Dla tych co nie wierzą w siebie, dla tych co mówią, że Polscy startupowcy nie mają czym się chwalić na arenie międzynarodowej i dla wielu innych, postanowiliśmy przygotować zestawienie pięciu polskich firm, które zdobywają uznanie na świecie.
fot. Fotolia
1. Audioteka.pl
Audioteka, to platforma do kupowania profesjonalnie przygotowanych audiobooków. Startup powstał za sprawą Marcina Beme, który w 2008 roku postanowił stworzyć jeden z najpopularniejszych w Polsce e-biznesów. W rozwoju pomogły otrzymane fundusze. Do dziś w Audiotekę zainwestowano kilka milionów złotych (dokładne dane nie zostały podane do wiadomości publicznej). Audioteka działa w Polsce, Czechach, Francji, Hiszpanii, Finlandii, na Litwie i na Węgrzech.
2. Znanylekarz.pl
Znanylekarz.pl jest częścią grupy DocPlanner.com, której twórcą jest Mariusz Gralewski. Dzięki startupowi mamy możliwość znalezienia w naszej okolicy specjalisty np. ds. chorób dziecięcych i umówienia się z nim na wizytę, widząc jego terminarz. W grupie znajduje się 5 platform na poszczególne kraje Europy: Polska, Czechy, Słowacja, Rosja i Niemcy. W grudniu ubiegłego roku w DocPlannera zainwestowano milion dolarów w pierwszej rundzie finansowania. Inwestycji dokonali: Point Nine Capital, Piton Capital, RTA Ventures i kilku aniołów biznesu.
3. Paylane.pl
Historia powstania tego startupu jest nietypowa. Około 2005 roku Szymon Grabowski (właściciel firmy Implix i twórca platformy do e-mail marketingu, GetResponse) podczas prowadzenia firmy miał problem ze znalezieniem systemu do obsługi płatności. Nie spodobały mu się ówcześnie działające tego typu narzędzia, dlatego postanawia stworzyć własne. W 2005 roku powołano osobną spółkę PayLane Sp. z o.o.. Pięć lat później jej prezesem zostaje Karol Zielinski. Startup za własne pieniądze rozwinął się na tyle, że jego twórcy postanowili oferować usługi w innych krajach. Dzisiaj z Paylane korzystają mieszkańcy Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Włoch.
4. Vocabla.com
Serwis Vocabla (dawniej Lingapp) został stworzony w 2011 roku, a jego pomysłodawcą jest Michał Dyrda. Startupowcy współpracowali na początku z aniołem biznesu Rafałem Hanem oraz innymi prywatnymi inwestorami. Startup rozwinął się na tyle, że zainteresował krakowski fundusz inwestycyjny Satus Ventures. W ubiegłym roku zainwestował w niego 1,2 miliona złotych. Dzięki Vocabla możemy uczyć się słówek za pomocą testów. Dostępne są aplikacje mobilne na system iOS, Android oraz plugin do przeglądarki Chrome. Vocabla promowana jest w Polsce, Hiszpanii, Argentynie, Peru i Chile.
5. Zadane.pl
Pomysł na stworzenie platformy edukacyjnej typu Q&A dla młodzieży zrodził się w 2009 roku. Tomasz Kraus, Łukasz Haluch i Michał Borkowski postanawiają, obserwując zagraniczne trendy, stworzyć Zadane.pl, dzięki któremu użytkownicy będą mogli sobie nawzajem pomagać. W grudniu 2009 roku w startup inwestuje Marcin Pytel i dwóch aniołów biznesu. We wrześniu 2012 roku w nowo utworzoną Grupę Brainly.com, 500 tysięcy dolarów inwestują: niemiecki fundusz Point Nine Capital i prywatni inwestorzy. Polski startup dzisiaj działa m.in. w Polsce, Niemczech, Rosji, na Ukrainie, we Francji, Turcji, Portugalii, Brazylii i Hiszpanii. Łączny zasięg grupy to 19 krajów.