Często największą barierą w rozwoju ciekawych pomysłów biznesowych jest brak dostępu do kapitału. Pomimo tego, że na rynku jest coraz więcej pieniędzy, startupowcy nie zawsze wiedzą gdzie je znaleźć. Inwestornia.pl to platforma internetowa, która rozwiązuje ten problem. O tym projekcie i konkursie na najlepszy biznesplan, rozmawiamy z Katarzyną Dudą z Agencji Rozwoju Pomorza S.A.
Czym jest Inwestornia?
Jest to platforma współpracy pomiędzy autorami ciekawych pomysłów biznesowych a prywatnymi inwestorami – aniołami biznesu, posiadającymi kapitał na realizację najbardziej interesujących przedsięwzięć. Dzięki Inwestorni autorzy innowacyjnych pomysłów biznesowych mogą przedstawić je potencjalnym inwestorom oraz sieciom aniołów biznesu. Informacje oraz Generator Biznesplanów zamieszczone na platformie umożliwiają pomysłodawcom rzetelne opracowanie przedsięwzięcia w formie profesjonalnego biznesplanu. Serwis informuje również o wydarzeniach, szkoleniach np. na temat przygotowania biznesplanu czy procesów inwestycyjnych z udziałem inwestora prywatnego.
Inwestornia współpracuje z funduszami kapitałowymi, zalążkowymi, sieciami inwestorów prywatnych, oraz z inwestorami indywidualnymi, a także Funduszem Kapitałowym Agencji Rozwoju Pomorza S.A. Utrzymujemy z naszymi partnerami stałe kontakty.
W internecie jest całkiem sporo serwisów, na których można znaleźć zarówno osoby zainteresowane inwestycją w startupy lub poszukujące kapitału na realizację swojego pomysłu. Na czym polega przewaga Inwestorni nad tego typu stronami?
Inwestornię wyróżnia Generator Biznesplanu – najważniejsze narzędzie, jeśli chodzi o pozyskanie inwestora. Pozwala on dopracować autorom pomysły i przeanalizować ich opłacalność finansową oraz szanse zdobycia i utrzymania się na rynku. Z Generatora na inwestornia.pl korzystają także osoby uczestniczące w organizowanym aktualnie już po raz drugi konkursie „Od Pomysłu do Biznesu”. Inwestor dzięki takiemu opracowaniu może ocenić pomysł pod kątem koniecznych nakładów i możliwego zysku.
Platforma Inwestornia.pl prowadzona jest przez Agencję Rozwoju Pomorza. Czy to znaczy, że zgłaszać się do Was mogą tylko osoby z regionu pomorskiego?
Projekt z założenia jest realizowany w pięciu województwach: pomorskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Tam koncentrują się nasze akcje promocyjne. Zgłoszenia zarówno pomysłodawców jak i inwestorów przyjmujemy jednak z całego kraju. Tak więc, można śmiało powiedzieć, że Inwestornia ma zasięg ogólnopolski.
Jak wygląda proces zgłaszania pomysłu? Wchodzę na stronę Inwestornia.pl, przesyłam opis projektu i co dalej?
Należy utworzyć konto jako pomysłodawca. Wpisać pomysł do bazy pomysłów oraz korzystając z Generatora przygotować biznesplan. To narzędzie jest bardzo przyjazne i przeprowadza przez cały proces opracowania tego dokumentu. Nie wymaga od użytkownika wiedzy z zakresu ekonomii. Posiada kalkulatory, które automatycznie dokonują analizy finansowej. Pomysł można także przesłać ekspertowi z prośbą o recenzję. Generator ma wiele podpowiedzi oraz instrukcję dodatkowo wspierającą działania piszącego. Można także skorzystać z bezpośredniej rozmowy z pracownikiem projektu.
Na jakie dofinansowanie może liczyć osoba szukająca kapitału? Czy to zależy od konkretnego inwestora, czy są jakieś sztywne ramy ustalone przez Inwestornię?
Pomysłodawca i inwestor na pewnym etapie prowadzą rozmowy i negocjacje. Ustalają w sposób indywidualny dla danego projektu wzajemne relacje i wiążącą ich w przyszłości umowę oraz zakres inwestycji. Funduszu Kapitałowy ARP S.A. inwestuje natomiast w nowe innowacyjne spółki do 200 tysięcy EURO.
Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby dostać się do grona inwestorów w tym projekcie?
Zapraszamy do współpracy doświadczonych przedsiębiorców, którzy dysponują wolnym kapitałem (przynajmniej w granicach 50 tysięcy złotych) i chcą podjąć ryzyko zainwestowania w nowe przedsięwzięcia. Zapewniamy poufność w stosunku do wszystkich działań biznesowych – zarówno pomysłodawcy jak i inwestora. Nie udostępniamy danych personalnych, kontaktowych i informacji o działalności zawodowej inwestora.
Inwestorom zainteresowanym współpracą z nami oferujemy także stały dostęp do pomysłów dopracowanych pod względem biznesowym i marketingowym, możliwość bezpośredniego kontaktu z autorem interesującego projektu, pomoc w znalezieniu partnerów biznesowych, którzy wezmą na siebie część ryzyka inwestycji oraz kontakty z sieciami aniołów biznesu.
Jakimi kryteriami najczęściej kierują się inwestorzy przy ocenie projektu do inwestycji?
W przypadku takich inwestycji, to czego oczekuje inwestor, to wysoka stopa zwrotu i możliwość komercjalizacji pomysłu. Projekt musi być tak opracowany, aby przekonał inwestora do zainwestowania swojego kapitału. Ważne, aby produkt czy usługa posiadały cechy odróżniające go od innych na rynku, co ułatwia dotarcie do określonego klienta i pozwala zdobyć przewagę konkurencyjną. Nisza rynkowa, w której ma zaistnieć produkt to także sytuacja wpływająca na pozytywną ocenę projektu. Znajomość rynku, dokładny plan finansowy, posiadanie odpowiednich do realizacji projektu uprawnień, certyfikatów czy patentów – to wszystko wykazane w biznesplanie pozwala inwestorowi ocenić projekt pozytywnie. Dobrze przygotowany, przemyślany biznesplan to podstawa.
Ogromnie ważny jest też zespół, który ma realizować projekt. Kompetencje, umiejętność budowania zespołu, wyznaczania celów jest nie mniej istotna niż sam pomysł. Często preferowany jest słabszy projekt, ale realizowany przez zgrany, zmotywowany zespół.
Ile pomysłów trafiło do bazy Inwestorni?
W bazie znajduje się już 360 pomysłów i spływają kolejne. Część z nich jest już gotowa do zaprezentowania przed inwestorem.
W ramach projektu inwestornia.pl organizowany jest też już drugi, ogólnopolski konkurs na najlepszy biznesplan „Od Pomysłu do Biznesu”. To kolejna szansa dla pomysłodawców, zachęcająca do skorzystania z Inwestornia.pl. Wybrani uczestnicy na Gali Finałowej będą mieli okazję, zaprezentowania swoich projektów bezpośrednio przed inwestorami, przedstawicielami sieci aniołów biznesu, funduszy zalążkowych i kapitałowych, w tym Funduszu Kapitałowego ARP S.A. Fundusz w ramach swojej działalności powołał już trzynaście spółek, z poszukującymi funduszy pomysłodawcami. Jedna z nich zadebiutowała właśnie na rynku NewConnect.
Kto przyjmuje zgłoszenia na konkurs, o którym Pani wspomniała?
Projekty przyjmuje nasz zespół Inwestorni. Wystarczy wejść na stronę www.inwestornia.pl, przeczytać ogłoszenie konkursowe i zgłosić pomysł do udziału w konkursie do dnia 29 czerwca 2012 roku.
Coraz częściej mówi się, że w Polsce jest za mało dobrych pomysłów, w które można zainwestować. Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?
Kapitału jest i będzie coraz więcej, natomiast pomysłów nadających się do realizacji jako zyskownych przedsięwzięć dających szansę na wysoką stopę zwrotu zainwestowanego kapitału, wciąż jest mało. Mamy nadzieję, że dzięki działaniu Inwestorni ta sytuacja ulegnie poprawie.
Trzymamy kciuki, dziękuję za wywiad!