Startupy i korporacje łączą siły, by zmienić Centrum Zdrowia Dziecka w szpital przyszłości

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Startupy i korporacje łączą siły, by zmienić Centrum Zdrowia Dziecka w szpital przyszłości

Udostępnij:

The Heart, korporacyjne centrum innowacji wraz z agencją Publicis ogłosiły powstanie Fundacji K.I.D.S., czyli Klubu Innowatorów Dziecięcych Szpitali. Łącząc potencjał korporacji oraz technologie oferowane przez startupy fundacja ma na celu zmieniać dziecięce szpitale w placówki przyszłości. Pierwszym szpitalem, na którym koncentrują się działania fundacji jest Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, którego budowa zakończyła się 40 lat temu.

– Technologie zmieniają biznes i nasze życie. Zmieniają też medycynę, umożliwiając nowe modele opieki medycznej. Jako liderzy, ale przede wszystkim rodzice, postanowiliśmy połączyć siły, by wesprzeć transformację dziecięcych szpitali w miejsca nowoczesne i bardziej przyjazne, zarówno dla małych pacjentów, jak i personelu, który walczy o zdrowie dzieci – mówi Tomasz Rudolf, CEO The Heart i pomysłodawca Fundacji K.I.D.S.

Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali to pierwsza taka fundacja, której celem jest rewitalizacja infrastruktury szpitali i doskonalenie procesów z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. The Heart angażuje w inicjatywę duże firmy posiadające know-how, zasoby ludzkie i finansowe oraz startupy oferujące nowoczesne technologie transformujące służbę zdrowia.

– Centrum Zdrowia Dziecka jest jednym z wiodących szpitali w kraju. Leczymy rocznie około 200 tysięcy dzieci z całej Polski. IPCZD jest jednym z największych ośrodków transplantacji narządów u dzieci na świecie oraz jedyną tego typu placówką w Polsce. Mamy doskonałą kadrę i najnowocześniejszy sprzęt, ale nasza 40-letnia infrastruktura w wielu miejscach wymaga rewitalizacji. Wierzymy, że dzięki działaniu Fundacji i zaangażowanych w nią organizacji oraz darczyńców będziemy mogli jeszcze lepiej dbać o małych pacjentów, przenosząc nasz szpital w XXI wiek – tłumaczy dr n. med. Marek Migdał, dyrektor IPCZD.

Fundacja K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali została powołana 17 maja 2019 roku. Środki na start pochodzą od 19 prywatnych fundatorów oraz 4 firm, które zaangażowały się finansowo. Prezesem Fundacji została znana skrzypaczka Patrycja Piekutowska, która już wcześniej prowadziła projekty charytatywne dla Centrum Zdrowia Dziecka, a niedawno została ambasadorem Instytutu.

– Funkcja jaką mi powierzono to ogromne wyzwanie i wyróżnienie. Wierzę, że razem możemy zrobić niesamowite rzeczy. 40 lat temu Centrum zostało zbudowane ze składek społecznych. Teraz ponownie łączymy siły by stworzyć szpital przyszłości, który podniesie komfort leczenia małych pacjentów oraz ułatwi pracę lekarzy i wszystkich pracowników tej placówki – mówi Patrycja Piekutowska, Prezes Fundacji. W ramach zorganizowanego przez nią niedawno projektu „Wielcy Artyści Małym Pacjentom” udało się dzięki pomocy 17 firm budowlanych wyremontować hol główny oraz rozpocząć remont podjazdu dla karetek.

Nowo powołana Fundacja ma na celu zbierać środki zarówno na rewitalizację szpitalnych murów oraz przestrzeni wspólnych, jak i na innowacje. Fundacja planuje realizować projekty i wdrażać technologie, które m.in.:

  • Ułatwią pacjentom przygotowanie do wizyty i nawigację po szpitalu.
  • Usprawnią proces rejestracyjny i przepływ pacjentów.
  • Ułatwią pracę lekarzy i podniosą bezpieczeństwo pacjentów.
  • Podniosą efektywność wewnętrznych procesów, pozwolą lepiej wykorzystać zasoby i wyeliminować tzw. „wąskie gardła”.
  • Pozwolą zdigitalizować archiwum szpitala, zintegrować systemy IT i lepiej wykorzystywać gromadzone dane.
  • Pozwolą realizować nowe formy opieki, np. z wykorzystaniem telemedycyny.
  • Uczynią szpital bardziej atrakcyjnym miejscem pracy, przyciągającym najlepszych specjalistów i rozwijającym „kadry przyszłości”.
  • Zacieśnią współpracę międzynarodową ze specjalistami z całego świata.
  • Przyspieszą wdrażanie innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia, np. badań genetycznych i spersonalizowanej medycyny.

Na jesieni tego roku Fundacja K.I.D.S. przedstawi szczegółowy plan rewitalizacji oraz rozpocznie zbiórkę pieniędzy na pierwsze projekty. Wzorem dla Fundacji są organizacje charytatywne wspierające zagraniczne szpitale, które gromadzą prywatne środki na rozwój dziecięcych szpitali. Fundacja Great Ormond Street Hospital Charity, działająca w jednym z wiodących szpitali dziecięcych w Londynie zebrała w zeszłym roku ponad 99 milionów funtów. Z kolei fundacja wspierająca szpital Sick Kids w Toronto zgromadziła w 2018 roku od firm i prywatnych darczyńców kwotę 147 milionów dolarów kanadyjskich.