– W ostatnich latach ekosystem startupowy w naszym regionie dynamicznie się rozwija. Szczecin znajduje się 2 godziny drogi od Berlina, jednego z wiodących hubów startupowych w Europie, co daje lokalnym startupom wiele korzyści: międzynarodowe wydarzenia, akceleratory, inwestorzy. Lokalne startupy jak Wspieram.to, PixelLegend, Finpack czy Tidio odnoszą sukcesy na rynku, pozyskują inwestorów i zatrudniają ludzi – komentuje Maciej Jankowski, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Branży Internetowej “Netcamp”.
Branża informatyczna kluczowa dla Szczecin
W województwie zachodniopomorskim działa ponad 4 tys. firm IT (z czego 2,5 tys. w Szczecinie), które zatrudniają ok. 5 tys. specjalistów. Na kierunkach informatycznych w regionie studiuje ponad 2,5 tys. osób, a co roku kończy je ok. 400 absolwentów. Jak podkreśla Maciej Jankowski branża informatyczna jest jedną z kluczowych dla rozwoju Szczecina, działa tu wiele firm tworzących oprogramowanie dla branży automotive czy fintech. Aktywnie działa też Klaster.IT, który zrzesza ponad 80 firm.
– Szczecin ma spory potencjał intelektualny oraz dobry klimat do życia. Aby rozwinąć lokalny ekosystem startupowy, potrzeba jednak więcej praktycznych działań edukacyjnych w obszarze przedsiębiorczości, mocniejszego zaangażowania uczelni oraz wsparcia/mentoringu przy tworzeniu produktu, sprzedaży czy marketingu startupów (program preakceleracji) – dodaje Maciej Jankowski.
W ostatnim roku zwiększyło się trochę wsparcie szkoleniowe dla startupów (projekt Wep-up), a 21 lutego 2019 roku Miasto Szczecin wraz ze społecznością startupową stworzyło Szczecin_Up – program mentoringowy dla kreatywnych przedsiębiorców.
– Wkrótce rusza też duży program akceleracji, w który będę zaangażowany, gdzie chcemy wesprzeć rozwój lokalnych startupów fintech oraz Industry 4.0, oferując im finansowanie i szansę na współpracę z międzynarodowymi korporacjami. Mam więc nadzieję, że te wszystkie działania, czy powołanie we współpracy ze Startup Poland lokalnego CTO aby skoordynować wsparcia dla startupów, spowodują, że za parę lat zbudujemy tutaj „Krzemową Plażę” – podsumowuje Maciej Jankowski.
Dobra sytuacja na rynku blokuje rozwój startupowy?
– Ile mamy startupów w zachodniopomorskim? Niestety nie ma dużo w porównaniu do ilości podmiotów wspierających lokalny ekosystem (inkubatory, akceleratory, parki technologiczne itp.). Spowodowane jest to dość dobrą sytuacją na rynku pracy, wysokie zarobki m.in. w branży informatycznej powodują, że ludzie wolą pracować na etacie 5 dni w tygodniu niż zakładać własną działalność, która początkowo może generować duże koszty, a przede wszystkim ryzyko – komentuje Małgorzata Wleklak, główny specjalista ds. projektów międzynarodowych z Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Według Małgorzaty Wleklak organizacje wspierające lokalny ekosystem często działają indywidualnie, bez współpracy oraz w izolacji od innych podobnych lokalnych czy krajowych organizacji. Współpraca jest również sporadyczna w przypadku instytucji naukowo-badawczych.
Potencjał do rozwoju zachodniopomorskiego
Region ma również mocne strony, które warto wykorzystać jako potencjalne możliwości jego rozwoju pod kątem innowacyjności i rozwoju kultury przedsiębiorczej. Jak podkreśla Małgorzata Wleklak wymienić tu warto wykwalifikowaną kadrę, w tym głównie techników i specjalistów w branży ICT, dość dobrze i wysoko rozwinięty sektor usług oraz łatwy dostęp do środków unijnych dzięki wdrożeniu Regionalnego Programu Operacyjnego przez Urząd marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz szeregu innych inicjatyw współfinansowanych przez Unię Europejską.
– Mimo że nasz ekosystem nie jest jeszcze Doliną Krzemową i pozostaje wciąż w tyle za estońskim ekosystemem to uważam, że ma ogromny potencjał do rozwoju. Raczkuje ale w dobrym kierunku. Pojawiają się nowe inicjatywy, które mają za zadanie wspierać startupy i stymulować powstawanie nowych pomysłów, a ich realizacja zaczyna angażować więcej współpracujących ze sobą jednostek – dodaje Małgorzata Wleklak.
Oto lista 8 inicjatyw startupowych w zachodniopomorskim, którą powinniście znać:
1. Netcamp
Fundacja Netcamp buduje największą w zachodniej Polsce społeczność technologiczno-startupową, organizuje również od 8 lat Startup Weekend Szczecin. Prowadzi również program mentoringowy Netcamp Startup Hours, gdzie startupy mogą skonsultować swój projekt. Aby zwiększyć dostęp do pracowników IT, Fundacja stworzyła też wizję „100 programistów dla Szczecina”, których chce co roku wyszkolić aby wesprzeć rozwój lokalnych firm IT oraz startupów.
– Wizją Fundacji Rozwoju Branży Internetowej Netcamp jest stworzenie Doliny Krzemowej w Szczecinie. Fundacja od ponad 10 lat organizuje Netcamp – inspirujące spotkania IT w Szczecinie. To jeden z 3 najstarszych barcampów w Polsce. Co 2–3 miesiące integrujemy i edukujemy w nieformalnej atmosferze specjalistów IT, menedżerów i startupowców. Netcamp to idealne miejsce do poznania ludzi z branży, zdobycia feedbacku na temat swojego projektu czy znalezienia co-foundera lub pracownika – komentuje Maciej Jankowski, prezes zarządu Netcamp.
2. Startup Weekend Szczecin
Wszystkie wydarzenia Startup Weekend odbywają się według określonego modelu: każdy może zaproponować swój pomysł na rozpoczęcie działalności i otrzymać opinię od swoich rówieśników. Zespoły tworzą najlepsze pomysły (określone w głosowaniu) i rozpoczynają trzydniowy szał tworzenia, kodowania, projektowania i zatwierdzania modeli biznesowych. Weekend kończy się prezentacjami przed lokalnymi liderami przedsiębiorczości. Ostatni Startup Weekend Szczecin miał miejsce w listopadzie 2018 roku, a głównym hasłem tej edycji było: Stwórzmy przyszłość dzięki sztucznej inteligencji.
– Fundacja Netcamp organizuje Startup Weekend Szczecin od 2011 r., to 54h hackathon gdzie uczestnicy rozwijają swoje pomysły tworząc prototypy startupów przy wsparciu doświadczonych mentorów. Tematem ostatniej edycji była sztuczna inteligencja a Szczecin był jednym z kilkunastu miast na świecie które dołączyły do inicjatywy Global Startup Weekend AI. Kolejne wydarzenie planowane jest wstępnie na jesień 2019 – komentuje Maciej Jankowski.
7 powodów dlaczego warto wziąć udział w Startup Weekendzie:
- stworzysz zespół – znajdziesz programistę, marketingowca, grafika,
- zweryfikujesz co potencjalni klienci myślą o Twoim projekcie,
- w ciągu 54h zbudujesz fundamenty startupu,
- dowiesz się jak opracować model biznesowy,
- otrzymasz wsparcie doświadczonych mentorów,
- nauczysz się prezentować startup przed klientami i inwestorami,
- spędzisz weekend z wyjątkowymi ludźmi i będziesz świetnie się bawić.
3. Klaster.it
Klaster ICT Pomorze Zachodnie ułatwia firmom zdobycie wiedzy i kontaktów biznesowych. Działa w celu rozwijania gospodarczego regionu poprzez rozwój firm sektora IT oraz zwiększenia atrakcyjności Pomorza Zachodniego i miasta Szczecin dla pracowników, inwestorów oraz przedsiębiorców lokalnych oraz studentów.
Chociaż klaster nie prowadzi projektów dedykowanych startupom, mocno je wspiera. Jego ideą jest łączenie mniejszych firm technologicznych, ułatwianie im współpracy i kontaktów z dużymi graczami, pozyskiwanie zleceń oraz rekrutacje pracowników.
4. Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii działa w ramach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zostało stworzone w 2009 roku z połączenia Akademii Rolniczej i Politechniki Szczecińskiej.
RCIiTT prowadzi działalność doradczą i szkoleniową dla firm, naukowców, studentów i absolwentów uczelni w zakresie transferu technologii, finansowania badań i rozwoju oraz wsparcia przedsiębiorczości akademickiej. Część usług jest bezpłatna. Centrum współpracowało również przy organizacji Startup Weekendu.
5. Technopark Pomerania
Celem działalności Technoparku Pomerania tworzonego przez Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny jest stwarzanie dogodnych warunków do rozwoju innowacyjności w Szczecinie i regionie ze szczególnym ukierunkowaniem na technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT).
– Technopark Pomerania wspiera startupy technologiczne, czyli firmy rozpoczynające działalność w branży IT, które rozwijają produkt lub usługę opartą na nowoczesnych technologiach. Początkujące firmy będące naszymi lokatorami objęte są tzw. programem inkubacji, w ramach którego oferujemy im korzystne stawki wynajmu powierzchni biurowych oraz doradztwo w obszarach: biznesowym, prawnym, finansowym, marketingowym i PR. Przedsiębiorcy mogą też uczestniczyć w organizowanych przez nas szkoleniach, warsztatach i wielu wydarzeniach branżowych umożliwiających poszerzanie wiedzy i umiejętności. Ponadto Technopark jest kompleksowym otoczeniem biznesowym, w którym swoje siedziby ma 65 firm technologicznych na różnych etapach rozwoju, co ułatwia startupom nawiązywanie kontaktów biznesowych i realizowanie nowych projektów. Taka współpraca przyczynia się do szybszego rozwoju małych firm technologicznych – komentuje Magdalena Ławicka, specjalista ds.rozwoju firm inkubowanych
– Z kolei dla osób, które mają pomysł na biznes w branży IT, ale jeszcze nie rozpoczęły działalności biznesowej, realizujemy program preinkubacji. Aby z niego skorzystać, nie trzeba być lokatorem Technoparku. W ramach tego programu oferujemy pakiet bezpłatnych usług obejmujących doradztwo biznesowe, prawne, finansowe i marketingowe. Eksperci analizują pomysł biznesowy i pracują nad nim z zespołem, aby jak najlepiej przygotować go do wprowadzenia produktu na rynek. W pracę z zespołem zaangażowani są często także właściciele i pracownicy firm, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem z preinkubowanym zespołem – dodaje Magdalena Ławicka.
http://www.technopark-pomerania.pl/
6. SparkCamp
Pomysł organizacji SPARKcamp zrodził się z idei spotkań barcampowych, których pierwszymi inicjatorami były społeczności startupowe Doliny Krzemowej. Od tamtej pory wydarzenia tego typu odbywają są na całym świecie przyjmując przeróżne formy.
Celem SPARKcamp jest stworzenie miejsca, gdzie ludzie będą mogli swobodnie wymienić się wiedzą, doświadczeniem i szeroko rozumianym know-how. Na spotkaniach indywidualni twórcy startupów, małe niezależne grupy związane z branżą IT, jak i również duże firmy mogą zaprezentować swoje pomysły oraz podzielić się informacjami nad jakimi projektami obecnie pracują.
7. Bizup
Projekt Bizup od lat współpracuje z innowacyjnymi, ciekawymi projektami w regionie. Wspiera je wiedzą i łączy z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Takie działania pozwalają im obierać dobry kierunek i osiągać doskonałe wyniki. Dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Zachodniopomorską Agencją Rozwoju Regionalnego, Business Link czy Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Bizup zapewnia kompleksowe wsparcie na wczesnym etapie rozwoju każdego projektu.
8. Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego
Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego powstała w 1994 roku jako spółka akcyjna, w której głównym akcjonariuszem jest Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Głównymi celami agencji jest szeroko pojęta promocja regionu oraz aktywizacja gospodarcza i pomoc w działaniu małym i średnim przedsiębiorstwom.
– Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (ZARR SA) od ponad dwóch dekad wspiera przedsiębiorców na Pomorzu Zachodnim m.in. poprzez realizację projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wśród nich mamy m.in.:
-
Międzynarodowy projekt WeP UP! West Pomeranian ICT Start Up Hub” (dalej „WeP UP”), którego celem jest stworzenie przyjaznego środowiska dla rozwoju ekosystemu startupowego na Pomorzu Zachodnim. ZARR SA, pomysłodawca i jednocześnie lider tej inicjatywy uzyskała w Komisji Europejskiej grant w wysokości 750 tys. euro. Projekt skierowany jest przede wszystkim do startupów z sektora ICT, które są na etapie pomysłu czy prototypu, jak i do bardziej zaawansowanych projektów, szukających wejścia na rynki międzynarodowe, co jest możliwe dzięki współpracy z partnerami z Włoch, Niemiec i Estonii. Inicjatywa ruszyła w lutym 2018 roku i potrwa do lipca 2019 roku.
-
Zrealizowaliśmy również Program Akceleracyjny, dzięki któremu kilkunastu przedsiębiorców z innowacyjnymi pomysłami na biznes lub na wczesnym etapie rozwoju swoich pomysłów mogli od podstaw nauczyć się jak założyć i prowadzić startup. Wkrótce w ramach projektu ruszy platforma internetowa One-Stop-Shop. Ma być to skarbnica wiedzy o zachodniopomorskich startupach i całym ekosystemie innowacji. Pozwoli przedsiębiorcom opowiedzieć o swoim biznesie, zaprezentować swój pomysł również na rynku europejskim, nawiązać kontakty biznesowe oraz zainteresować potencjalnych inwestorów.
-
To nie wszystkie działania jakie realizuje ZARR SA, aby wspierać przedsiębiorczość w regionie. Przedsiębiorcy, w tym startupy mogą skorzystać z dotacji przeznaczonych na różne formy podnoszenia kwalifikacji, w tym m.in.: szkolenia, kursy zawodowe i językowe oraz mentoring. Z refundacji w wysokości 50-80% poniesionych kosztów usług rozwojowych skorzystało już prawie 600 przedsiębiorców – tłumaczy Małgorzata Wleklak, główny specjalista ds. projektów międzynarodowych.