Sztuczna inteligencja, big data, cyberbezpieczeństwo, smart city, autonomiczne pojazdy, robotyka, IoT czy AR/VR to obszary wiodące w ramach czwartej rewolucji przemysłowej czyli Industry 4.0. Coraz istotniejszą rolę w tym obszarze odgrywają polskie start-upy. Właśnie na ich wspieraniu skupia się nowy fundusz venture capital – LT Capital. Jego głównym celem jest ułatwienie przejścia im od projektu B+R do umiędzynarodowienia i pozyskania zachodnich inwestorów.
– Jesteśmy funduszem VC o unikalnej na polskim rynku mieszance doświadczenia w inwestycjach w digital economy oraz Industry 4.0, jak i podejścia do budowania wartości spółek. Rozumiemy specyfikę działania startupów technologicznych i potrzeby ich założycieli. Udało nam się zbudować bardzo silny pipeline projektów i stworzyć precyzyjny mechanizm ich selekcji (inwestujemy w 1-2% najlepszych), dlatego nie obawiamy się wchodzenia w nie na wczesnym etapie – podkreśla Łukasz Świercz, partner zarządzający LT Capital, przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem, który wcześniej pracował m.in. w Innovation Nest oraz zarządzał ramieniem inwestycyjnym InnoEnergy, gdzie odpowiadał za cały region Europy Środkowo Wschodniej, założyciel i były prezes dwóch spółek z branży reklamowej i lead generation.
– Mamy kompetencje i zasoby do aktywnego wsparcia tych spółek również na późniejszym, kluczowym etapie wychodzenia za granicę i pozyskiwania zachodnich inwestorów w ramach kolejnych rund finansowania. Nasza rozległa sieć kontaktów i silnie rozwinięte relacje biznesowe oznaczają dodatkową wartość dla firm – dodaje Tomasz Jastrzębski, drugi z partnerów funduszu, który pracował m.in. WSI Capital, Impera Alfa Fund oraz InnoEnergy, w którym rozpoczęła się jego współpraca z Łukaszem Świerczem. Tomasz Jastrzębski pełni też funkcję Strategic Board Member w rndity – dynamicznym polskim software – hardware housie, oraz AI Revolution – firmie doradczej z Nowego Jorku działającej w obszarze AI.
Analizując projekty inwestycyjne, zespół LT Capital zwraca uwagę przede wszystkim na założycieli i jakość zespołu, przełomowość produktu oraz potencjał rynku docelowego. Zgodnie z filozofią działania nowego funduszu zarządzanie firmą jest pozostawione założycielom i zarządowi. Rolą LT Capital będzie zaś wspieranie spółek w realizowaniu strategii oraz projektów budujących wartość, w tym w szczególności tych nakierowanych na internacjonalizację działalności. Bardzo istotne jest też przygotowanie spółek do pozyskiwania finansowania w kolejnych rundach.
Fundusz LT Capital powstał w ramach programu BRIdge Alfa realizowanego przez NCBiR (jako projekt 156 Capital Alfa). Jego partnerem finansowym jest grupa inwestycyjna Movens Capital, inwestująca w perspektywiczne polskie startupy (np. Packhelp i Fenige). Kapitał otrzymany od publicznego inwestora oraz silne wsparcie złożonej z doświadczonych przedsiębiorców, inwestorów i doradców Movens Capital, dają nowemu funduszowi narzędzia do skutecznego wspierania technologicznych startupów w ich dążeniach do zbudowania rozpoznawalnych regionalnie i globalnie firm.
– W Polsce wciąż brakuje funduszy, które w sposób realny są w stanie wspierać spółki na wczesnym etapie, w których komponent R&D odgrywa kluczową rolę. A przecież właśnie takich funduszy szukają najlepsi przedsiębiorcy. Zespół LT Capital ma odpowiedź na to zapotrzebowanie i dlatego zdecydowaliśmy się zostać partnerem finansowym funduszu. Nasze wcześniejsze inwestycje pokazują, że najlepsze start-upy skalujące się międzynarodowo mogą w ciągu 2-3 lat zwiększać swoją wartość nawet ponad 10-krotnie i wierzymy, że fundusz ma szansę na systematyczne powtarzanie takich wyników – zaznacza Artur Banach, partner Movens Capital. – Warto dodać, że jako partnerzy Movens Capital jesteśmy zaangażowani w uruchomienie dwóch nowych funduszy, inwestujących w spółki w dalszym etapie rozwoju – dodaje Artur Banach.
Strategia LT Capital przewiduje inwestycje w przedstawicieli gospodarki 4.0. Fundusz jest gotowy brać na siebie zarówno ryzyko produktowe, jak i rynkowe. Maksymalna wielkość inwestycji to 250 tys. euro. Fundusz przeanalizował już ponad 500 spółek, ale tylko w przypadku kilku z nich zdecyduje się na inwestycję. W sumie zamierza on zrealizować ich ok. 40, a najbliższy finalizacji projekt dotyczy spółki działającej w obszarze proptech.