W ciągu kilku ostatnich lat technologia Ruby on Rails na stałe zagościła w startupowym świecie. Dlaczego warto pisać w Ruby on Rails? Dowiecie się tego z poniższego materiału.
Zdjęcie royalty free z Fotolia
Kto z nas nie słyszał o sukcesie takich produktów jak Twitter, Github, Shopify czy Basecamp. Każda z tych aplikacji została stworzona przy użyciu Ruby on Rails – narzędzia, które zmieniło sposób w jaki tworzymy oprogramowanie. Oto 5 głównych zalet, które przyniesie Wam wybranie tej właśnie technologii.
1. Szybkość prototypowania
Jedną z głównych filozofii jaka przyświecała twórcom Ruby on Rails jest konwencja ponad konfiguracją. David Heinemeier Hansson, który stworzył podstawy systemu zauważył, że większość aplikacji webowych jest w pewnym stopniu do siebie podobna. Wiele problemów można rozwiązać w jeden sposób, który może nie będzie idealny dla wszystkich, ale będzie bardzo dobrym wyborem dla większości. Dzięki temu Rails podejmuje wiele decyzji za nas. Nie musimy przejmować się wyborem narzędzi do obsługi bazy danych, kwestiami bezpieczeństwa czy optymalizacjami. Każda z opcji jest oczywiście konfigurowalna, ale jeśli chcemy stworzyć prototyp używając najbardziej popularnych klocków, to nie powinno nam to zająć zbyt wiele czasu.
2. Język Ruby optymalizowany jest pod przyjemność programowania
Do tworzenia aplikacji internetowych przy użyciu Ruby on Rails używamy języka programowania Ruby. Posiada on wiele licznych zalet, ale zdecydowanie największą jest przyjemność pisania przy jego użyciu. Wielu programistów uważa go za najpiękniejszy język jaki powstał i nie wyobraża sobie pracy bez niego.
Twórca języka Yukihiro “Matz” Matsumoto wyszedł z założenia, że składnia powinna być prosta z wyglądu oraz podobna do języka naturalnego, ale jednocześnie sam język powinien być bardzo złożony w środku. Cel ten udało się osiągnąć i w rezultacie możemy pisać aplikacje o dużym stopniu zaawansowania w bardzo przystępny sposób.
Odzwierciedlenie tego podejścia możemy też zaobserwować w samym frameworku, który jest równie prosty i intuicyjny jak cały język.
3. Wykorzystuje nowoczesne narzędzia i praktyki programowania
W porównaniu do takich języków jak Java czy PHP, Ruby dopiero w ostatnich latach zyskał na popularności i wciąż może być uważany za dość niszowy język. Programiści, którzy decydują się na używanie tego zestawu narzędzi do tworzenia aplikacji często są osobami, które aktywnie szukają aktualnych trendów i lubią eksperymentować z nowymi rzeczami. Dzięki temu wiele projektów może powstawać dużo szybciej, łatwiej i przyjemniej.
To co od wielu lat jest standardem dla każdego kto używa Ruby on Rails, dopiero niedawno zaczęło być stosowane w konkurencyjnych rozwiązaniach. Weźmy na przykład system zarządzania zależnościami Bundler, który jest wzorem dla każdego narzędzia tego typu. Od niedawna jego odpowiednik można spotkać na platformie iOS.
Odzwierciedlenie tego podejścia do nowoczesnych narzędzi widać też przy wyborze sposobu pracy. Praca zdalna, asynchroniczna komunikacja czy np. lekkie metodyki zarządzania są powszechne w środowisku już od wielu lat. Nawet tak popularny ostatnio SCRUM jest już uważany za ciężki i przestarzały.
4. Społeczność Ruby on Rails to profesjonalisci stawiający na wysoką jakość
Kiedy zastanowimy się jaki profil ma osoba, która decyduje się zmienić ścieżkę kariery na rzecz nowego niszowego rozwiązania, to dojdziemy do bardzo ciekawych obserwacji. Zazwyczaj jest to inżynier z wieloletnim doświadczeniem, ekspert w swojej dziedzinie, którego zafascynowały możliwości jakie daje Ruby on Rails. Bardzo często interesuje się też ruchem Open Source oraz rozwijaniem swojej pasjii, jaką jest tworzenie oprogramowania.
Gdy większość początkowej społeczności składa się z takich ludzi, efektem jest bardzo duży nacisk na profesjonalne podejście do kodowania. To właśnie dzięki tej mieszance talentu jakość kodu jaka jest wymagana od przeciętnej osoby jest bardzo wysoka. Kiedy wszyscy przyzwyczajeni są do pewnych standardów, nienaturalne wydaje się pisanie czegoś, co jest po prostu kiepskie. Oczywiście zdarzają się też słabi programiści Ruby, ale nawet na nich wywierana jest presja, by używali technik, które poprawiają ogólną jakość.
5. Niska bariera wejścia
Ruby pozwala tworzyć naprawdę skomplikowane aplikacje i świetnie nadaje się do rozwiązywania ciężkich problemów. Jednocześnie dzięki swojej prostej i przyjemnej składni nadaje się też dla bardzo początkujących. Przykładem może być świetna inicjatywa Railsgirls, która ma zachęcić więcej kobiet do zrozumienia technologii i umożliwić im realizację własnych pomysłów. Podczas dwudniowych warsztatów panie, które nigdy nie programowały są w stanie stworzyć i upublicznić działającą aplikację w Ruby on Rails.
Ogromna ilość dodatkowych materiałów czy bardzo dobra dokumentacja także pomagają kontynuować naukę w przystępny sposób.
Polecam by każdy samodzielnie przekonał się dlaczego ludzie kochają Ruby i Ruby on Rails. Pod adresem tryruby.org w 15 minut możecie przekonać się o co w tym wszystkim chodzi. Nawet jeśli nigdy nie mieliśmy doświadczenia z programowaniem, to warto spędzić chwilę czasu żeby zobaczyć jak przyjemne może być realizowanie swoich własnych pomysłów.
Stanisław Kolarzowski
Jest prezesem w Go Rails Go, które specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnych aplikacji internetowych.
Firma jest również pomysłodawcą i organizatorem Bootcampów – odbywających się regularnie, kilka razy w roku, bezpłatnych szkoleń z technologii Ruby on Rails. Dwutygodniowe Bootcampy skierowane są do osób, które dopiero zaczynają lub chcą zacząć swoją przygodę z Ruby, a ich ukończenie może zaowocować stałą współpracą z firmą.