Tego lata The Harrington Park School jako pierwsza została objęta programem pilotażowym montażu drzwi Remo. Od tego czasu zamontowano ponad 50 kolejnych.
Jak wyglądają kulodoporne drzwi Remo?
Kulodporne drzwi, skonstruowane przez firmę Barnesa nie rozpraszają uczniów, ani nauczycieli. Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo niepozornie, bo przypominają zwykłe drzwi. Występują w wielu kolorach i modelach oraz nadają się do szybkiego montażu. Ważą 68 kg. Wykonane są z ocynkowanej stali i kuloodpornego szkła; zapewniają wysoki poziom ochrony przeciwbalistycznej.
Podczas ostrzału drzwi zatrzymują kilka pierwszych pocisków. Gdy terrorysta strzeli w zamek drzwi, te od razu się blokuje, uniemożliwiając przestępcy wtargnięcie do środka. Poza tym wzmocnione drzwi Barnesa są ognioodporne nawet do 90 minut.
Jak wygląda akcja ratunkowa na wypadek strzelaniny?
W latach 50 i 60 ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzano ćwiczenia z zachowania ostrożności w przypadku zagrożenia nuklearnego. Obecnie amerykańscy uczniowie szkolą się na wypadek strzelaniny.
Podczas symulacji akcji ratunkowej drzwi w klasach są zamknięte i zablokowane, rolety okienne zostają całkowicie zasłonięte, a światło zgaszone. Nauczyciele wraz z dziećmi siedzą w ten sposób przez 20 minut.
Dbanie o bezpieczeństwo wciąż za drogie dla szkolnictwa
Antywłamaniowe drzwi od Remo Security Doors kosztują korporacje i klientów prywatnych 3,900 dolarów. Szkoły natomiast 2,500 dolarów. Przedsiębiorca ma nadzieję, że uda się bardziej obniżyć cenę produktu, by jeszcze więcej placówek mogło pozwolić sobie na zakup.
Firma R2P Innovations w Charleston w Południowej Karolinie rozpoczęła w 2018 r. sprzedaż podobnych drzwi ochronnych do klas. Ich produkt kosztuje 4,000 dolarów i różni się od drzwi Remo nie tylko większą wagą, ale i tym, że jest w stanie wchłonąć aż 100 pocisków z dowolnej broni palnej.
Kuloodporny koc także chroni w szkołach
Inne firmy, także starają się dbać o bezpieczeństwo dzieci w szkołach. Firma ProTecht z Oklahomy stworzyła kuloodporne koce Bodyguard Blanket.
Innowacyjne koce powstały z tych samych materiałów, które służą do produkcji odzieży chroniącej ciała amerykańskich wojskowych i policjantów. Stanowią skuteczną osłonę powstrzymującą pociski wystrzelone z 90% broni, której do tej pory używali zamachowcy w szkołach.
Tylko w tym roku w Stanach Zjednoczonych doszło do 23 strzelanin w szkołach, w których ktoś zginął lub został ranny. W ostatnich 10 latach policyjne kartoteki za oceanem odnotowały 180 napadów z bronią w placówkach edukacyjnych. W rezultacie zginęło 356 osób.