– Światowy rynek New Space potrzebuje specjalistów Product Assurance i Quality Assurance. W skład zespołu TTMS wchodzi kilkunastu ekspertów sektora kosmicznego z wieloletnim doświadczeniem, pozyskanym w firmach takich jak Airbus, Thales Alenia, Leonardo, OHB Systems czy Honeywell. Naszym celem jest rozbudowanie zaplecza kadrowego do poziomu, dzięki któremu będziemy mogli powalczyć o kontrakty u najważniejszych, światowych graczy w tym sektorze. Doświadczenie będziemy pogłębiać w ponad dwudziestu dziedzinach technologicznych; począwszy od typowego oprogramowania do przetwarzania danych satelitarnych, poprzez technologię silników rakietowych, a skończywszy na optoelektronice umieszczanej na satelicie. Nasi eksperci będą na przykład sprawdzać, czy oprogramowanie przygotowywane dla misji kosmicznych jest we właściwy sposób wdrażane lub konsultować poszczególne etapy i procesy w zarządzaniu projektem – mówi Paweł Fleischer, Project Manager Business Development for Defense & Security Sector w Transition Technologies Managed Services.
Zgodnie z kontraktem, TTMS wesprze ponad 10 podmiotów sektora kosmicznego wybranych przez ESA Technical Officers. Umowa otwiera nowy etap w rozwoju spółki i daje możliwości przyszłej współpracy z podmiotami europejskiego przemysłu kosmicznego, a także centrami badawczymi ESA.
– Odczuwamy niezwykłą satysfakcję i radość z powodu podpisania kontraktu z ESA. Jest to dla TTMS wspaniała okazja do zaistnienia na nowym i bardzo perspektywicznym rynku. Polski sektor kosmiczny znajduje się obecnie w fazie intensywnego rozwoju i kształtowania swojej obecności na arenie międzynarodowej. Dzięki udziałowi w projekcie my również stajemy się częścią tego procesu. Razem możemy wypracować swoje miejsce na rynku, który otworzył się na udział podmiotów prywatnych, a którego wartość w skali globalnej jest szacowana na 500 miliardów dolarów w 2026 roku. Jednocześnie mamy świadomość, że jest to sektor bardzo wymagający, w którym pozycję trzeba będzie budować bardzo długo, dlatego pierwszy kontrakt postrzegamy w kategoriach sukcesu i szansy na przyszłość, ale przede wszystkim ogromnego wyzwania stojącego przed nami – mówi Sebastian Sokołowski, Prezes Zarządu Transition Technologies Managed Services.
Wspomniane wysokie wymagania mają szczególne znaczenie w obszarze Product Assurance/Quality Assurance, co jest bezpośrednio związane ze szczególnym środowiskiem misji kosmicznych. Najwyższe standardy stosowane w tej gałęzi przemysłu mają zapobiec potencjalnym awariom w misjach kosmicznych wynikających z błędów popełnionych na etapie projektowania i produkcji, a mogących skutkować katastrofami pochłaniającymi ludzkie życie lub ogromny kapitał włożony w projekty przez inwestorów. Problem zapewniania produktom wysokiej jakości jest bardzo istotny, zwłaszcza że w historii programów kosmicznych można wskazać kilka przykładów wydarzeń, które zakończyły się katastrofą w wyniku błędnych założeń technicznych lub nieodpowiedniej weryfikacji i walidacji. Doświadczenia tego typu sprawiły, że dbałość o jakość oprogramowania jest postrzegana jako jeden z priorytetowych obszarów działalności firm z sektora kosmicznego. Krajowe organizacje i administracja – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – wraz z ESA powołały program wsparcia dla polskich firm, którego celem jest zapewnienie najwyższych standardów realizowanych projektów. Kontrakt podpisany z TTMS jest pierwszym etapem jego realizacji.