Lubelski startup BIMproQr jest w półfinale singapurskiego konkursu dla obszaru smart city

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Lubelski startup BIMproQr jest w półfinale singapurskiego konkursu dla obszaru smart city

Udostępnij:

Lubelski startup BIMproQr zakwalifikował się do półfinału konkursu „The 2019 China – ASEAN New Smart City Innovation & Entrepreneurship”, który jest organizowany przez Nanning Municipal D&R, Cloudbae, *SCAPE and StartupX w Singapurze.

Ideą tego konkursu było wyłonienie najlepszych, a zarazem najbardziej innowacyjnych pomysłów biznesowych z obszaru smart city. Do konkursu mogły się zgłaszać osoby prywatne, młodzież, przedsiębiorstwa, organizacje i instytucje. Najlepsze projekty doczekają się realizacji w chińskim centrum innowacji ASEAN Smart City. Wydarzenie było okazją do nawiązania współpracy z przedsiębiorcami w regionie ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) oraz promowaniem rozwoju inteligentnego miasta poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii cyfrowych.

Czym zajmuje się BIMproQr?

BIMproQr uczestniczył w I rundzie inkubacyjnej w Platformie Startowej Unicorn Hub, działającej na terenie Polski Wschodniej.

Startup z Lublina stworzył innowacyjną platformę automatyzującą system przetargowy, dzięki którym polskie firmy będą miały okazję wejść na azjatycki rynek. Autorami narzędzia są polscy i singapurscy programiści. Szacuje się, że rocznie będzie można pozyskać w ten sposób kontrakty budowlane o wartości nawet 30 mln dolarów.

Obecnie tylko kilka polskich firm realizuje inwestycje w Azji. Przyczyną jest wysokie ryzyko oraz zaporową barierę wejścia na tamtejszy rynek, która sięga nawet 650 tys.zł.

Analitycy z Deloitte informują, że tylko kilka z 15 największych polskich firm budowlanych uzyskuje przychody na rynku azjatyckim.

To rozwiązanie jest odpowiedzią na odchodzenie od tradycyjnych przetargów i spekulacji.

Lublinianie nawiązali międzynarodowe relacje z firmami, które są potencjalnie zainteresowane ich rozwiązaniem. To kolejny dowód na to, że polskie startupy są coraz bardziej zauważalne na arenie międzynarodowej.

Building Radar już wyszukuje projekty budowlane 

Co jakiś czas pojawiają się nowe platformy do pozyskiwania zleceń międzynarodowych. Przykładem takiego narzędzia jest Building Radar, wyszukiwarka zleceń z całego świata. Jej zadaniem jest wykrywanie i udostępnianie informacji o nowych projektach budowlanych. Takie wiadomości są prezentowane nawet na kilka miesięcy przed ich ogłoszeniem w informatorach branżowych.

Wyszukiwanie można filtrować pod względem sektora branży budowlanej, obszaru geograficznego lub inwestora. Platforma pobiera informacje 24 godziny na dobę w oparciu o pracę inteligentnych algorytmów.