Czym jest HydroProg?
— To system informatyczny, który używa modeli i wykonuje obliczenia, żeby w czasie rzeczywistym tworzyć prognozy i generować ostrzeżenia przed powodziami — powiedział Polskiej Agencji Prasowej prof. Tomasz Niedzielski.
Kluczem programu są autorskie stacje pomiarowe, mierzące stany wody i inne parametry hydrometeorologiczne. System może korzystać z dwóch źródeł pomiarów: dołączyć do istniejącej sieci pomiarowej lub uruchomić własny w dowolnej zlewni w powiecie czy gminie.
5 lat trwały testy
Wrocławscy naukowcy testowali HydroProg przez ostatnich 5 lat na ziemi kłodzkiej, gdzie z uwagi na górzysty teren, zmagali się z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.
Niedzielski podkreśla, że rozwiązanie opracowane przez jego zespół to odpowiedź na niebezpieczeństwa wynikające z nagłych, intensywnych opadów, które prowadzą do wzrostów stanów wody.
Naukowcy mają także inny pomysł, by przewidywać powodzie. Zamierzają wykorzystać do tego drony, które w oparciu o pomiary fotometryczne, dostarczą bardziej precyzyjnych danych. Dzięki tej technologii będą w stanie weryfikować stany wód, które poprzednio zbadały stacje pomiarowe.
Ważnym elementem programu HydroProg jest system alarmujący. Gdy wody przekroczą dopuszczalny stan, wówczas system wyśle powiadomienia do osób, które zarządzają zlewniami.
Zespół naukowców kończy prace nad HydroProg. Gdy system będzie sprawny, zaoferują go stacjom pomiarowym, instytucjom, jednostkom i firmom, które takimi prognozami mogą być zainteresowane.
HydroProg powstał dzięki wsparciu Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.