Startup Sprint Rolnictwo – sprintem po mentoring

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

W dniu 24 marca w Poznaniu odbyła się druga edycja Startup Sprint, tym razem o tematyce rolniczej. O 9 rano w Concordia Design zjawiło się ponad 25 osób, by poznać opinię na temat swoich startupów oraz otrzymać solidną dawkę mentoringu.

W dniu 24 marca w Poznaniu odbyła się druga edycja Startup Sprint, tym razem o tematyce rolniczej. O 9 rano w Concordia Design zjawiło się około 25 osób, by poznać opinię na temat swoich startupów oraz otrzymać solidną dawkę mentoringu.

Poniżej przedstawiamy 9 projektów, które uczestniczyły w drugiej edycji Startup Sprint:

  • traktorek.com – porównywarka maszyn rolniczych. Rozwiązuje problem zakupu odpowiedniej maszyny, jej efektywności oraz porównuje jej dane techniczne z innymi modelami. Na czym serwis ma zarabiać? Robert Walicki planuje zarabiać na prowizji od pośrednictwa w sprzedaży nowych, jak i używanych maszyn. 

  • Kancelaria – usługi rachunkowo-podatkowe dla rolników. Rozwiązuje problemy z identyfikacją zjawisk gospodarczych w obliczu zmian w UPDOP. Projekt ma być kancelarią podatkowo-rachunkową nastawioną na: prowadzenie ksiąg rachunkowych dla rolników, pomoc przy tworzeniu grup producentów (formalnej i merytorycznej), świadczenie pozostałych usług księgowo-podatkowych. Model biznesowy: opłata za usługę.

  • lepszeplony.ep.io – pomysłem dwuosobowego zespołu było stworzenie systemu sprzedaży dla każdego przedsiębiorcy, który będzie potrzebował np. surowców do przetworu buraków. Pierwszym klientem systemu ma być jeden z pomysłodawców, który z racji przedsiębiorstwa jakie prowadzi, potrzebuje słomy do skupu. Największą zaletą dla przedsiębiorcy jest wyeliminowanie pośredników.

  • agroewidencja – formalności związane z załatwianiem dofinansowania. Startup został stworzony z myślą o nowych przepisach mających regulować zdobywanie dotacji unijnych dla rolników. Ma on zarabiać na reklamie oraz wersji premium. Twórcy przyszli z pomysłem, nie z gotowym projektem. Problem jaki mają rozwiązać to konieczność ewidencji i przechowywania danych dotyczących prowadzenia działalności rolniczej. Wprowadzone dane będą przechowywane w chmurze. Korzystanie ze startupu będzie bezpłatne. Mentorzy doradzili twórcom, by zautomatyzować wprowadzanie danych w system. Twórcy projektu mają w planach wykorzystać kody QR do ułatwienia sposobu uzupełniania danych.

  • SprzedamByka.pl – działający portal cieszący się ciekawymi statystykami odsłon. Startup będzie również skierowany do młodych osób, dla których sprzedambyka.pl może być sposobem na zarobienie kilku złotych. Swoją pracę rozpoczną od zebrania ofert dotyczących sprzedaży trzody od sąsiadów i będą mogli zarobić na pośrednictwie. Planowane jest stworzenie aplikacji na smartfony, która ułatwi wystawienie ogłoszenia dotyczącego chęci sprzedania bydła. Team chce dotrzeć do klientów poprzez „insyminatorów bydła, weterynarzy, dostawców pasz czy pasjonatów (młodych rolników)” oraz reklamy Adwords i bezpośredni kontakt ze skupami bydła.

  • kwintal działający portal, który będzie starał się rozwiązać problem pozyskania klienta. Na pewno plusem jest to, że jest wielojęzyczny, więc nie ma bariery językowej jeśli chodzi o sprzedaż za granicą. Pozostałe zalety: ograniczenie żywności, planowanie produkcji, upłynnienie nadprodukcji, ułatwienie komunikacji. Łączy transport producentów i odbiorców. Model biznesowy: prowizja od skutecznej transakcji.

  • najlep.se – „internetowe narzędzie do tworzenia etykiet i naklejek”. Każdy zainteresowany będzie mógł w łatwy i prosty sposób stworzyć autorską etykietę dla swojego produktu. Będziemy mogli stworzyć własną etykietę (którą później będziemy mogli dowolnie konfigurować) albo kupić projekt u grafika. Model biznesowy: prowizja od zlecenia przekazanego drukarni; płatny pakiet funkcji dodatkowych (np. dodawanie fotokodów) oraz prowizja od zamówienia słoików i butelek.

  • agrobiznes – polskie centrum agrobiznesu. Głównym celem startupu jest stworzenie jednego miejsca dla agrobiznesu w sieci. Serwis ma dać możliwość zdobycia kontaktów i znajomości wszystkim zainteresowanym rolnikom. Co będą z tego mieli rolnicy? Przede wszystkim, będzie to dla nich nowy kanał sprzedaży. Twórcy projektu zarobią na prowizjach oraz odpłatnym udostępnianiu pewnych funkcjonalności serwisu.

  • Forevet – w skrócie: ma być to organizer pracy dla lekarza weterynarii. Projekt ma mieć postać aplikacja webowej, a także aplikacji na smartfony oraz iPady. Forevet jest skierowany do prywatnych lekarzy, gabinetów oraz sieci weterynaryjnych.

Zwieńczeniem całego dnia pracy nad pomysłami oraz startupami było ogłoszenie wyników konkursu drugiej edycji cyklu Startup Sprint. Organizatorzy postanowili wszystkich postawić na podium. Wyniki przedstawiają się tak:

  1. sprzedambyka, agrobiznes;
  2. nalep.se, traktorek, lepszeplony;
  3. forevet, agroewidencja, kancelaria, kwintal;

W kuluarach w luźnej atmosferze odbywało się wiele rozmów. To, co można było wyraźnie zauważyć, to bardzo pozytywnie nastawienie uczestników imprezy do rozmów z zaproszonymi mentorami. Większość nie miała problemów z podejściem i rozpoczęciem rozmowy z obecnymi przedstawicielami LMS Invest, SpeedUp Group czy Agraves, ale również z prawnikiem czy Rene Xavier Gerardem – znawcą branży startupowej.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi podczas prezentacji oraz samego uczestnictwa w Startup Sprint Rolnictwo. Mamy nadzieję, że przy następnej okazji pojawi się jeszcze więcej uczestników. Cieszy również to, że podczas eventu w Concordia Design było kilkanaście osób spoza Poznania. Poznaliśmy osoby z Warszawy czy Gdańska. Jak widać bariera odległości jest możliwa do pokonania.