Hakerzy z roku na rok rozwijają swoje umiejętności i znajdują nowe sposoby na oszustwa. Coraz bardziej wyspecjalizowane ataki mają na celu kradzież informacji, pieniędzy z kont, wyłudzenia, czy zablokowanie pracy firmy. Właśnie dlatego warto znać zagrożenia, jakie czekają na nas w Internecie i sposoby ochrony przed nimi.
– W 2019 roku pojawią się nowe rodzaje zagrożeń, ale cyberprzestępcy będą też rozwijali sprawdzone metody, m.in. rozsyłanie spamu. Miejsce złośliwego oprogramowania, które blokuje dane i wymusza okup (tzw. ransomware), już teraz masowo zajmują koparki kryptowalut wyłudzające moc obliczeniową naszych urządzeń (tzw. cryptojacking). Sztuczna inteligencja będzie coraz szerzej wykorzystywana zarówno w rozwiązaniach ochronnych, jak i cyberatakach. Na celowniku hakerów z pewnością znajdą się urządzenia z zakresu Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Z uwagi na wejście w życie RODO w kręgu zainteresowań cyberprzestępców pojawi się jeszcze więcej firm, a szczególną ostrożność powinni zachować dostawcy rozwiązań chmurowych – komentuje Leszek Tasiemski, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie F-Secure.
Cryptojacking
Działania cyberprzestępców z roku na rok są coraz bardziej wyspecjalizowane. Wyłudzanie pieniędzy poprzez zablokowanie danych na komputerze powoli zaczyna zanikać. Pod koniec 2017 roku zarejestrowano blisko 350 tys. takich ataków, natomiast w pierwszym kwartale 2018 roku już tylko 64 tys. Niestety, na ich miejsce wchodzi cryptojacking, który polega na tym, że haker wykrada moc obliczeniową zaatakowanego urządzenia. Trend ten, jeśli tak można nazwać działalność w obszarze przestępczym, powiązany jest ze wzrostem zainteresowania koparkami kryptowalut. Poza tym takie działanie jest bezpieczniejsze dla cyberprzestępcy, bo atak jest trudniejszy do wychwycenia.
Cybermanipulacja
Sztuczna inteligencja rozwija się z roku na rok. Niestety hakerzy doskonale o tym wiedzą i również nad nią pracują. Metody oszustw, jakie przewidują specjaliści w tym zakresie, mają być związane z cybermanipulacją. A dokładnie, istnieje obawa, że cyberprzestępcy będą chcieli w niedalekiej przyszłości wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia algorytmów, które będa potrafiły udawać głosy różnych osób, a nawet generować fałszywe wideo. Szczególnie powinna się obawiać tego branża mediowa, bo bardzo możliwe, że twórcy fake newsów dostaną niebawem nowe narzędzia do ich tworzenia.
Internet rzeczy
Urządzenia wykorzystujące Internet rzeczy są coraz bardziej popularne. Inteligentna lodówka, czy piekarnik może nam ułatwić życie na co dzień. Niestety, z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń, takie urządzenie może zaprosić do naszej domowej sieci hakera. Specjaliści wypowiadający się o cyberzagrożeniach w 2019 roku wskazują ten obszar jako niedostatecznie zabezpieczony. Możemy się spodziewać, że rozwiązań IoT będzie przybywać, dlatego powinniśmy zadbać o to, by na producentów takich urządzeń nałożono odgórny obowiązek zadbania o ich bezpieczeństwo.
RODO
Zmiany z 2018 roku, jakie także zaszły w przepisach w związku z RODO, a istnieje obawa, że mogą okazać się pretekstem do powstania nowych rodzajów ataków hakerskich. Specjaliści obawiają się, że celem przestępców mogą okazać się bazy danych, w których firmy posiadają informacje o swoich klientach. W związku z tym może dochodzić do wymuszania pieniędzy w zamian nie zgłoszenia zaistniałego wycieku danych. Specjaliści uczulają, że ofiarami tego typu ataków mogą być firmy, które do tej pory nie były atrakcyjne dla hakerów.
– Systemy bezpieczeństwa coraz lepiej radzą sobie z powszechnymi cyberzagrożeniami, takimi jak luki w oprogramowaniu. Z tego powodu cyberprzestępcy nadal będą rozpowszechniali malware oraz kradli i wyłudzali poufne dane, rozsyłając w mailach szkodliwe linki i załączniki. Wciąż bardzo skuteczną metodą jest w tym kontekście phishing – zwłaszcza w atakach na firmy. Trendem, który będzie się nadal rozwijał, jest także szerokie wykorzystanie technologii chmurowych. Przykłady z przeszłości pokazują jednak, że dostawcy takich usług mogą zostać przez hakerów wykorzystani jako punkt dostępu do danych organizacji – dlatego istotne jest integrowanie rozwiązań chmurowych z mechanizmami zabezpieczeń – dodaje Leszek Tasiemski.
Jak się bronić przed atakami?
Czytając powyższe przykłady można dostać dreszczy na plecach. Jak zatem skutecznie zabezpieczyć się przed cyberatakami? Najlepiej powierzyć to zadanie sprawdzonym specjalistom. Tutaj warto polecić usługę Ochrona Internetu, którą w swojej ofercie ma Plus.
Usługa Ochrona Internetu od Plusa daje pełną ochronę komputera, tabletu i telefonu, przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem oraz spamem. Dodatkowo, opcja Ochrony Rodzicielskiej pozwala ustawić ograniczenia dotyczące korzystania z Internetu przez dzieci. W ramach usługi klienci otrzymują:
- ochronę zdjęć, ważnych dokumentów oraz plików przed zniszczeniem lub kradzieżą;
- ochronę przy działaniach związanych z bankowością elektroniczną, sklepami online oraz portalami społecznościowymi, rozwiązanie Plusa chroni przed utratą haseł, kradzieżą numeru karty kredytowej oraz poufnych danych;
- ochronę dziecka przed niepożądanymi treściami w Internecie.
Cyberprzestępczość rozwija się wraz z rozwijaniem się nowych technologii. Obecnie nie jesteśmy już w stanie funkcjonować bez Internetu, a co za tym idzie jesteśmy narażeni na ataki ze strony hakerów, których pomysły ewoluują z każdym rokiem. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu swoich urządzeń w domu i firmie.