Legia Warszawa szuka startupów, które pomogą rozwijać sport

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Legia Warszawa szuka startupów, które pomogą rozwijać sport

Udostępnij:

Każdy startup, którego rozwiązanie może przyczynić się do rozwoju polskiej i światowej piłki nożnej, lub jakiejkolwiek innej dyscypliny sportowej, co może przełożyć się na stan zdrowia społeczeństwa, powinien zgłosić się do konkursu Science4Football StartUp Challenge. Nagroda główna to m.in. dostęp do infrastruktury LegiaLab w Legia Training Center.

Legia Warszawa stworzyła jednostkę badawczo-rozwojową, LegiaLab. W jej ramach prowadzone są wewnętrzne badania ukierunkowane np. na analizę wydolności fizycznej zawodników, czy personalizację treningów. Obecnie klub buduje Legia Training Center w Grodzisku Mazowieckim, gdzie startupy otrzymają dostęp do infrastruktury sportowej, zaplecza analitycznego i taktycznego klubu, dzięki czemu będzie można szybko weryfikować nowe pomysły. Jako jedni z pierwszych ośrodek odwiedzą zwycięzcy konkursu Science4Football StartUp Challenge.

Już 1 maja, podczas międzynarodowego kongresu Science4Football w Warszawie, odbędzie się „Startup Challenge”. Konkurs przeznaczony jest dla startupów, które działają w branżach: sport, health i medtech. Uczestnicy przedstawią przed osobami ze świata sportu swoje pomysły, a najlepsze z nich powalczą o nagrodę główną, czyli dwutygodniowy dostęp do infrastruktury LegiaLab w Legia Training Center oraz wyjazd do Mediolanu na mecz AC Milan i wizyta w klubie. Partnerem konkursu jest firma EY.Science4Fotball.

– Poprzez organizację Startup Challenge chcemy jeszcze lepiej poznać się z ludźmi, którzy mają niestandardowe pomysły mogące pomóc w osiąganiu sukcesu sportowego i pomóc im walidować, a następnie rozwijać oraz wdrażać najbardziej obiecujące koncepty. W kolejnych latach liderami będą kluby, ligi, czy federacje, które nie tylko są świetne w skautingu zawodników, ale także w wyszukiwaniu i stosowaniu właściwych innowacji – wyjaśnia Tomasz Zahorski, pełnomocnik Zarządu Legii Warszawa.

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć wystąpienia  międzynarodowych ekspertów z branży oraz przedstawicieli polskich i europejskich klubów, które mocno stawiają na innowacje w zarządzaniu swoimi zespołami. Finał konkursu Startup Challenge będzie jednym z elementów programu.

– Cieszymy się, że możemy wesprzeć konkurs Science4Football na najciekawszy startup w obszarze technologii dla sportu i podzielić się naszymi doświadczeniami z obszaru zarządzania innowacją. Mam nadzieję, że to początek szerszego trendu na polskim rynku i kluby sportowe, nie tylko piłkarskie, otworzą się na systematyczną współpracę ze startupami. Nowe pomysły i wspólna praca nad ich praktycznym zastosowaniem powinna przełożyć się na wzrost poziomu sportowego jak i na wyniki komercyjne – mówi Marcin Bartoszewski, lider praktyki sportowej w EY Polska.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że szczególnie zależy im na rozwiązaniach z zakresu:

Sport performance & AI – czyli rozwiązania, które mogą wpłynąć na podniesienie wyników sportowych. Organizatorzy liczą na pomysły z zakresu m.in. pomiaru jakości i optymalizacji rywalizacji, przewidywania zachowania graczy, prezentacji wyników i statystyk, profilowanie i algorytmy postępowania, narzędzia wspierające identyfikację talentów w oparciu o narzędzia AI, VR i Internet-of-Things, inteligentne sieci sensorowe, techniki przetwarzania danych.

Przygotowanie fizyczne & HealtTech – czyli rozwiązania, które mogą ułatwić i poprawić ocenę kondycji fizycznej graczy. Organizatorzy liczą na pomysły, które będą służyły poprawie zdolności wysiłkowej, planowaniu, organizacji i kontroli procesu treningowego, zarządzania obciążeniami treningowymi i indywidualizacją treningu, dentyfikacji zmęczenia i przeciążenia, analizie wydolności fizycznej, gromadzenia informacji o treningu w oparciu o biosensory i czujniki, rozwiązania bioinformatyczne, suplementy diety, algorytmy postępowania w oparciu o spersonalizowane diagnozy.

Prewencja kontuzji lub ich leczenie & MedTech – czyli rozwiązania, które ułatwią i przyśpieszą diagnostykę i rehabilitację. Organizatorzy liczą na pomysły, które pomogą w  oszacowaniu ryzyka urazu i modelowaniu prewencji, prognozowaniu leczenia i powrotu do zdrowia, produkty materiałowe oraz techniki inżynierii i wytarzania materiałów w oparciu o narzędzia informacyjne, sensory, algorytmy, metodologie postępowania w ramach rehabilitacji skoordynowej.

Przygotowanie mentalne – czyli rozwiązania, które poprawią procesy decyzyjne i zdolności poznawcze, identyfikację zmęczenia i behawioralnych czynników sukcesu w oparciu o markery i testy, algorytmy postępowania, aplikacje i rozwiązania bioinformatyczne.

Analityka taktyczna & Big Data – czyli rozwiązania, które pomogą podejmować lepsze decyzje. Organizatorzy liczą na pomysły, które usprawnią analizę danych, tworzenie czynnikowych modeli predykcyjnych, wizualizację danych w oparciu o technologie informacyjno-komunikacyjne, modele i oprogramowania służące analizom masowych zbiorów danych (Big Data) w celu profilowania analiz predykcji, symulatory i narzędzia wspierające analizę danych.

Wearables & Internet of Things – czyli rozwiązania hardware’owe oraz oprogramowanie, które dostarcza bardziej precyzyjnych danych.