Czym jest Wasz projekt?
ASR SDK to narzędzia do budowy aplikacji mobilnych rozpoznających mowę. Obecna wersja działa na Androidzie i rozpoznaje język polski. SDK powstał na bazie naszej wiedzy przy tworzeniu aplikacji rozpoznających mowę z myślą o tych, którzy chcieliby aby ich aplikacja miała takie możliwości, ale nie było im dane zdobycie doświadczenia w tym zakresie. Obecnie każdy może sprawić, że jego aplikacja zrozumie swojego użytkownika. Poza tym, jednym z najważniejszych powodów stworzenia tego systemu, była nienawiść do pisania na klawiaturach urządzeń mobilnych i celowanie paluszkiem w ledwo widoczne menu.
Jaki problem rozwiązujecie?
Nasze SDK potrafi działać, tj. skutecznie rozpoznawać mowę – bez dostępu do Internetu, czyli w jadącym samochodzie, piwnicy, itp – gdy tekst zawiera specjalistyczne lub specjalne słowa (np. zaklęcia w grze) – na urządzeniu, czyli dyktowany tekst nie jest nigdzie wysyłany przez oprogramowanie – zapewniając pełną prywatność i bezpieczeństwo, czyli nikt bez zgody dyktującego nie ma dostępu do tekstu Ponadto, dzięki naszemu SDK każdy może zbudować własną aplikację, bez wnikania w szczegóły jak SDK rozpoznaje mowę..
Do kogo kierujecie swój projekt?
Projekt jest skierowany do twórców aplikacji mobilnych. Zarówno instytucjonalnych jak i freelancerów. Tylko oni potrafią wykorzystać SDK w swoich aplikacjach mobilnych tak aby użytkownicy mogli wygodniej z nich korzystać. Zastosowanie SDK nie ograniczają się do dyktowania tekstów czy wprowadzania danych. Drugim bardzo szerokim obszarem jest sterowania aplikacjami i urządzeniami. Jakże to fajnie powiedzieć rano do ekspresu: zrób mi espresso. Albo podyktować listę zakupów do zamówienia w supermarkecie. Nasze SDK rozdajemy za darmo. Będziemy się dzielić przychodami ze sprzedaży gotowych aplikacji
Kto stoi za projektem?
Głównym motorem projektu jest prezes SmartMobile Piotr Radliński. Piotr ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu aplikacji rozpoznających mowę. W Unikkon Integral stworzył aplikacje rozpoznające mowę dla diagnostyki medycznej (opis wyników badań), dla prawników (dyktowanie orzeczeń), dla administracji. Unikkon Integral buduje aplikacje desktop i serwerowe. Technologia opracowana w Unikkon Integral została przeniesiona na urządzenia mobilne w drugiej firmie Piotra: MagicSmart. Obecnie w SmartMobile technologia rozpoznawania mowy dla urządzeń mobilnych została „spakowana” w SDK.
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Dostępna jest pierwsza produkcyjna wersja ASR SDK dla języka polskiego na Androida. Mamy pierwszą umowę partnerską z firmą Megabit z Warszawy i spore zainteresowanie ze strony twórców oprogramowania.
Jakie są plany rozwoju?
Tworzymy model językowy oraz podstawowe słowniki dla angielskiego i hiszpańskiego. Angielski będzie dostępny w drugiej połowie 2014 Obecnie tworzymy sieć partnerów. Rozdajemy SDK, szkolimy, doradzamy jak skonstruować dialog. Chcemy, aby jeszcze w tym roku pojawiły się pierwsze aplikacje komercyjne wykorzystujące ASR SDK.