Czym jest Wasz projekt?
DevRates to portal społecznościowy dla specjalistów IT. Główną ideą portalu jest zgromadzenie recenzji i ocen projektów open-source pozwalających na wstępną selekcję technologii, np. podczas startu nowego startupu lub projektu komercyjnego. Użytkownicy portalu mogą również budować swój publiczny profil – zaznaczając, których spośród skatalogowanych przez nas bibliotek używają w codziennej pracy. Istnieje także możliwość obserwowania określonych projektów, co pozwala na śledzenie najnowszych wiadomości z nimi związanych (aktualnie wpisów z Twittera).
Jaki problem rozwiązujecie?
Rozwój oprogramowania open-source jest w ostatnim czasie naprawdę imponujący. Obok dużych, dojrzałych i stabilnych frameworków, powstaje coraz więcej średniej i małej wielkości bibliotek, które rozwiązują konkretne problemy lub podążają za obecnymi trendami (np. bazy noSQL). Nie ma jednak w sieci jednego katalogu projektów open-source, który na podstawie ocen i wypowiedzi developerów (używających ich na co dzień), pozwalałby porównać biblioteki z interesującego nas obszaru. Liczymy, że takim miejscem stanie się DevRates.com 🙂
Do kogo kierujecie swój projekt?
Portal skierowany jest dla wszelkiej maści specjalistów IT: programistów, architektów i project managerów. Z jednej strony – dla tych, którzy mają wpływ na wybór technologii w swoich przedsięwzięciach, a z drugiej – dla wszystkich, którzy chcą śledzić wiadomości z interesujących ich projektów open-source lub zaprezentować swoje umiejętności.
Kto stoi za projektem?
Pomysłodawcą portalu jest Piotr Jagielski, w developmencie brał udział również Tomasz Pełnikowski (czyli część ekipy stojącej za niedajmysie.pl :). Infrastrukturą portalu opiekuje się Jakub Mroziński.
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Portal dopiero startuje. W tym momencie zależy nam na zbudowaniu społeczności i zgromadzeniu wartościowych recenzji (na rynku polskim, choć językiem portalu jest wyłącznie angielski). Gdy będziemy już gotowi, chcemy promować się również na rynku międzynarodowym.
Jakie są plany rozwoju?
Aktualnie pracujemy nad zbieraniem i prezentacją wiadomości dotyczących projektów. W tym momencie mamy już integrację z Twitterem, chcemy również agregować blogi i odpowiedzi ze stackoverflow.com. W planach mamy również porównywanie projektów oraz możliwość utworzenia profili firmowych, gdzie prezentowane byłyby technologie używane np. przez dostawców IT.