Już od ponad 9 tysięcy lat konopia jest wykorzystywana przez człowieka. Do dziś produkuje się z niej tkaniny, cechujące się delikatnością i wytrzymałością większą od bawełny. Prawie 8 tysięcy lat temu, Chińczycy usprawnili technologię pozyskiwania włókien konopnych, wytwarzając trwałe i odporne na rozciąganie liny i powrozy.
Oprócz rynku odzieżowego, konopie wykorzystuje się również w budownictwie, ocieplając budynki ze znacznie wyższą skutecznością niż wełny mineralne. Również w papiernictwie, znów dzięki Chińczykom, wytwarza się papier. Było to znacznie wydajniejsze, bardziej opłacalne oraz mniej szkodzące środowisku niż produkcja papieru drzewnego. Według szacunków z jednego hektara uprawianej konopi można wyprodukować masę papierową równoważną tej pozyskiwanej z czterech hektarów lasów. Konopie jako rośliny jednoroczne mogą być wykorzystywane regularnie i rosnąć przez kilka lat na jednym stanowisku. Tym samym w dużym stopniu przyczyniają się do ograniczania wycinki lasów. Warto tu podkreślić, że w ostatnim czasie pojawiły się głosy, że z biomasy z konopii ma być robiony pellet, który ma być wykorzystywany do ogrzewania domów.
Włókna konopii mają szczególną właściwość — nie zachodzą w nich procesy gnijne w wilgotnym środowisku. Dlatego produkuje się z nich węże pożarnicze, sieci, nici chirurgiczne czy papier filtracyjny, np. do kawy.
Konopne obuwie
Mamy smutną wiadomość, butów od DopeKicks nie da się palić. Konopie siewne posiadają minimalną ilość składników psychoaktywnych, w przeciwieństwie do marihuany, która jest nielegalna w większości miejsc na ziemi. Zaletą konopii, a raczej ich włókien, jest wytrzymałość. Do takiego stopnia, że Henry Ford obudował nimi swój samochód. Podczas próby uderzenie siekierą, topór zamiast wbić się w karoserie, zwyczajnie odskoczył. Potencjał konopi w przemyśle jest ogromny, ale również przyjazny środowisku naturalnemu. Zużywa 3 razy mniej wody niż bawełna i w minimalnym stopniu wpływa na glebę.
Twórcy butów z konopii myśleli o osobach aktywnych, zatem obuwie musiało sprawdzać się w każdych warunkach, więc wodoodporność to podstawa. Zespół DopeKicks spędził kilka miesięcy poszukując odpowiedniego dostawcy konopii, aby zagwarantować idealną tkaninę, która była nie tylko mocna, elastyczna i trwała, ale także wodoodporna i pyłoszczelna. Podczas procesu produkcyjnego dodano specjalną wartstwę powłokową, chroniąc tkaninę i jej właściwości przed plamami, cieczami i pyłami. Dzięki temu tkanina jest łatwa do czyszczenia.
Przemysł obuwniczy wytwarza ponad 25 mld par rocznie. Większość z nich trafia na wysypiska lub, co gorsza do oceanów. 90% światowej produkcji obuwia jest produkowane w Azji. DopeKicks zwróciło uwagę na złe warunki pracowników w tym rejonie, w tym na głodowe pensje i ograniczone bezpieczeństwo w fabrykach. Dlatego myśląc o swojej fabryce postawili na Portugalię. Tamtejszy przemysł obuwniczy dostarcza najlepszą jakość światowych marek, a pracownicy są należycie traktowani.
— Jeśli nie zapewniamy ludziom godziwej pensji, jak możemy oczekiwać, że zdecydują się na bardziej zrównoważone buty? Ford powiedział kiedyś o swoich samochodach, a teraz zadajemy sobie to samo z naszymi butami — zauważa DopeKicks. — Wybierając produkcję uczciwego handlu, wzmacniamy ludzi, aby oni również mogli wybierać przyjazne dla środowiska obuwie, kiedy idą do sklepu. Ponieważ tylko razem możemy zmienić rzeczy na lepsze.
Podeszwa butów z konopii jest wykonana z gumy, która pochodzi z recyklingu. — Stworzyliśmy solidną konstrukcję dla użytkownika o każdej wadze. Strategicznie rzeźbiąc podeszwy, uzyskaliśmy maksymalny poziom przyczepności przy zmniejszonej masie całkowitej — zapewnia DopeKicks. — Znalezienie odpowiednich materiałów, właściwych podeszw i odpowiednich wkładek było tylko małą częścią tego procesu. Aby stworzyć coś, z czego ludzie mogliby korzystać, musieliśmy stworzyć coś fajnego, z czego moglibyśmy być dumni. Dopiero po kilku próbach uzyskaliśmy zadowalający wynik. Zanim osiągnęliśmy to co mamy teraz, stworzyliśmy dwa prototypy. Po roku pracy jesteśmy dumni z końcowego wyniku.
Wkładki do butów wykonane są z korka, który jest materiałem wysokiej jakości dostępnym w przyrodzie. Pochodzi on z drzewa dębu korkowego, które rośnie od dziesięcioleci w Portugalii. Materiał pozyskiwany jest z kory dęba korkowego. Po zebraniu z drzewa kora jest mielona i formowana w płaskie arkusze. Następnym procesem jest pocięcie ich na formy i dodanie piany dla dodatkowej amortyzacji. Proces trwa kilka dni.
Korek jest nieodkształcającym się, naturalnym materiałem wyściełanym. Reguluje temperaturę, a latem utrzymuje zimne stopy i ciepło zimą. Dlatego niektórzy Portugalczycy używają go w budownictwie jako izolacji. Dzięki dodatkowej warstwie pianki gwarantują odpowiednią mieszankę twardości tworząc „poduszkę”, idealną do uprawiania turystyki pieszej lub swobodnej.
DopeKicks to firma, która próbuje „zakłócić zanieczyszczający przemysł” dzięki w 100% wegańskim, ekologicznym rozwiązaniom. Wykorzystują do produkcji swoich butów konopie indyjskie, uważając je za roślinę przyszłości.