W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy ciekawie zaprojektowane aplikacje na Windows Phone. Mogliście poznać plusy i minusy takich aplikacji jak: Fousquare, YouTube i Facebook BETA. Tym razem oceniliśmy LinkedIn, Vyclone, Tumblr i kilka polskich aplikacji.
Autorem tekstu jest Piotr Biegun
fot. Fotolia
LinkedIn – dlaczego tak mało?
Aplikacja Linkedin na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie dopracowanego projektu. Po zalogowaniu się na swoje konto, użytkownik otrzymuje trzy intuicyjne w obsłudze ekrany opakowane w Pivota. Na głównym wyświetlane są aktualizacje z LinkedIn. Kolejny ekran to istne centrum dowodzenia. Mamy tu do dyspozycji kilka kafelków, które dostarczają użytkownikowi m.in. informacji o grupach czy też nowych wiadomościach w skrzynce odbiorczej.
Ostatni ekran to panel obsługi zalogowanego użytkownika. Sama koncepcja tego widoku jest znana użytkownikom z poprzedniej wersji aplikacji Facebook. W tym ekranie dostajemy to, co nam jako użytkownikowi aplikacji najbardziej potrzebne – nasz profil oraz dodatkowe funkcjonalności – “kto wchodził na nasz profil” oraz “ludzie których możesz znać”. Aktywny przez cały czas AppBar, pozwala na szybkie dodawanie aktualizacji oraz wyszukiwanie w serwisie LinkedIn. Patrząc na aplikację Foursquare czy Facebook Beta, Linkedin niczym nie zachwyca, nie powala niesamowitym designem czy sposobem prezentacji treści znanym z iOS czy Androida.
Plusy:
- dostęp do funkcjonalności znanych z innych platform,
- przemyślane funkcjonalności w AppBarze,
Minusy:
- Brak obsługi aplikacji w poziomej orientacji,
- Zwykły design, który nie zachwyca sposobem prezentacji treści,
Vyclone – wyróżniający design
Sam w sobie Vyclone, to innowacyjny pomysł, który pozwala tworzyć filmy razem z przyjaciółmi. Aplikacja przypomina w funkcjonlności YouTube’a, a kolorowy design zachęca do przeglądania i kręcenia filmów. Można odnieść wrażenie, że część informacji napisano za małą czcionką, przez co są nieczytelne.
Plusy:
- innowacyjny projekt społecznościowy,
- indywidualny (niespotykany) design,
Minusy:
- małe elementy i czcionka,
Tumblr – tak powinno dodawać się treści
Aplikacja Tumblr bardzo nawiązuje do tego co jest promowanie w serwisie – prostota oraz eksponowanie treści. Działa szybko, przez co użytkownik może od samego początku zabrać się za przeglądanie i postowanie. To co zasługuje na wyróżnienie to ekran dodawania nowych treści, w którym w bardzo udany sposób połączono kolory oraz ikony. Wszystko to razem zachęca użytkownika do dodania nowej treści. Pomimo tego, że użytkownik może bardzo szybko przechodzić pomiędzy różnymi tagami i wyświetlać duże ilości zdjęć i wpisów aplikacja działa sprawnie i szybko. Jedyne co nas ogranicza to szybkość dostępnego Internetu.
Plusy:
- Szybkość działania,
- Prosty i wciągający design,
- porywający ekran dodawania treści,
Minusy:
- nie znalazłem
W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy ciekawie zaprojektowane aplikacje na Windows Phone. Mogliście poznać plusy i minusy takich aplikacji jak: Fousquare, YouTube i Facebook BETA. Tym razem oceniliśmy LinkedIn, Vyclone, Tumblr i kilka polskich aplikacji.
Ceneo – listy produktów nie muszą być nudne
Ceneo to serwis lubiany szczególnie przez tych, którzy często dokonują zakupów w sieci. To nie tylko portal, który pozwala porównać ceny przedmiotów dostępnych w wielu polskich sklepach internetowych, ale również ogromna baza opinii o danych sklepach i produktach.
Samą aplikacje dla systemu Windows Phone, można podsumować stwierdzeniem – proste i funkcjonalne. Zaraz po uruchomieniu aplikacji użytkownik ma do dyspozycji kilka ekranów opakowanych w przejrzystego Pivota. Ciekawym rozwiązaniem jest ekran, który przedstawia spis najpopularniejszych produktów. Po wybraniu interesującego nas przedmiotu, aplikacja przenosi nas do strony, która wyświetla wszystkie oferty, opinie i informacje o wybranym produkcie. Wszystko to czego my jako konsumenci potrzebujemy. Każdy przedmiot możemy dodać do własnego schowka, co pozwoli nam na szybkie odczytanie informacji w razie nagłej potrzeby. Udostępnianie znajomym przedmiotu z pytaniem “Ludziska co o tym sądzicie?” jest nadzwyczaj proste. Cały proces odbywa się szybko, łatwo i przyjemnie.
Plusy:
- intuicyjny i przemyślany design,
- możliwość szybkiego udostępniania informacji o przedmiocie,
- możliwość przypinania do startu kafelka z informacją o przedmiocie,
- moduł wyszukiwania przedmiotu po skanowaniu kodu kreskowego,
Minusy:
- nie znalazłem,
Allegro – aplikacja w trakcie rozwoju
Ostatnio Allegro udostępniło nową wersję swoje aplikacji na Windows Phone. Aplikacja wyróżnia się przepięknym pierwszym ekranem, który zachęca użytkownika do skorzystania z aplikacji. W bardzo prosty sposób można wyszukać interesujący nas przedmiot po kodzie kreskowym lub nazwie, co zostało połączone również bardzo użyteczną historią naszych wyszukań. Niestety dalej jest już troszkę gorzej.
Mało intuicyjne ikonki kategorii i czasami bardzo głębokie podkategorie powodują, że użytkownik musi dużo się naklikać, aby wyświetlić produkty z interesujących go kategorii. Również widok samej aukcji nie jest powalający. W opisie aukcji jest wyświetlany tekst wprost z wersji www, przez co w niektórych opisach pojawiają się niepotrzebne teksty i linki np. “do góry”. Całość prezentacji psują nie do końca dobrze pokazane zdjęcia sprzedawanych produktów. Niestety cześć tych problemu wynika z niedoskonałości kontroli WebView służącej do wyświetlanie treści w znacznikach html, przez co może być trudna do usunięcia.
Pomimo tych niedogodności aplikacja działa sprawnie i oferuje praktycznie całą funkcjonalność aplikacji webowej. Czekam jednak na kolejną jeszcze lepszą wersję aplikacji od Allegro.
Plusy:
- Bardzo udany pierwszy ekran,
- Sprytnie rozwiązana historia szukania,
Minusy:
- nieatrakcyjny wygląd aukcji i ich opisów,
Listonic – idealna do zakupów
Aplikacja Listonic trafia do grona użytecznych i potrzebnych. Jako użytkownicy zyskujemy szybki dostęp do swoich zapisanych list oraz możliwość dodawania nowych. Dodatkowo znajdziemy również możliwość przejrzenia oferty produktów i dodaniach ich, do którejś ze swoich list. Aplikacja Listonic jest prosta i faktycznie skupia się na tym co jest najważniejsze, czyli na naszych listach zakupowych. Szkoda, że twórcy nie poszli dalej z designem i nie stworzyli bardziej wyróżniającej się aplikacji.
Plusy:
- Prostota działania,
Minusy:
- nie znalazłem,
Mimo, że większość dostępnych w storze aplikacji odbiega od standardu narzuconego przez Foursquare, wiele wciąż pokazuje jak stworzyć ładną i funkcjonalną appkę dla użytkowników Windowsa 8. Jeśli znacie jakieś ciekawe przykłady, to podawajcie je w komentarzach. Chętnie je przetestujemy.
Piotr Biegun
Założyciel Whalla Labs, w którym są tworzone aplikacje mobilne Windows Phone i Windows 8. Uczestnik akceleratora Huge Thing.