Na pytania dotyczące zbliżających się Targów Kariery Programisty odpowiadają Anna Fulawka oraz Jan Rytel – specjaliści ds. organizacji targów „Kariera Programisty” Careercon.
Czym będą Targi Kariera Programisty?
Targi Kariera Programisty Careercon to ogólnopolskie prestiżowe wydarzenie, w którym udział biorą najbardziej znaczące firmy z branży IT z kraju. Każda z zaproszonych firm posiada własne stoisko, przy którym uczestnicy będą mogą zapoznać się zarówno z ofertami pracy, jak i z planami dalszego rozwoju przyszłego pracodawcy. Targi te kierowane są wyłącznie do specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem. Kariera Programisty to możliwość podwyższenia kwalifikacji poprzez uczestnictwo w bezpłatnych wykładach prowadzonych przez najlepszych specjalistów w kraju.
Każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie. Poruszane będą takie zagadnienia jak : nowinki technologiczne związane bezpośrednio z obszarem programowania, negocjacje warunków płacowych z pracodawcą, wypalenie zawodowe i motywacja w branży IT, modelowanie kariery. Jeszcze raz podkreślę, że wstęp dla wszystkich uczestników jest bezpłatny.
Kto organizuje to wydarzenie? Skąd pomysł na nie?
Targi Kariera Programisty organizowane jest przez firmę Careercon, która specjalizuje się w organizacji zarówno targów branżowych jak i targów kariery – dedykowanych różnym branżom. Jednym z bardziej rozpoznawalnych projektów prowadzonych przez naszą firmę są niewątpliwie targi Kariera IT, w których zapisy na najbliższe 4 edycje są już zamknięte.
Pomysł narodził się z obserwacji rynku pracy. Zauważyliśmy dość duży wzrost zapotrzebowania na programistów z różnych dziedzin. Na terenie każdego większego miasta, znajdziemy mnóstwo ofert skierowanych zarówno do programistów na stałe zadania, jak i dla tak zwanych „wolnych strzelców”, a rynek IT jest najprężniej rozwijającym się rynkiem w Polsce i na świecie.
Kto i dlaczego powinien wybrać się na Targi Kariera Programisty?
Targi Kariera Programisty charakteryzują się dużą frekwencją (od 400 do 1200 osób) oraz rejestracją kwalifikowaną. Oznacza to, że osoby bez doświadczenia zawodowego nie zostaną przyjęte. Na nasze wydarzenie zapraszamy osoby, które szukają nowych wyzwań, nowej pracy i chcą coś zmienić w swoim życiu.
Dlaczego zdecydowaliście się na model rejestracji kwalifikowanej? Jakiego doświadczenia oczekujecie?
Rejestracja kwalifikowana to pewność, że na Targach Kariery Programisty nie znajdzie się nikt przypadkowy. Tylko najlepsi, tylko ci, których można nazwać profesjonalistami.
Jakie firmy wezmą udział w targach?
Do udziału zapraszamy liderów sektora IT w Polsce. Są to również wielkie marki światowe rozpoznawane przez laików i przede wszystkim udział w naszych targach biorą ci, którzy poszukują najlepszych programistów do swoich projektów. W ostatnich edycjach Targów Kariery mieliśmy przyjemność współpracować z takimi firmami jak: Atos, IBM, Soflab, AMG, czy NOKIA.
Jakie tematy i przez kogo będą poruszane w czasie prelekcji?
Będziemy poruszać zagadnienia ze świata IT jak i również tematy coachingowe prowadzona przez wybitnych specjalistów. Dodatkowym zagadaniem będzie temat tworzenia gier komputerowych, czy aplikacji na smartfony, które z pewnością zaciekawią każdego programistę. Jeden z wykładów poprowadzi weteran polskiego przemysłu gier jak i również szef działu produkcji „ Wiedzmina” Pan Maciej Miąsik.
Praca w startupie czy praca w korporacji? Czy to częsty dylemat programistów w Polsce?
To dylemat wielu programistów. Oczywiście decyzja, jaką wybrać drogę, zależy od poszczególnego przypadku. Jaką podjąć decyzję i kiedy, podpowiadają nasi prelegenci podczas wykładów związanych z modelowaniem kariery zawodowej.
Czy programiści mają problemy ze znalezieniem pracy?
Na typowym stanowisku programisty wymagane są przede wszystkim umiejętności techniczne. Te miękkie są najczęściej niestety bagatelizowane. Prawda jest jednak taka, że przydają się one na samym początku – przy staraniu się o dobrą pracę lub przy pierwszych awansach.
Mimo dobrego wykształcenia i wielu ciekawych pomysłów programiści często nie radzą sobie ze sprzedażą tego, co wymyślą. Dlatego tak ważne jest by programiści zdawali sobie sprawę, że nie tylko odpowiednie kwalifikacje zawodowe umożliwiają znalezienie odpowiedniej pracy ale również komunikatywność, dobra praca w zespole czy… hobby, czyli coś co wyróżnia.
Jacy programiści są obecnie najbardziej poszukiwani?
Aktualnie najbardziej poszukiwani programiści to tacy, którzy znają takie języki programowania jak: C, C++, C#, .NET, Ruby, Java, Perl czy tez Python. Ale świat się zmienia…
Czy wypalenie zawodowe i motywacja w branży IT są dużym problemem?
Nawet w ciekawej i pełnej wyzwań pracy możemy się w końcu „wypalić”. Jest to dużo poważniejszy problem, który nie pojawia się znienacka, ale i również nie znika z dnia na dzień. Wypalenie zawodowe może wynikać z wielu przyczyn. Przeważnie jest to jednak reakcja na ciągłe przeciążenie obowiązkami i monotonię w pracy. Często też zjawisko to jest efektem dość drastycznej różnicy pomiędzy oczekiwaniami co do pracy a realiami zastanymi na danym stanowisku. Dlatego istotne jest by pracodawca przed powierzeniem zadania ocenił danego pracownika – jego możliwości jak i również jego kompetencje.
Oprócz tego powinien zaoferować możliwości uczenia się i rozwoju, w tym także spróbowania swoich sił na innym niż dotychczasowe pole działania. A jak się motywować? Odpowiedź znajdziemy podczas jednego z naszych wykładów!
Dziękujemy za rozmowę a naszych czytelników zapraszamy 12 maja na Targi Kariera Programisty!