organizatorzy zapewniają, że to dopiero początek nowego kierunku w edukacji przedsiębiorców technologicznych, jaki kreuje Szkoła Pionierów PFR. Nabór do drugiej edycji Szkoły Pionierów PFR planowany jest od 21 maja br.