Front-Trends 2012 – krótka relacja

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

27 kwietnia zakończyła się druga edycja konferencji Front-Trends. Gościło na niej 20 prelegentów, którzy poruszali tematy otwartych technologii webowych. Wśród uczestników znalazł się Łukasz Zabłocki, który postanowił podzielić się wrażeniami z konferencji.

27 kwietnia zakończyła się druga edycja konferencji Front-Trends. Gościło na niej 20 prelegentów, którzy poruszali tematy otwartych technologii webowych. Wśród uczestników znalazł się Łukasz Zabłocki, który postanowił podzielić się wrażeniami z konferencji.


Wybrałem się na tegoroczną edycję konferencji Front-Trends z wielkim entuzjazmem. Brałem udział w poprzedniej edycji, która odbyła się dwa lata temu i byłem zaskoczony zarówno wysokim poziomem organizacji jak i świetnymi wystąpieniami prelegentów. W tym roku, niestety, trochę się rozczarowałem. Było trochę organizacyjnych czkawek – ogromna kolejka do rejestracji, która przypominała tę z czasów PRL-u, czy godzinne opóźnienie rozpoczęcia konferencji. Ponadto poziom wystąpień był nieco niższy niż podczas ostatniej edycji. Na kilku wystąpieniach solidnie się wynudziłem, ponieważ prelegenci poruszali kwestie, o których czytałem/słyszałem dobrze ponad rok temu.

Na uwagę zasługuje fantastyczne wystąpienie Chrisa Coyiera, który jak nikt inny potrafił ubrać (umówmy się, dosyć sztywną) programistyczną wiedzę w świetną stand-up’ową formę. Śmiechu było sporo, a z samego wystąpienia wyniosłem kawał fajnej i przydatnej wiedzy. Bardzo dobrze słuchało mi się również Vitaly Friedmana ze Smashing Magazine. Choć pewnie dlatego, że opowiadał o niedawnym redesignie SM, za który odpowiedzialny był Elliot Jay Stocks, którego jestem ogromnym fanem 😉

Na koniec dodam, że poziom konferencji stoi na wysokim poziomie, a moje marudzenie wynika głównie z bardzo wysokich oczekiwań po ostatniej edycji Front-Trends, czas na pewno nie był zmarnowany i gorąco zachęcam wszystkich webdesignerów i front-end developerów do przybycia na następną edycję, bo jest to na pewno najlepsza konferencja w tej tematyce, odbywająca się w granicach naszego kraju.

Tegoroczna edycja Front-Trends gościła 22 prelegentów, którzy poprowadzili 22 panele dyskusyjne. Poruszane były tematy typowo developerskie takie jak Html5, Internet Explorer and Windows 8 – The Microsoft story, o którym opowiadał Daniel Biesiada z Microsoftu, czy Html5 javascript on crack – prelekcja wygłoszona przez Kyle’a Simpsona z Getify.com. Prelekcje trwały zazwyczaj 30 minut, a po nich odbywała się krótka sesja Q&A. Zaproszeni uczestnicy zostali poczęstowani śniadaniem i obiadokolacją, podczas których odbywały się liczne rozmowy w kuluarach.

Podczas dwudniowej imprezy Front-Trends 2012 odbywającej się w pięknym kompleksie kulturalno-usługowym SOHO Factory, swoje przemyślenia wygłosili również polscy przedsiębiorcy. O tematyce JavaScriptowej opowiadał Krzysztof Szafranek prezentując temat: REFACTORING JAVASCRIPT – BIG BANG THEORY?. Natomiast Bartosz Szopka przedstawił możliwości oraz sposoby uczenia się pewnych zachowań, czy czerpania inspiracji z istniejących już stron internetowych.