Hacking Carrots – zaawansowane technologie w kobiecym wydaniu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Hacking Carrots – zaawansowane technologie w kobiecym wydaniu

Udostępnij:

Geek Girls Carrots, globalna organizacja działająca na rzecz kobiet w IT, rozpoczyna program Hacking Carrots łączący edukację technologiczną, przedsiębiorczość społeczną z przeciwdziałaniem stereotypom. Jego uczestnicy mogą wygrać wygrać 25 000 złotych na swój projekt.

Hacking Carrots to dwuletni program edukacyjno-programistyczny zbudowany w oparciu o tematykę Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Geek Girls Carrots włączają się ze swoim flagowym projektem w globalną agendę przyjętą przez 193 państwa. Zakłada ona dostarczenie do 2030 roku przekrojowych rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju: wzrostu gospodarczego, inkluzywności społecznej i ochrony środowiska. Projekt ma również na celu zaktywizowanie kobiet w obszarze zaawansowanych technologii, jak sztuczna inteligencja (AI), wirtualna rzeczywistość (VR) czy internet rzeczy (IoT). To również odpowiedź na potrzebę pobudzenia przedsiębiorczości społecznej i ukierunkowania działań innowatorów technologicznych na problemy zdefiniowane przez SDGs.

– Po ponad 10 latach, które spędziłam w Brukseli pracując najpierw w administracji publicznej na szczeblu europejskim, a następnie prowadząc swój startup, wróciłam do Polski, żeby rozwijać przedsiębiorczość społeczną i kompetencje cyfrowe w regionie. Hacking Carrots powstały jako odpowiedź na palącą potrzebę zaznaczenia roli kobiet w tworzeniu awangardy innowacji technologicznej oraz położenia nacisku na tworzenie rozwiązań biznesowych adresujących wyzwania cywilizacyjne – komentuje Małgorzata Ratajska-Grandin, prezeska Geek Girls Carrots i inicjatorka programu.

W latach 2019-2020 odbędą się cztery edycje programu, każda z nich obejmie cztery wybrane Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W ramach jednej edycji zaplanowano dziewięć wydarzeń: 4 meetupy wprowadzające tematykę SDGs, 4 warsztaty technologiczne oraz hackathon nakierowany na tworzenie nowych rozwiązań biznesowych.

Pierwsza edycja rozpoczęła się już w lutym. Program otworzyła temat edukacji przyszłości (cel 4), a podczas kolejnych spotkań zostaną omówione AI w biznesie (cel 9), smart cities (cel 11) i civic tech (cel 16). Dodatkowo od kwietnia uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach technologicznych m.in. z big data, cloud czy budowania chatbotów. W ramach finału pierwszej edycji w dniach 7-9 czerwca odbędzie się hackathon, podczas którego uczestnicy będą budować rozwiązania odpowiadające na potrzeby SDGs.

Na zakończenie programu powstanie szesnaście rozwiązań gotowych do wdrożenia samodzielnego lub z partnerami Hacking Carrots. Aktualni partnerzy programu to Capgemini, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, College of Europe oraz Kancelaria Snażyk Korol Mordaka. Partnerem strategicznym programu jest międzynarodowa sieć coworkingowa HubHub.

Więcej informacji pod adresem: hackingcarrots.org