Prosoma została stworzona z myślą o potrzebach psychologicznych pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe. Projekt łączy techniki obrazowe i poznawczą terapię behawioralną w środowisku wirtualnym z analizą danych określających skuteczność terapii. Wszystko po to, aby obniżyć u pacjentów onkologicznych poziom stresu i lęku oraz zapewnić im psychoedukację, a także badać efektywność wsparcia psychoterapii w walce z nowotworem. Badania pokazują, że techniki obrazowania stosowane u pacjentów z rakiem nie tylko zmniejszają stres, a tym samym lęk i depresję, ale także poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego. Właśnie w tym obszarze Prosoma wnosi zupełnie nową wartość.
– Psychoterapia behawioralna to obecnie najskuteczniejsza i najbardziej powszechna forma wsparcia psychologicznego dla pacjentów onkologicznych. Wzbogacamy ten obszar o najnowsze osiągnięcia technologiczne tworząc interaktywną, wirtualną przestrzeń do pracy z pacjentem. Jesteśmy głęboko przekonani, że w ten sposób przyczynimy się do podniesienia efektywności terapii nowotworowych i poprawy jakości życia pacjentów – mówi Ema Kufel, CEO, Prosoma.
Za projektem Prosoma stoi interdyscyplinarny zespół certyfikowanych psychoonkologów, psychologów klinicznych, psychoterapeutów behawioralnych oraz inżynierów oprogramowania. W projekt zaangażowani są także światowej klasy eksperci z obszarów onkologii i psychoterapii: prof. Afaf Girgis z Uniwersytetu Nowej Walii Południowej (Sydney, Australia), dr Luzia Travado z Uniwersytetu w Lizbonie, dr Tit Albreht z Uniwersytetu w Amsterdamie, czy dr Mariusz Wirga z Todd Cancer Institute w Centrum Medycznym Long Beach (USA).
– Jeśli naprawdę chcemy zapewnić opiekę skoncentrowaną na pacjencie, musimy zaoferować pacjentom pewną elastyczność w tym, kiedy i jak mogą uzyskać dostęp do tej opieki. Wykorzystanie technologii cyfrowych w terapii daje pacjentom możliwość zajęcia się swoimi potrzebami psychologicznymi w zaciszu własnego domu, w czasie, który najbardziej im odpowiada. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla pacjentów mieszkających poza dużymi miastami, gdzie usługi psychologiczne bezpośrednio z terapeutą mogą być znacznie bardziej ograniczone. Pomimo znacznych postępów w leczeniu onkologicznym, wielu pacjentów nadal doświadcza znacznego stresu. Musimy zaoferować pacjentom pomoc, zanim brak opieki psychologicznej i wzrastający poziom stresu doprowadzą do stadium kryzysowego, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich ogólny powrót do zdrowia i leczenie farmakologiczne – mówi prof. Afaf Girgis z Uniwersytetu Nowej Walii Południowej w Australii.
Black Pearls VC zainwestował w Prosoma 1,2 mln złotych z funduszu LQT Fund II, utworzonego w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ze strony funduszu, transakcję realizował Maciej Skórkiewicz (Partner) i Aleksander Dobrzyniecki (Menedżer Inwestycyjny).
– Prosoma to unikatowy projekt naukowy z polskimi korzeniami, który dzięki zaangażowaniu ekspertów o światowej renomie i doświadczeniu biznesowemu jego twórców przekracza granice polskiego świata naukowego. Jest to przede wszystkim projekt o dużym międzynarodowym potencjale, ponieważ zapotrzebowanie na narzędzia wsparcia psychologicznego dla pacjentów onkologicznych występuje w skali globalnej – mówi Maciej Skórkiewicz, Partner w Black Pearls VC