9 rzeczy, których powinieneś nauczyć się od Square Jacka Dorsey’a

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Dobrych rad nigdy za wiele. Na portalu alltopstartups.com pojawił się wpis o tytule 9 Things Your Startup Should Learn from Jack Dorsey’s Square. Nosi ze sobą cenne informacje dlatego postanowiliśmy przekazać je Wam, omawiając go.

Dobrych rad nigdy za wiele. Na portalu alltopstartups.com pojawił się wpis o tytule 9 Things Your Startup Should Learn from Jack Dorsey’s Square. Nosi ze sobą cenne informacje dlatego postanowiliśmy przekazać je Wam, omawiając go.


fot. materiały prasowe

Poniżej poznacie 9 rzeczy, które Wasz startup powinien nauczyć się od aplikacji Square, Jacka Dorsey’a (współtwórcy Twittera). Square jest aplikacją mobilną i narzędziem, dzięki któremu każdy z nas może pobierać należności z karty kredytowej klienta. Square pobiera 2,75 % od każdej transakcji. Ideę startupu świetnie obrazuje poniższy nieoficjalny filmik promujący Square.

Startup otrzymał ponad 200 milionów dolarów dofinansowania. Spółka jest obecnie wyceniana na blisko 3,2 miliarda dolarów. Według PrivCo.com Inc. dochód z działalności w 2011 roku wyniósł 42,5 miliona dolarów.

1. Historia powstania Square: Jeden z współtwórców startupu był artystą pracującym na szkle, które sprzedawał za blisko 2 tysiące dolarów. Pomysł na Square zrodził się gdy jedna z klientek chciała zapłacić za zakup kartą kredytową, ale artysta nie miał możliwości jej przyjęcia. Podczas oferowania innych sposobów zapłacenia (książeczka czekowa, czy też gotówka) powstał pomysł na wykorzystanie płatności mobilnych. Problemem był sam odbiór pieniędzy, które przecież klientka miała przy sobie, tylko że w formie karty kredytowej. Wtedy to, artysta zrozumiał, że problem, który właśnie spotkał pewnie ma mnóstwo ludzi. Trzeba było im pomóc. Tak zrodziła się idea Square.

2. Cel: Dorsey mówi, że obecnie Square znajduje się o wiele dalej niż zakładano w tym czasie. Nie działa jednak jeszcze globalnie. Ale wraz z zespołem ma nadzieję, że w tym roku zobaczy jak działa Square w kolejnych krajach.

3. Cel: Twórcy Square chcą uprościć proces pobierania należności za usługi płacone kartami kredytowymi. Autor wspomina, że Twitter powstał po to, aby komunikować się i obrazować w czasie rzeczywistym to co się dzieje teraz. Square ma pozwolić każdemu użytkownikowi pobieranie należności z kart kredytowych, które większość z nas posiada. Postanowił więc ułatwić i udostępnić każdemu to zadanie.

4. Nowa technologia: Square został stworzony najpierw by służyć samym autorom aplikacji. Autor zaznacza, że w ten sposób pomysłodawcy dowiedzieli się czy stworzyli coś przydatnego. Jeśli uwielbiamy z tego [własnego produktu – przyp. red.] korzystać, to znaczy że prawdopodobnie inni też go docenią. Twórcy Square po czasie zaczęli testować produkt wraz z innymi ludźmi i założyli, że jeśli będą mieli o nim podobne zdanie, to zdecydują się na jego dalszy rozwój. Autor wspomina, że przydatność startupu jest trudna do oszacowania. Jeśli jednak czujemy, że pomysł chwyci to powinniśmy rozwijać go dalej.

5. Tworząc nową firmę: Każdy dzień jest jak roller coaster. Każdy dzień to egzystencjalne zagrożenie, kwestionujące potrzebę istnienia całego przedsięwzięcia. Budzisz się rano i jesteś kompletnie zachwycony tym co się dzieje. Później czytasz artykuł o potencjalnym konkurencie, plotki i przypuszczenia na jego temat i mówisz do samego siebie – czekaj, co teraz z tym zrobimy?

6. Planując firmę: Twórcy Square mieli mnóstwo planów i schematów, których się trzymali i polecają nam zrobić to samo. Jednak sposobem na pozyskanie finansowania nie było przygotowanie 40-sto stronnicowego biznes planu. Twórcy zapytali inwestora, z którym umówili się na rozmowę czy ma przy sobie kartę kredytową przy sobie. Chcieliby zaprezentować jak działa Square. Gdy karta została już podłączona do urządzenia powiedzieli, że w ten sposób chcą skalować produkt. W ten sposób go rozwiną.

7. Minimalizując oszustwa: Każdy z nas czerpie wiele korzyści z używania kart kredytowych. Są przede wszystkim bezpieczniejsze niż przekazywanie gotówki z rąk do rąk, czy przechowywanie jej w portfelu. Pobieranie należności ze Square jeszcze bardziej wspomaga to bezpieczeństwo. Każda transakcja wykonana za pomocą aplikacji, musi zostać potwierdzona podpisem płatnika. W smartfonach dostępna jest też usługa GPS, dzięki której wiemy gdzie dokonano bądź dokonywana jest ostatnia transakcja. Jeśli karta zostanie skradziona, to szybko dowiemy się gdzie i kiedy została ostatnio użyta. To pomaga.

8. Lekcja: Dorsey’owi wydaje się, że największą, a zarazem najtrudniejszą, rzeczą do zrobienia jest rozpoczęcie pracy nad projektem. Masz głowę pełną pomysłów, każdy ma. Najważniejsza jest egzekucja pomysłów, realizacja i zainteresowanie nimi innych ludzi, którzy mogliby pomóc w ich rozwijaniu. To jest największe wyzwanie. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest “przelanie pomysłu na papier”. Pomyśl nad nim, porozmawiaj o nim i zrób go.

9. Porada: Wybierz dziedzinę i zacznij w niej działać. To co chcemy wnieść do świata, to rewolucyjność. Ona ma wartości, cel i potrzebuje liderów ją prowadzących. Rewolucja pcha nas do tego by iść do przodu i robić dobre rzeczy.

źródło: alltopstartups.com