OneMeter, czyli inteligentne oszczędzanie prądu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Ustawa prądowa to ostatnio jeden z najgorętszych tematów w polskiej gospodarce. Jak mądrze zarządzać prądem w domu oraz w firmie? Jednym z najnowszych rozwiązań na polskim rynku jest OneMeter, czyli urządzenie służące do monitorowania zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym.

Pomysł na narzędzie monitorujące zużycie prądu pojawił się w głowie Mateusza Brzozowskiego już osiem lat temu, ale ówczesne rozwiązania technologiczne jeszcze nie pozwalały na jego pełną realizację. Projekt cały czas był jednak rozwijany i w 2016 r. powołano do życia spółkę. Po okresie pilotażowym, w którym testowano prototyp urządzenia (technologia pozwoliła już stworzyć niedrogie rozwiązanie), w styczniu 2018 r. na rynek trafiła wersja dla firm, a w grudniu dla klientów indywidualnych.

– Jest to rozwiązanie zarówno dla tych, którzy czują, że nie mają kontroli nad zużyciem energii, jak i tych chcących dopiero poznać swój pobór prądu. Chcemy, aby klienci indywidualni wiedzieli, ile rzeczywiście wyniesie ich rachunek na koniec miesiąca, ponieważ przyzwyczailiśmy się, że kontrolę nad rachunkami ma jedynie spółka energetyczna dostarczająca fakturę na odstawie prognoz. Mając odczyt w czasie rzeczywistym, możemy być przygotowani na to, jak wysoki otrzymamy rachunek. A jeśli przyjdzie inny, bo pomyłki przecież się zdarzają, będziemy mogli złożyć reklamację – wyjaśnia Mateusz Brzozowski, założyciel OneMeter.

Zespół OneMeter liczy obecnie piętnaście osób. Firma pracuje już nad wersją 2.0 produktu i planuje w niedalekiej przyszłości wejście na inne rynki Unii Europejskiej, m.in. niemiecki.

Dzięki narzędziu, które ma postać „pestki” przytwierdzonej do licznika, można oszczędzać prąd zarówno przez dopasowanie odpowiedniej taryfy, jak i zmiany zachowań domowników. Produkt skierowany jest również do właścicieli firm, którzy zyskają dzięki temu możliwość jednoczesnego kontrolowania bardzo wielu punktów poboru energii (również w obszarze parametrów, za które opłaty pobierane są tylko od przedsiębiorców).

OneMeter daje możliwość zdalnego odczytu licznika prądu poprzez beacona. Użytkownik pobiera najpierw aplikację na telefon, a następnie umieszcza urządzenie na porcie optycznym swojego licznika. Narzędzie nie zakłóca pracy miernika i nie wymaga zezwolenia od operatora. Nadajnik co kwadrans zbiera z niego dane pomiarowe i przesyła poprzez Bluetooth do smartfona oraz chmury.

Dzięki temu właściciel domu bądź przedsiębiorca ma dostęp do dokładnych wyliczeń zużycia energii wraz z wysokością rachunku. Może również otrzymywać powiadomienia, jeśli jego miesięczny budżet został przekroczony lub pojawiły się problemy techniczne w jego systemie energetycznym. Co ważne, wszystkie informacje pomiarowe są szyfrowane, co zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo danych.