Założysz słomiany T-shirt? Fortum i Spinnova prezentują nową, ekologiczną tkaninę

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

słomiana tkanina

Udostępnij:

Fińska firma energetyczna Fortum i spółka Spinnova specjalizująca się w produkcji przyjaznych dla środowiska tekstyliów stworzyły pierwszy na świecie ekologiczny materiał, który wykorzystuje słomę pszenną. Producenci zamierzają produkować ze słomianej tkaniny T-shirty, kurtki oraz spódnice.

Efekty współpracy między firmami przedstawiono na spotkaniu dla mediów 15 października, kiedy światło dzienne ujrzał prototypowy materiał. Tkanina uzyskała rozgłos dzięki temu, że, jej produkcja ma bardzo mały wpływ na środowisko. Po raz pierwszy słomiane tekstylia zostały zaprezentowane podczas Textile Exchange Sustainability Conference odbywającej się w Vancouver.

Jak powstaje słomiany T-shirt?

Aby móc stworzyć taki materiał, słoma została najpierw poddana obróbce za pomocą przyjaznej dla środowiska technologii frakcjonowania opracowanej przez Chempolis Oy – spółki powiązanej z grupą Fortum. Pilotażowa procedura bezpośrednio i mechanicznie przekształca celulozę mikrofibrylowanej (MFC) we włókno bez konieczności rozpuszczania czy stosowania szkodliwych dla środowiska środków chemicznych.

Heli Antila, odpowiedzialna w Fortum za biorozwiązania, powiedziała, że słoma pszenna jest zazwyczaj wyrzucana lub palona na polach. Dzięki nowemu wynalazkowi może być wykorzystywana w przemyśle włókienniczym na szerszą skalę. Dodaje, że współpraca z Spinnovą wpisuje się w strategię spółki, która chce lepiej wykorzystywać surowce i zapewnić inteligentne rozwiązania w walce o bardziej czystą planetę.

Gdzie będzie wytwarzana słomiana tkanina?

Fortum i Spinnova informują, że rozpoczną produkcję materiałów w przyszłych biorafineriach Fortum, które będą wykorzystywać resztki biomasy takie jak odpady rolne. Biomasa zostanie przetworzona na materiały bio pochodzenia lignocelulozowego oraz produkty celulozowe.

Rafinerie wykorzystają technologię frakcjonowania. Ta technika umożliwi też bardzo wydajną utylizację słomy pszennej, co będzie mieć korzystny wpływ na środowisko, w porównaniu z powszechnie stosowanymi sposobami wytwarzania tkanin.

Co dzieje się w przemyśle odzieżowym?

Światowa produkcja ubrań wynosi 62 mln ton rocznie, z czego 60% trafia na śmietnik w ciągu 12 miesięcy. Na razie recyklingowi poddaje się tylko 2% odzieży.

Sytuacja zaczyna się powoli zmieniać za sprawą samych sieciówek. Popularne sklepy odzieżowe bardzo często wypuszczają nowe kolekcje, ale paradoksalnie w tym samym czasie pokazują też, że dbają o ekologię. Przykładem takiej firmy jest H&M, który dofinansował niedawno szwedzki startup Sellpy, planujący sprzedawać używane ubrania w sieci.

fot. mat. pras. Fortum