Visa zaczyna współpracę z londyśkim startupem TrueLayer. Będą działać w obszarze otwartej bankowości

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

TrueLayer

Udostępnij:

TrueLayer zbudował platformę API dla startupów z sektora FinTech, aby mogły korzystać z otwartej bankowości. W projekt właśnie zainwestowała Visa. Wsparła londyński startup kwotą 35 mln dolarów.

Partnerstwo z Visą jest kluczową sprawą dla TrueLayer w drodze do tego, by stać się globalną platformą i rozwijać otwartą bankowość. Startup świadczy usługi dla biznesu w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii, a ostatnio rozszerzył działalność na Australię. Firmie udało się podjąć współpracę z takimi firmami jak: Revolut, Zopa, ClearScore, Plum, Emma, ​​CreditLadder, Canopy i ANNA Money.

Dlaczego współpraca z Visa jest ważna?

Francesco Simoneschi, CEO i współzałożyciel TrueLayer, przyznaje, że partnerstwo z Visa umożliwi jego przedsiębiorstwu współpracę z dużą siecią firm i banków. Celem kooperacji jest pomoc tym podmiotom w rozwoju otwartych usług bankowych oraz użytecznej aplikacji dla klientów.

Simoneschi dodaje, że chce skalować otwartą bankowość. Visę uważa za jedną z najlepszych firm z sektora fintech jakie kiedykolwiek powstały, i od której jego firma może się wiele nauczyć.

– Naszym zdaniem każda inicjatywa, która umożliwia większej liczbie firm skorzystanie z otwartej bankowości jest dobra dla wszystkich zaangażowanych – od fintechów po konsumentów – mówi CEO TrueLayer dla TechCrunch.

Simoneschi mówi także, że TrueLayer posiada zestaw cech, które mogą okazać się bardzo atrakcyjne dla partnera jakim jest Visa. Dyrektor podkreśla, że TrueLayer jest jedną z pierwszych firm w Wielkiej Brytanii z obszaru otwartej bankowości i to pozwoliło wypracować rozwiązania zgodne z potrzebami klientów.

Startup jest obecnie odpowiedzialny za ok. 65% całego otwartego ruchu bankowego w Wielkiej Brytanii. Ten fakt stał się przyczynkiem do chęci skalowania usługi w całej Europie.

Mark Nelsen, starszy dyrektor ds. otwartej bankowości w Visa, mówi, że współpraca z TrueLayer umożliwi ich firmie rozejrzenie sią za nowymi możliwosciami dla klientów i samej sieci Visa.

Visa inwestuje w młode firmy

TrueLayer to nie jedyny startup, którym zainteresowała się Visa. W zeszłym roku spółka zainwestowała w Behalf, startup z Izraela, który działa na rynku FinTech. Celem współpracy było zapewnienie łatwo dostępnego finansowania małym i średnim firmom. Visa zaoferowała klientom Behalf stokenizowaną Wirtualną Kartę Visa. Rozwiązanie działa na zasadzie kredytu i zapewnia małym firmom natychmiastowe finansowanie na firmowe wydatki.

Poza tym w zeszłym miesiącu Visa stworzyła portal dla fintechów, który ma pomagać startupom wdrażać nowe usługi płatnicze. Serwis nazywa się Visa Partner i jest punktem kompleksowej obsługi w postaci strony internetowej. Platforma upraszcza proces współpracy z Visą, pomagając fintechom w łatwiejszym wykorzystaniu jej sieci, zasobów i narzędzi.