Korporacje muszą być eko. Zalando zapowiada opakowania wielokrotnego użytku

Dodane:

Jędrzej Dzierżyński Jędrzej Dzierżyński

Korporacje muszą być eko. Zalando zapowiada opakowania wielokrotnego użytku

Udostępnij:

Od wielkich korporacji zależy, na jakiej planecie będziemy żyć. To oni wytwarzają tony plastiku i to ich produkty znajdujemy w środowisku naturalnym. Gniew konsumentów zaczyna przynosić efekty. Zalando, Reserved, czy Zara rezygnują z plastikowych toreb.

Około 10 tys. klientów Zalando z Finlandii, Norwegii, Szwecji i Danii otrzyma zamówienia w nowych opakowaniach, przeznaczonych do wielokrotnego użytku. To efekt współpracy niemieckiego giganta e-commerce z fińskiem startupem RePack. Paczki, przypominające obecne koperty wysyłkowe Zalando, będą dostarczane z centrum logistycznego pod Sztokholmem.

Rozwiązanie ma zmniejszyć ilość odpadów z opakowań, głównie liczbę toreb foliowych. Produkcja jednej takiej torby trwa sekundę, a cały proces zużywa zasoby naturalne, jak gaz, wodę i ropę naftową oraz energię elektryczną. Użytkownik korzysta z torby średnio przez 25 minut, natomiast jest rozkład trwa od 100 do 400 lat.

Klient odeśle opakowanie

W związku z tym, że firma chce ponownie wykorzystywać opakowania, torby muszą wracać od konsumenta. Oznacza to, że nawet jeśli klient nie chce zwrócić żadnego zamówionego produktu, to i tak będzie musiał odesłać z puste opakowanie.

Zmiana, która właśnie przeprowadza Zalando nie jest pierwszą na koncie firmy. Wcześniej niemiecka spółka zaczęła korzystać pudełek wykonanych z recyklingowanego papieru, zmieniła również sposób pakowania artykułów kosmetycznych. Plastikowe torby zastąpiono papierowymi, nadającymi się w 100 proc. do ponownego przetworzenia. Sklep wdrożył też cienkie rękawy ochronne na tekstylia, wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Torby papierowe w Reserved

Zalando jest jedną z wielu spółek, które dbają o środowisko.

Od września we wszystkich sklepach marek Reserved, Mohito, Cropp, House i Sinsay nie otrzymamy już plastikowych toreb, zastąpiono je bowiem papierowymi odpowiednikami pochodzącymi z recyklingu. Takie same pojawią się również za granicą. Papierowy torby kosztują 70 groszy.

Część środków ze sprzedaży toreb przeznaczone zostaną na odbudowę lasów kaszubskich, które zostały zniszczone podczas nawałnicy w 2017 r.

Zagraniczne marki ze swoimi eko-działaniami

Globalne marki już zrezygnowały z darmowych foliówek. H&M oferuje obecnie płatne torby papierowe, za które w Polsce zapłacimy 50 groszy. C&A natomiast oferuje w swoich sklepach cztery rodzaje — wykonane z recyklingowanego plastiku, z papieru recyklingowanego, z organicznej bawełny oraz z poliestru nadającego się do recyklingu. Torby są odpłatne, sprawiając, że klient musi przemyśleć swój zakup.

Ciekawym ruchem są darmowe papierowe torby od Zary. W przeszłości firma papierowe torby klientom kupującym towar z nowej kolekcji, ale w czasie wyprzedaży, gdy sklepy szturmowały tłumy, rozdawała foliówki. Od 2019 roku przy każdych zakupach w Zarze dostaniemy już papierowe torby pochodzące z recyklingu. Firma ma inną strategię niż konkurenci, bo u niej za torby nie trzeba dodatkowo płacić.