Jak szybko nauczyć się języka migowego? Jak utrwalać przyswojone znaki? Jak zrozumieć miganie drugiej osoby? Na te i inne pytania odpowie aplikacja Marlee Signs, dzięki której poznamy podstawy angielskiego języka migowego.
Grafika główna artykułu pochodzi z Fotolia.
Dzięki Marlee Signs każdy z użytkowników urządzeń mobilnych z systemem iOS może w łatwy sposób za darmo nauczyć się podstaw amerykańskiego języka migowego (ASL). Po uruchomieniu aplikacji mamy dostęp do czterech kategorii. Do czego nas kierują?
Z pierwszej zakładki dowiemy się więcej na temat samej aplikacji. Zobaczymy w niej materiał wideo, w którym znana aktorka mówi do nas językiem migowym. Jeśli nie rozumiemy co stara się nam przekazać, to możemy przeczytać transkrypcję poniżej. W drugiej kategorii mamy możliwość wpisania dowolnego słowa, które zostanie pokazane w języku migowym. Na ekranie zostanie zaprezentowana wówczas dłoń, która przedstawi nam przetłumaczenie każdej wpisanej literki na język migowy. Ciekawie wyglądają również funkcje dotyczące pokazywanego materiału. Możemy ponownie odtworzyć obraz, włączyć projekcję na cały ekran urządzenia oraz skorzystać z opcji „slow motion”, dzięki której w zwolnionym tempie zobaczymy przetłumaczone słowo.
Trzecia kategoria, o nazwie „biblioteka” przeniesie nas do lekcji m.in. z nauką alfabetu, najczęściej używanych zwrotów i liczb. Ostatnia kategoria jest sklepem, w którym możemy dokupić dodatkowe lekcje. Na tę chwilę dostępne jest pięć tematów, w których znajdziemy od czterech do sześciu lekcji. Dostęp do jednego z tematów kosztuje 1,79 euro.
Czy takie aplikacje rzeczywiście spełniają zakładane funkcje? Na pewno pomagają w zapamiętywaniu znaków. To jak dobra książka albo mp3 do nauki języka obcego. – mówi Przemysław Kuśmierek, z polskiego projektu Migam.pl. Im więcej osób wie coś na temat języka migowego, tym lepiej. – dodaje. Kuśmierek wspomina również o 200 lekcjach i możliwości nauki 4 000 znaków w Polskim Języku Migowym dzięki Migam.pl. Zapowiada też, że wraz z zespołem planuje udostępnienie wersji w Amerykańskim Języku Migowym.
Jak widać zainteresowanie nauką języka migowego rośnie, czego zasługą jest ciągłe rozwijanie technologii, która znacznie ułatwia przyswajanie właśnie poznanych znaków. Cel tworzenia takich narzędzi jak Marlee Signs czy Migam.pl jest jeden: rozwiązać problem komunikacji z osobami niesłyszącymi. Trzymamy za to kciuki.