PERK pozyskał pierwszego w historii firmy prywatnego inwestora. Jest nim Krzysztof Szczawiński, od lat zarządzający londyńskimi funduszami inwestycyjnymi, który w swojej karierze pracował m. innymi dla JP Morgan, Ferox Capital Management, czy Goldman Sachs, a obecnie jako prywatny inwestor inwestuje m.in. w spółki w fazie seed. O wyborze PERK zadecydował przede wszystkim potencjał rozwojowy firmy, zaangażowanie i profesjonalizm zespołu.
Kwota inwestycji, jak i dokładna wycena spółki, za porozumieniem stron nie zostały ujawnione. W ciągu dwóch pierwszych lat działalności PERK stał się najważniejszym graczem na rynku edukacji finansowej, dystansując dotychczasowych liderów. Obecnie firma poszerza ofertę o inne rynki, zarówno w zakresie edukacji online, blended learning, jak i stacjonarnej.
Według badań w Polsce istnieje około 200 liczących się zawodów lub specjalności, z których każdy generuje dla firmy potencjał edukacyjny warty rocznie od 0,2 do 1,2 mln zł. Dziś działalność PERK pokrywa jedynie 3 takie nisze, a pojawienie się w firmie inwestora ma umożliwić ekspansję na pozostałe. O tym, że możliwości są duże świadczy ogromne bezrobocie wśród kończących szkoły wyższe, podczas gdy w częstych opiniach pracodawców – absolwenci nie posiadają potrzebnych w pracy umiejętności. Dlatego też, inwestycja w kształcenie specjalistyczne i zawodowe, jest jednym z najważniejszych wyzwań edukacyjnych, co – jak mówią sami twórcy PERK – sprawia, że ich działania są skazane na sukces. Firma nie zamierza ograniczać się do rynku krajowego. Pojawienie się inwestora ma w szczególności zaowocować ekspansją globalną.
Obecnie skupiamy się na realizacji naszej wizji, czyli na budowie globalnej platformy dla twórców i użytkowników programów edukacyjnych, takiego YouTube’a, czy eBay’a– ale dla edukacji – twierdzi Mariusz Baciński Prezes PERK. Na podstawie twardych danych mocno wierzymy, że najbliższe 10-15 lat, będzie wyjątkowe w historii biznesu edukacyjnego i nastąpią rewolucyjne zmiany w których chcemy istotnie uczestniczyć. Inwestycja Krzysztofa, oprócz samych pieniędzy, jego osobowości i kontaktów, to dla nas także potężna motywacja do pracy nad wyprzedzeniem zachodzących zmian i zbudowaniem globalnej marki z silną pozycją rynkową.
Dlatego już w tej chwili PERK przygotowuje się do kolejnych, rund inwestycyjnych, w których będzie chciał pozyskać, co najmniej 2,5 miliona złotych przy wycenie firmy na poziomie ponad 15 milionów. Pozwoli to na konkurowanie z takimi globalnymi graczami jak Coursera, Udacity, czy Notesolution.
Twórcy PERK są przekonani, że branża w której działają, charakteryzuje się niesamowitym potencjałem skalowalności, ogromną dynamiką wzrostu oraz istotnymi barierami wejścia.
A o tym, że jest o co walczyć najlepiej świadczą dane – według firmy McKinsey, rynek edukacji wart jest na świecie ponad 4 biliony dolarów. W samej tylko Polsce jest to ponad 100 miliardów złotych. Tradycyjne metody edukacji będą w najbliższych latach istotnie tracić na znaczeniu, na rzecz specjalistycznych narzędzi edukacyjnych dostępnych w sieci. To z kolei pociągnie za sobą przekształcenia na których PERK zamierza skorzystać.
źródło: informacja prasowa